Saeima: divi pilngadīgie varēs noslēgt partnerību, attiecības nostiprinot pie notāra

Divām pilngadīgām personām būs iespēja juridiski nostiprināt savas attiecības, vēršoties pie notāra un noslēdzot partnerību. To paredz izmaiņas vairākos likumos, ko ceturtdien, 9.novembrī, otrajā – galīgajā – lasījumā ir pieņēmusi Saeima, ziņo tās preses dienests. Opozīcija cer ierosināt referendumu.

Izmaiņas likumos paredz, ka partnerību varēs noslēgt no nākamā gada 1.jūlija, un tās ļaus nodrošināt šo personu juridisko un sociālo aizsardzību, teikts mediju relīzē.

Likumā arī nostiprināts, ka partnerība nav pielīdzināma laulībai.

Šo procesu pavadīja plašas debates, opozīcijai uzstājoties pret partnerību un saredzot tajā soli pretim viendzimuma laulībām. Taču visi tam nepieciešamie likumprojekti tika pieņemti ar pārliecinošu (50 līdz 53 balsis par) vairākumu.

Pēc balsojuma Apvienotais saraksts ir izplatījis preses paziņojumu, ka 34 Saeimas deputāti aicina Valsts prezidentu neizsludināt grozījumus Notariāta likumā [tie ir partnerības ieviešanas pamats] – dēvējot par “steigā pieņemtiem strīdīgiem un nekvalitatīvi sagatavotiem likumiem” – un nodot tos tautas nobalsošanai. Šie Saeimas deputāti uzskata, ka jaunradītais partnerības institūts rada mākslīgu un nevajadzīgu alternatīvu Satversmē nostiprinātajai laulībai starp vīrieti un sievieti.

***

“Mūsu Satversme ikvienam cilvēkam garantē tiesības, aizsardzību un nepieļauj cilvēku diskrimināciju. Pirms trim gadiem Satversmes tiesa norādīja, ka ir cilvēku grupa, kas tiek diskriminēta – ir cilvēki, kuri dzīvo partnerībā, bet kuru tiesības nav ievērotas.

Ja partnerattiecības faktiski pastāv, mēs nedrīkstam to ignorēt.

Būtiski, lai mūsu valstī aizsargāti būtu visi cilvēki un valsts varētu šiem cilvēkiem palīdzēt, ja tāda nepieciešamība rodas,” pamatojot partnerības institūta nepieciešamību, pauž par likumprojekta virzību atbildīgās Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins (JV).

Uzsākot kopdzīvi vai izveidojot kopīgu saimniecību, starp divām pilngadīgām personām var veidoties ciešas personiskas attiecības, kuru pamatā ir savstarpēja atbildība, rūpes vienam par otru, lojalitāte, sapratne un cieņa, pauž likumprojekta autori, uzsverot, ka valsts Satversme prasa nodrošināt šo attiecību juridisku, ekonomisku un sociālu aizsardzību.

Ar grozījumiem Notariāta likumā noteikts, ka zvērināts notārs notariālo aktu par partnerību taisīs, ja divas pilngadīgas fiziskas personas kopā personīgi ieradīsies pie viņa un apliecinās, ka tām ir tuvas personiskas attiecības, kopīga saimniecība un nolūks rūpēties par to, kā arī gādāt un atbalstīt vienai otru. Partnerību veidot nevarēs cilvēki, kuri ir laulībā, radinieki taisnā līnijā, kā arī brāļi un māsas, pusbrāļi un pusmāsas, paredz likuma grozījumi.

Partnerība izbeigsies ar personas nāvi vai gadījumā, ja tiesa vienu no personām izsludinās par mirušu, ar vienas vai abu personu laulību, ar abu personu gribas izteikumu notāram vai ar tiesas spriedumu. Ziņas par partnerību zvērināts notārs iekļaus Fizisko personu reģistrā, un līdz ar to valsts un pašvaldību iestādes varēs identificēt gan partnerību reģistrējušas, gan to izbeigušas personas.

Ar grozījumiem Pacientu tiesību likumā noteikts, ka partnerībā esošiem cilvēkiem būs tiesības pieņemt lēmumu par piekrišanu otra ārstniecībai, ārstniecībā izmantojamai metodei vai atteikšanos no tās.

Grozījumi likumā Par valsts pensijām paredz, ka partnerim būs tiesības iegūt sociālās garantijas, tostarp otra partnera nāves gadījumā saņemt aprēķināto pensijas summu, kas nav izmaksāta līdz personas nāvei. Tāpat likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli noteikti atvieglojumi nodokļu jomā no dažādiem īpašumu atsavināšanas darījumiem, tostarp dāvinājumiem, kā arī aizdevumiem, ja darījumi notiks starp partnerībā esošiem cilvēkiem.

Ar grozījumiem likumā Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā noteikts, ka uz amatpersonas partneri attieksies ierobežojumi, kas jau šobrīd noteikti amatpersonas radiniekiem. Partnerība būs jānorāda valsts amatpersonas deklarācijā.

Lasiet arī: Burovs draudēja nebalsot par partnerības institūtu citu deputātu izvairības dēļ

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas