Rundāles pilij – jumts par četriem miljoniem

Pēc trīs gadu būvniecības sezonām ir noslēgusies Rundāles pils jumta pārbūve. Tās laikā veikta jumta nesošo konstrukciju protezēšana un atjaunošana, jumta seguma un dēļu klāja nomaiņa un jumta arhitektonisko detaļu restaurācija.

Šīs pārbūves kopējās izmaksas ir 4 325 103,11 eiro, un tās finansējumu nodrošināja Kultūras ministrija. Gadsimtu gaitā atkārtoti labotais pils jumts, kas vairākās vietās laida cauri ūdeni, pastāvīgi radīja apdraudējumu muzeja interjeram. Nomainot jumta segumu visā tā platībā, apdraudējums izcilajam kultūras piemineklim ir novērsts, gandarīti vēsta muzeja paziņojums medijiem. 

«Šis ir ļoti svarīgs posms pils atjaunošanā. Jumts ir ļoti nozīmīga arhitektūras daļa, bet nereti tā atbilstība kultūras pieminekļa sākotnējam veidolam tiek ignorēta, pamatojot to ar racionālākiem mūsdienu risinājumiem. Rundāles pils gadījumā varam apgalvot, ka jumta spožais mirdzums atdarina Ernsta Johana Bīrona ieceri par sudrabotu pils rotu. Pārbūves laikā, veicot dendrohronoloģiskās analīzes, tika konstatēts, ka lielākā daļa jumta konstrukciju ir saglabājušās no pils būvniecības pirmā perioda – tām kokmateriāls ir cirsts 1735./1736. gadā. Šīs senās konstrukcijas balsta arī pašreizējo jumtu, nomainītas un protezētas ir tikai trupes bojātās vietas,» stāsta Rundāles pils muzeja direktore Laura Lūse.

Jaunajam jumta segumam tika izraudzīts nepatinēts titāncinka skārds. Muzejs, pēc spraigām diskusijām nozares profesionāļu un kultūras mantojuma jomas ekspertu lokā,  izšķīrās saglabāt vēsturisko lokšņu dalījumu 40×60 centimetru izmērā, savienojumus veidojot ar dubulto valcprofilu. Tagad pils jumts spoži mirdz, gluži kā Ernsta Johana Bīrona laikā, kad pils jumtu klāja alvota skārda loksnes.

Rundāles pils jumta kopējā platība ir apmēram 5000 kvadrātmetu. Pārbūves laikā tika atjaunoti 27 skursteņi, vienu skursteni pārmūrēja. Ir restaurēti 30 apaļie jumta logi un vairāk nekā 100 vietās nomainīti koka konstrukciju elementi, kā arī paveikta koka konstrukciju protezēšana vairāk nekā 400 vietās. Jumta pārbūve sākās 2020. gadā, publiskā iepirkumu konkursā to uzticot AS Būvuzņēmums Restaurators

 

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas