Sadales tīkls paraksta līgumu par Atveseļošanās fonda finansējuma 41,9 miljonu eiro apmērā

Elektroenerģijas sadales sistēmas operators AS Sadales tīkls parakstījis līgumu ar Ekonomikas ministriju (EM) par Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanas fonda finansējumu 41,9 miljonu eiro apmērā saņemšanu, informē  Sadales tīkla pārstāvji.

Ar šī finansējuma atbalstu turpmākajos gados paredzēts īstenot projektu  «AS Sadales tīkls elektroenerģijas sadales sistēmas modernizācija» ar mērķi uzlabot elektroapgādes kvalitāti un drošumu, veikt sistēmas jaudu paaugstināšanu atjaunojamo energoresursu integrācijai, kā arī nodrošināt informācijas sistēmu kontroles un automatizētas vadības risinājumu attīstību.

Ekonomikas ministre Ilze Indriksone (NA) norāda, ka Latvijas elektrotīklu modernizācijā, sekmējot atjaunojamo energoresursu jaudu integrēšanu, kā arī elektrotīklu darbības drošumu un elastības risinājumu nodrošināšanu, papildus investīcijas tiks ieguldītas no Atveseļošanas fonda atbalsta programmas. Tās ietvaros Sadales tīklam būs iespēja palielināt elektrības jaudas apdzīvotām vietām, izveidot sadales sistēmas pieslēgumus publiski pieejamām elektrisko transportlīdzekļu uzlādes iekārtām un mikroģenerācijas iekārtām jeb saules paneļiem.

Savukārt Sadales tīkla valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons pauž, ka Atveseļošanas fonda atbalsts ir nenovērtējams kopējai elektroapgādes sistēmas stiprināšanai.

 «Atbalsts no ārējiem fondiem ir ļoti būtisks, it īpaši šajā sociālekonomiski un ģeopolitiski sarežģītajā laikā, proaktīvi pilnveidojot un pielāgojot sadales infrastruktūru atbilstoši enerģētikas attīstības tendencēm bez finansiālas ietekmes uz klientiem,» viņš norāda.

Par piešķirto finansējumu līdz 2026.gada maijam paredzēts īstenot vairākas projekta aktivitātes. Piemēram, iecerēts no jauna izbūvēt vai pārbūvēt vidējā sprieguma elektrolīnijas 75 kilometru garumā, palielinot pieslēgumu jaudas pieejamību uzņēmējdarbības attīstībai – šie projekti plānoti Apē, Lapmežciemā, Ropažos, Mālpilī, Rojā, Valdemārpilī, Jaunmārupē, Ādažos, Kalnciemā un Baldonē.

Plānots arī veikt 840 transformatoru nomaiņu, mazinot to remonta un uzturēšanas izmaksas un uzlabojot tīkla drošumu un elektroenerģijas piegādes kvalitāti.

Tāpat plānots ar saules paneļiem aprīkot līdz 700 transformatoru apakšstaciju, lai saražotu to darbībai nepieciešamo elektroenerģiju, mazinot tehnoloģisko patēriņu jeb zudumus un tādējādi arī operatora kopējās elektroenerģijas iepirkšanas izmaksas. Iecerēts arī visā Latvijā izbūvēt 2060 pieslēgumpunktu elektroauto uzlādes staciju vai mikroģenerācijas iekārtu uzstādīšanai sadarbībā ar citām valsts pārvaldes un pašvaldību institūcijām.

Ar fonda atbalstu paredzēts arī izstrādāt viedās elektroenerģijas uzskaites IT sistēmu, kā arī izveidot portālu elektroenerģijas tirgus datu apmaiņas un uzglabāšanas platformas ieviešanai. Tāpat plānots veikt uzlabojumus “Sadales tīkla” ēku energoefektivitātē.

Ievērojot finansējuma saņemšanas nosacījumus, daļa no minētajām projekta aktivitātēm jau ir sākta.

EM izstrādātās Atveseļošanas fonda atbalsta programmas “Elektroenerģijas pārvades un sadales tīklu modernizācija” kopējais finansējums ir 80 miljoni eiro, kas līdz 2026.gadam tiks ieguldīti Sadales tīkla un AS Augstsprieguma tīkls elektroapgādes sistēmu modernizācijā ar mērķi sekmēt atjaunojamo energoresursu jaudu integrēšanu un izmantošanu kopējos elektrotīklos, elektrotīklu darbības drošumu un elastības risinājumu nodrošināšanu, kā arī elektrisko transportlīdzekļu un izkliedētās ģenerācijas pieslēgšanai atbilstošas infrastruktūras izveidi.

Jau vēstīts, ka Sadales tīkls pagājušajā gadā, pēc provizoriskiem datiem, strādāja ar 301,188 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 1,1% mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas zaudējumi sasniedza 20,415 miljonus eiro pretstatā gadu iepriekš gūtajai peļņai.

Sadales tīkls ir valstij piederošajā Latvenergo koncernā ietilpstošs elektrotīkla uzturētājs un attīstītājs Latvijā. Kompānija nodrošina sadales elektrotīklu ekspluatāciju, atjaunošanu un plānveida attīstību, elektroenerģijas izlietošanas uzraudzību, zudumu samazināšanas pasākumus un elektroenerģijas uzskaiti, kā arī veic jaunu pieslēgumu izveidi.

Lasiet arī: Lai nodrošīnātu prasību sankciju regulējumā, no Gaso padomes un valdes atbrīvoti daži locekļi

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas