Smart-ID lietotāji identitāti turpmāk varēs apliecināt arī ar biometriskajiem datiem

Līdz šim vairākas darbības ar Smart-ID bija iespējams veikt tikai, pierādot personas identitāti ar elektronisko parakstu vai fiziski ierodoties bankas filiālē. Tagad to var izdarīt attālināti, ja iepriekš jau ir izmantots Smart-ID konts. Lietotājam ir nepieciešams tikai dokuments, kur iestrādāti biometriskie personas dati, informē lietotnes izstrādātāji.

Biometriskie personas dati ir jebkura cilvēka dati par viņa fiziskajām, psiholoģiskajām un uzvedības iezīmēm, kas ļauj viņu identificēt, izmantojot tehnoloģijas. Par to, ka personas dokumentā ir iekļauta biometriskā informācija, liecina īpašs simbols uz tā. Latvijā pases ar biometriskajiem datiem tiek izsniegtas kopš 2007.gada, savukārt Latvijā izsniegtajās eID kartēs šādi dati tiek iestrādāti kopš 2012.gada. Smart-ID biometriskās identifikācijas procesā tiek izmantots arī sejas attēls.

Saistībā ar šo jaunumu tagad Smart-ID kontu var iegūt pilnībā attālināti, ja lietotājs pirms tam ir bijis Smart-ID klients, skaidro izstrādātāji. Turklāt konts uzreiz kļūst par Kvalificētā līmeņa kontu, ar ko lietotājs var gan apstiprināt bankas darījumus, gan izmantot e-komercijas pakalpojumus un parakstīt dokumentus ar parakstu, kas ir līdzvērtīgs ar roku rakstītam parakstam. Tāpat tagad iespējams veikt dažādas citas darbības, kuru izpildīšanai iepriekš bija vajadzīga personas datu apliecināšana vai fiziska personas klātbūtne, piemēram, uzstādīt Smart-ID jaunā ierīcē vai pārveidot Smart-ID Pamata līmeni par Kvalificēto līmeni, informē Smart-ID veidotāji.

Lai izmantotu biometrisko personas identitātes apliecināšanu, lietotājam ir jābūt pieejamam derīgam ceļošanas dokumentam – pasei vai eID kartei – un mobilajam tālrunim ar kameru un NFC lasītāju. Tālrunī ir jābūt uzstādītai jaunākajai Smart-ID mobilās lietotnes versijai.

«Ja viss šis iepriekšminētais ir pieejams, biometriskais personas identitātes apliecināšanas process aizņem vien dažas minūtes.»

«Mēs esam izstrādājuši jaunu risinājumu, kas ir pieejams visiem lietotājiem, tā kā interesenti to jau var izmēģināt. Pirmo 24 stundu laikā, kopš risinājums ir pieejams, tas veiksmīgi izmantots jau 300 reižu. Taču noteikti jāņem vērā, ka sākumā, iespējams, viss nenotiks pilnīgi gludi,» izmaiņas komentē SK ID Solutions Latvijas filiāles vadītāja Sanita Meijere.

«Biometrisko datu izmantošana klienta autentifikācijā uzskatāma par būtisku soli tehnoloģiskajā attīstībā, un, protams, tā ir pilnīgi jauna lietotāja pieredze, kas cieši sasaucas ar vienu no Finanšu nozares asociācijas prioritātēm – tehnoloģiskā attīstība. Autentifikācija, izmantojot biometriskos datus, banku klientiem nozīmē gan drošību savu privāto kontu pārvaldībā un lietošanā, ļaujot būt pārliecinātiem par savu līdzekļu un datu aizsardzību, gan papildu ērtības Smart-ID lietošanā,» norāda Finanšu nozares asociācijas valdes priekšsēdētāja Sanita Bajāre.

Jauno Smart-ID biometriskās identitātes apliecināšanas metodi ir radījis Smart-ID risinājuma uzturētājs igauņu uzņēmums SK ID Solutions un sertificējis TÜV Austria – vadošais neatkarīgais trešo pušu reģistrācijas un sertifikācijas pakalpojumu testēšanas, pārbaudes un sertifikācijas uzņēmums pasaulē. Risinājumu ir apstiprinājis arī Igaunijas Informāciju sistēmu uzraugs.

Šī metode atšķiras no citām pasaulē šobrīd pieejamām līdzīgām metodēm. Pirmkārt, kvalificēta Smart-ID iegūšana tiek atļauta tikai ar Eiropas Savienībā izveidotu biometrisko identifikāciju, kas iestrādāta elektroniskajos identitāti apliecinošajos dokumentos. Otrkārt, process ir pilnībā automatizēts un tajā neiesaistās cilvēki, taču tas ir novērtēts kā līdzvērtīgs fiziskai personas identifikācijai. Treškārt, pilnīgas automatizācijas dēļ, reģistrācijas process kvalificētā Smart-ID iegūšanai ilgst tikai dažas minūtes.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas