Saeimas pirmais lēmums varētu būt jaunas Klimata ministrijas izveide

Saeimas priekšsēdētāja biedre Zanda Kalniņa-Lukaševica, Jaunās vienotības pārstāve, intervijā pirmdienas, 21.novembra, Latvijas Televīzijas raidījumā Rīta panorāma paziņoja, ka 14.Saeima savu likumdošanas darbu varētu sākt ar jaunas Klimata un enerģētikas ministrijas izveidi.  

Šonedēļ tiks apstiprinātas parlamenta komisijas, un pirmdien no rīta visas frakcijas piesaka savu deputātu sarakstus darbam katrā no tām. Trešdien, 23.novembrī, komisiju sastāvu varētu apstiprināt Saeimā, savukārt ceturtdien, 24.novembrī, un piektdien, 25.novembrī, notiktu komisiju pirmās sēdes, kurās tiktu ievēlēta to vadība.

Viena no jaunā parlamenta likumdošanas iniciatīvām varētu būt grozījumi Ministru kabineta iekārtas likumā. Lai varētu apstiprināt valdību plānotajā jaunajā sastāvā, likumā jāieraksta, ka Latvijā turpmāk būs Klimata un enerģētikas ministrija.

Kalniņa-Lukaševica atzina: viņas partiju pārsteigusi Apvienotā saraksta pēdējo nedēļu pieeja «solis turp, divi atpakaļ».

Viņa cer, ka šī nedēļa valdības veidošanas kontekstā būs produktīva, varēs vienoties par kopējo valdības deklarācijas tekstu un varēs virzīties uz priekšu. «Valdība ir vajadzīga, steigšus jāapstiprina budžets,» intervijā sacīja politiķe.

Kalniņa-Lukaševica atgādināja, ka Saeimas ātrāka iesaiste un darbošanās nepieciešama arī tāpēc, lai juridiski pagarinātu atbalsta pasākumus Ukrainas bēgļiem Latvijā. Lielais caurvijošais Saeimas un valdības darba elements būs valsts drošība, skaidroja Saeimas priekšsēdētāja biedre. Karš ir satricinājis visas Eiropas drošības arhitektūru, tāpēc ir jāstiprina sabiedrības noturība, kā arī bruņotie spēki un iekšējā drošība. Ar to saistīta arī enerģētiskā drošība, kas paredz arī ekonomikas modernizāciju, kur nepieciešama saikne starp investīcijām un izglītību, kā arī eksportspēju.

Vēl Saeima varētu izvērtēt, kā parlamentā noturēt kvalificētus speciālistus – atalgojums Saeimas dažādajās struktūrās ir zemāks ne tikai kā komercsektorā, bet arī ministrijās.

Kā ziņots, nākamās valdības deklarācijas darba grupas pirmdien strādā pie dokumenta jomu sadaļu izstrādes. Partiju apvienība Jaunā vienotība (JV) aicinājusi partiju apvienību Apvienotais saraksts valdības deklarācijas rakstīšanā uzņemties darba grupu vadību, lai izstrādātu darba plānus reģionu attīstības, vides un digitalizācijas, zemkopības un mežsaimniecība, veselības, iekšējās drošības un krīzes vadības jomās.

JV apņēmusies vadīt valdības deklarācijas sagatavošanu tādās jomās kā finanses, ārpolitika, izglītība un zinātne, valsts pārvalde, tiesiskums un cīņa pret korupciju, klimats (vide) un enerģētika, labklājība un bērnu atbalsta politika. Savukārt Nacionālā apvienība nominēs darba grupu vadītājus, lai izstrādātu valdības deklarācijas saturu tādās nozarēs kā aizsardzība, ekonomika un nodarbinātība, satiksme, kultūrtelpa, nacionālā identitāte un informatīvā telpa. 

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) bija aicinājis darba grupu vadītājus katram savu valdības deklarācijas projekta sadaļu iesniegt līdz svētdienas, 20.novembra, vakaram.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas