Strupišs uzskata, ka termiņi krimināllietu izskatīšanā Latvijā ir ļoti labi

Termiņi, kādā parasti tiek izskatītas krimināllietas Latvijā, ir ļoti labi, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” teica Augstākās tiesas priekšsēdētājs Aigars Strupišs.

Viņš skaidroja, ka vidējais lietu izskatīšanas termiņš ir 7,9 mēneši pirmajā instancē un 4,2 mēneši otrajā instancē. “Gada laikā lielākā daļa krimināllietu tiek izskatītas, tas ir vidējais rādītājs,” paskaidroja Strupišs.

Strupišs, norādīja, ka šādi rādītāji ir ne tikai labi Latvijas kontekstā, bet arī salīdzinājumā ar citām valstīm.

Vidējais prognozējamais lietu izskatīšanas termiņš Augstākajā tiesā (AT) šogad civillietās plānots – 18 mēneši, krimināllietām – desmit mēneši, administratīvajām lietām – 24 mēneši, iepriekš informēja Tieslietu padomē.

Nosakot lietu izskatīšanas termiņu, vērā ņemti iepriekšējā gada faktiskie lietu izskatīšanas rādītāji un plānotie faktori, kas var ietekmēt izskatīšanas termiņus šajā gadā.

Civillietu departamentam un Krimināllietu departamentam šāds lietu izskatīšanas termiņš bija plānots arī pagājušajā gadā, bet faktiskā izpilde bija mazāka – Civillietu departamentam 17, Krimināllietu departamentam 9,2 mēneši. Savukārt Administratīvo lietu departamentam pagājušajā gadā bija plānots lietas izskatīt vidēji 18 mēnešos, bet faktiski bija 32,1 mēneši.

Administratīvo lietu departamenta vidējo lietu izskatīšanas ilgumu ietekmējusi tiesvedību apturēšana lietās, kurās departaments uzdevis prejudiciālos jautājumus Eiropas Savienības Tiesai (EST). Pagājušajā gadā pabeigts izskatīt ar spriedumiem vairāk nekā 45 lietas, kurās bija apturēta tiesvedība sakarā ar vēršanos EST. Pamatā tās bija lietas, kurās mazās hidroelektrostacijas vērsās tiesā ar pieteikumiem par zaudējumu atlīdzināšanu sakarā ar to, ka regulators nebija noteicis elektroenerģijas realizācijas vidējo tarifu.

Tik daudz apturētu lietu šajā gadā netiek plānots, taču katrs prejudiciālais jautājums EST, tāpat arī pieteikums Satversmes tiesai aptur lietas izskatīšanu AT un pagarina kopējo lietas izskatīšanas laiku.

Tieslietu padomes sēdē tika paustas bažas, ka divi gadi lietas izskatīšanai kasācijas instancē administratīvajām lietām un 1,5 gadi civillietām ir pārāk ilgs termiņš no lietas dalībnieku skatupunkta.

Lasiet arī: Aicina vērtēt Aivara Lemberga aicinājumu Latvijas valdībai neprovocēt Krieviju

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

 
Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas