Sākts kriminālprocess pret Latvijas pilsoni par dalību Krievijas agresijā

Latvijas Valsts drošības dienests (VDD) ir sācis kriminālprocesu pret Latvijas pilsoni saistībā ar aizdomām par viņa prettiesisku piedalīšanos Krievijas uzsāktajā karā pret Ukrainu.

Kriminālprocess sākts saskaņā ar Krimināllikuma pantu par aktīvu piedalīšanos ārpus Latvijas teritorijas notiekošā bruņotā konfliktā, kas vērsts pret kādas valsts teritoriālo neaizskaramību vai politisko neatkarību vai citādi ir pretrunā ar Latvijai saistošām starptautiskajām tiesībām.

VDD internetā konstatēja vairākus videomateriālus, kuros persona militārā apģērbā ar Krievijas bruņotajiem spēkiem raksturīgu simboliku pauž atbalstu Krievijai un naidīgu attieksmi pret Ukrainas aizstāvjiem, tajā skaitā latviešiem.

VDD izmeklēšanā iegūtā informācija liecina, ka persona, iespējams, atrodas Krievijas šobrīd okupētajā Donbasa reģiona teritorijā Ukrainā un piedalās Krievijas bruņoto spēku izvērstajā karadarbībā, kas ir vērsta pret Ukrainas teritoriālo neaizskaramību. Izmeklēšana šajā kriminālprocesā turpinās un VDD sniegs papildu informāciju par izmeklēšanu atbilstoši kriminālprocesa virzībai.

VDD gan nav atklājis, kuru gadījumu izmeklē, taču pērn decembra beigās dienests apliecināja, ka izvērtē sociālajos tīklos redzamo video, kurā sevi par «Doneckas tautas republikas» pilsoni dēvējošs bruņots vīrietis krievu un latviešu valodā aicina Latvijas aizsardzības ministru nesūtīt karavīrus uz Donbasu. Latvijā gan kopš pāgājušā gada 14.decembra aizsardzības ministre ir Ināra Mūrniece (NA). Pirms tam ministra krēslu ieņēma Artis Pabriks (AP).

Minētajā video redzams kāds bruņucepurē un militārā formā tērpies vīrietis. Viņš ir bruņojies ar šaujamieroci, savukārt uz formastērpa redzami burti Z, ko izmanto kā atšķirības zīmi Ukrainā karojošais Krievijas karaspēks.

Uz formastērpa piedurknes redzama Krievijas Federācijā ietilpstošās Čečenijas karodziņa uzšuve.

45 sekundes garajā videoierakstā vīrietis krieviski paziņo, ka vēloties nodot sveicienus Latvijas aizsardzības ministram, lai «nesūta mēslojumu Donbasa zemei». Viņš savu vēstījumu arī atkārtoja latviešu valodā: «Aizsardzības ministr, nevajag sūtīt uz šejieni karavīrus no Ukrainas puses. Tā katru dienu viņi mirst šeit».

Vīrietis krieviski apgalvoja, ka sen jau neesot Latvijas pilsonis un viņa Latvijas pase ir «pareizajā vietā». Paziņojumu šis cilvēks noslēdzis ar Krievijas slavēšanu un Čečenijā iecienīto saukli «Akhmat sila»*.

Minētais kriminālprocess ir pirmā VDD pēc minētā Krimināllikuma panta ierosinātā lieta kopš Krievijas plaša mēroga iebrukuma Ukrainā pagājušā gada 24.februārī. Vienlaikus VDD iepriekšējos gados bija sācis un nodevis kriminālvajāšanai kriminālprocesus pret Latvijas valstspiederīgajiem par karošanu Krievijas atbalstīto kaujinieku pusē Austrumukrainā. Atsevišķus apsūdzētos izdevās aizturēt Latvijā un notiesāt, bet pārējie izsludināti starptautiskajā meklēšanā.

2015.gada 19.februārī stājās spēkā izmaiņas Krimināllikumā, kas aizliedz prettiesiski piedalīties bruņotā konfliktā ārvalstīs.

* «Ahmats [Kadirovs, atentātā 2004.gadā nogalinātais tagadējā Čečenijas vadītāja tēvs] – spēks».

Lasiet arī: Beness Aijo ieguvis Krievijas pasi; PMLP lems par Latvijas pilsonības atņemšanu

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas