Eiropas Savienība (ES) plāno sākt imunitātes atņemšanas procedūru pret vēl diviem eiroparlamentāriešiem, kas arī iesaistīti decembrī uzvirmojušajā korupcijas skandālā, raksta britu raidorganizācija BBC.
Eiropas Parlamenta (EP) prezidente Roberta Metsola (Roberta Metsola) norādīja, ka šāds solis sperts pēc Beļģijas policijas lūguma, bet neminēja, kuriem parlamentāriešiem tiks atņemta imunitāte.
Korupcijas skandāls aizsākās decembrī, kad aizdomās par korupciju un naudas atmazgāšanu tika aizturētas četras EP amatpersonas, tostarp nu jau bijusī EP viceprezidente Eva Kaili (Eva Kaili). Lai gan varas iestādes oficiāli nav nosaukušas, kura valsts izveidojusi kukuļdošanas tīklu, vairāki avoti ES apsūdzējuši Kataru. Tikmēr Persijas līča valsts to noliedz, norādot, ka šādi apvainojumi ir negodīgi un balstās nepilnīgā informācijā un aizspriedumos.
Metsola iepriekš minējusi, ka tik plašs korupcijas skandāls ir drauds atvērtai, brīvai un demokrātiskai sabiedrībai, un tagad pēc policijas lūguma sāks steidzamu imunitātes atņemšanas procedūru diviem eiroparlamentāriešiem.
Avots ES pastāstīja, ka policija ar EP prezidentes biroju sazinājusies 30.decembrī.
Vispirms lūgums atcelt imunitāti 16.janvārī jāizskata EP, un tad tas nonāks parlamenta Juridisko lietu komitejā. Tā sagatavos ziņojumu par apsūdzībām, un nodos to kopējam balsojumam. Tikai pēc balsojuma būs zināms, vai parlamentārieši zaudēs imunitāti. Metsola sacījusi, ka vēlas pabeigt visu procesu pirms 13.februāra.
Visiem EP deputātiem tiek nodrošināta zināma imunitāte, kas nozīmē, ka iespējams brīvi strādāt, balsot un paust savu viedokli, neriskējot tikt arestētiem vai apsūdzētiem politiskos noziegumos. Tomēr parlamentam ir tiesības imunitāti atņemt, tiesa, tikai pēc konfidenciālas jautājuma izskatīšanas, kas ļauj apsūdzētajam parlamentārietim prezentēt pierādījumus un sevi aizstāvēt.
EP preses sekretāre Jasmīna Jakimova (Yasmina Yakimova) pagājušajā nedēļā norādīja, ka diplomātiskās imunitātes mērķis ir nodrošināt, lai parlaments var funkcionēt, bet tā nav paredzēta, lai nesodīti veiktu noziegumus. Arestētajai Kaili diplomātiskā imunitāte atņemta jau decembrī, ņemot vērā atrastos pierādījumus. Viņas advokāts noliedzis visas apsūdzības.
Beļģijas varas iestādes vairāk nekā gadu kopā ar citām ES valstīm veica izmeklēšanu, pirms notika aresti un kratīšanas aizturēto dzīvesvietās un birojos.
Lasiet arī: EP korupcijas skandālā iesaistīts sociālistu frakcijas padomnieks no Latvijas