Sausums un zemās cenas var novest pie piensaimniecību likvidēšanās rudenī

Sausuma un zemo piena iepirkuma cenu ietekmēts, saimniecību un liellopu skaits vasaras otrajā pusē un rudenī varētu sākt būtiski samazināties, paziņoja Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis.

Viņš prognozēja, ka rudenī nelabvēlīgo laika apstākļu ietekmē dramatiski palielināsies lauksaimniecības produktu cenas. Vienlaikus saimniecībām jau patlaban trūkst apgrozāmo līdzekļu, bet tās “izdzīvo un krīzi izvelk”, izmantojot pērn ievākto lopbarību.

Viņš uzsvēra, ka piensaimniecības nozare kopš februāra strādā ar pieciem miljoniem eiro zaudējumu mēnesī, bet

jūnijā kopējie nozares zaudējumi veidos 25 miljonus eiro.

LOSP jau tagad saņēmis ziņas, ka vairākas saimniecības šogad barību nākamajam gadam neplāno gādāt un rudenī lopus domā likvidēt.

Gūtmanis uzsvēra, ka sausums ietekmējis arī pļaujas apjomus un atsevišķās vietās šogad pirmajā pļaujā nopļauti tikai 50% no ierastā apjoma. Tikmēr Latvijā vidēji pirmā pļauja bijusi 30% apmērā no ierastā apjoma. Viņš skaidroja, ka pļaujas apmērs parasti ik gadu mainās 10% robežās.

Gūtmanis arī atzīmēja, ka pēc pļaujas zāle sausumā vairs neaug un lauksaimnieki, cenšoties augsni bagātināt, uz laukiem izlej šķidros minerālmēslus. Savukārt, lai pabarotu lopus, kāds lauksaimnieks nopļāvis ziemājos iesētos rudzus, lai tos izmantotu skābbarībai.

Arī zemnieku saimniecības Puriņi īpašnieks un piena kooperatīva Pienupīte pārstāvis Guntars Kalniņš stāstīja, ka zāle šogad ir gan izdegusi, gan nosalusi. Tostarp cietušas pat aukstumizturīgās zāles. Viņš paredzēja, ka, sausumam turpinoties, cenas lopbarībai palielināsies. Tikmēr citas izmaksas lauksaimniekiem samazinājušās nav.

Piemēram, šogad, salīdzinot ar pērno gadu, par 20% ir palielinājušās sezonas darbu izmaksas, tostarp pakalpojumu un rezerves daļu iegāde, stāstīja Kalniņš. Viņš līdzšinējo atbalstu nozarei no ciltsdarbu maksājumiem vērtēja kā ņirgāšanos un piemēru tam, ka valdība problēmas nozarē neizprot.

Savukārt Gūtmanis pieminēja, ka

patlaban tiek gaidīta ziņa no Eiropas Komisijas lauksaimniecības komisāra Januša Vojcehovska

par lūgumu Latvijas piensaimniecības nozarei piešķirt atbalstu no Eiropas Savienības (ES) krīzes rezerves fonda.

Jau ziņots, ka Latvijā šogad raža samazināsies vismaz par vienu trešdaļu, kā arī ietekmēs citu lauksaimniecības produktu cenu. Vienlaikus svaigpiena iepirkuma cena Latvijā janvāra–aprīļa periodā ir samazinājusies par vairāk nekā 30%, un prognozes liecina, ka piena krīze varētu turpināties arī vasarā.

LOSP ir biedrība, kas apvieno 54 valsts mēroga ražotāju un pārstrādātāju nevalstiskās organizācijas, kas aptver visu Latvijas teritoriju un visus ražošanas sektorus. Organizācija formulē vienotu lauksaimnieku viedokli ražotāju interešu aizstāvībai un tālākām sarunām ar valsts pārvaldes institūcijām, kā arī citiem sadarbības partneriem.

Lasiet arī: Raža šogad draud sarukt vismaz par trešdaļu, ietekmējot citu produktu cenu

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas