Svaigiem augļiem un dārzeņiem sola samazinātu 12% PVN likmi

Svaigiem augļiem un dārzeņiem nākamgad Latvijā piemēros pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināto likmi – 12%, par šādu koalīcijā panākto vienošanos pirmdien, 30.oktobrī, medijiem pavēstīja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV). Lauksaimnieku organizācijas turpina iestāties par 5% PVN likmes saglabāšanu.

Iepriekš tika pieļauts, ka nākamā gada budžetā augļiem un dārzeņiem PVN likme būtu atgriezusies pilnā apmērā – 21%,

bet tagad rasts kompromiss.

Ņemot vērā, ka šādam solim vēl nepieciešams salāgot finanšu avotus, tad valdība attiecīgo priekšlikumu sagatavos uz otro lasījumu valsts budžeta 2024.gadam likumprojektam, norādīja Siliņa.

Vairākus pēdējos gadus – no 2018.gada 1.janvāra līdz šā gada 31.decembrim – svaigiem augļiem un dārzeņiem Latvijā tiek piemērota PVN samazinātā likme 5% apmērā.

Jau ziņots, ka Ministru prezidente iepriekš pauda, ka koalīcija ir vienojusies atbalstīt tikai vietējos augļu un dārzeņu ražotājus, nevis visu ražotāju loku.

***

Lauksaimniecības nozares organizācijas iebilst pret valdības piedāvāto 12% PVN likmi augļiem, dārzeņiem un ogām, turpinot iestāties par 5% PVN likmes saglabāšanu, informēja šo organizāciju pārstāvji.

Tostarp Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis norādīja, ka lēmumiem ir jābūt ekonomiski pamatotiem un kompromisi ir jāmeklē abpusējās sarunās, nevis jāpieņem vienpersoniski.

“Šobrīd, spriežot pēc publiskās komunikācijas, atsevišķas ministrijas un koalīcijas pārstāvji

paniski mēģina “lāpīt budžetu” uz iedzīvotāju un uzņēmēju rēķina.

Sāpīgi, jo ir skaidrs, ka netiek domāts par ilgtermiņa sekām īstermiņa lēmumu rezultātā,” atzīmēja LOSP valdes priekšsēdētājs.

Savukārt biedrības Zemnieku saeima valdes loceklis Mārtiņš Trons norādīja, ka valdības pārstāvji, publiski “izmetot ideju” vispirms par 21% PVN likmes atgriešanu un tagad paziņojot par 12% PVN likmes piemērošanu Latvijai raksturīgiem dārzeņiem, augļiem un ogām, manipulē ar cipariem un sabiedrības domu.

“Esam patiesi apbēdināti, jo jau pirms vairāk nekā vienpadsmit dienām Ministru prezidentei Evikai Siliņai (JV) nosūtījām aicinājumu tikties ar mums un uzklausīt argumentus, kāpēc ir jāsaglabā 5% PVN likme konkrētajai produktu grupai. Diemžēl Siliņa šādai konstruktīvai sarunai nav atradusi laiku,” min Trons.

Organizāciju pārstāvji norāda, ka, palielinot PVN likmi, pieaugs augļu un dārzeņu cena un samazināsies to patēriņš, būs apgrūtināta importa produkcijas izsekojamība, kā arī pieaugs pelēkā ekonomika.

***

Zemkopības ministrija (ZM) informatīvajā ziņojumā iepriekš norādīja, ka laika periodā no 2017.gada līdz 2022.gadam Latvijā augļu un dārzeņu nozare ir būtiski attīstījusies. Augļkopības un dārzeņkopības platības palielinājušās par 5%, saražotās produkcijas vērtība kāpusi par 46%, bet eksporta vērtība – par 77%.

ZM arī atzīmēja, ka Latvijā augļkopības un dārzeņkopības nozare attīstās straujāk nekā vidēji Eiropas Savienībā (ES). Augļu un ogu izlaides vērtība Latvijā ir dubultojusies, Latviju ierindojot trešajā vietā ES aiz Luksemburgas un Slovēnijas, dārzeņu izlaides vērtība Latvijā ir pieaugusi par 25% un ir virs ES vidējā rādītāja, savukārt kartupeļu izlaides vērtība Latvijā ir pieaugusi par 57%, Latviju ierindojot sestajā vietā.

Biedrība Zemnieku saeima ir lauksaimnieku organizācija Latvijā, kas dibināta 1999.gadā. Biedrības pamatdarbība ir biedru interešu pārstāvēšana, lauksaimniekiem labvēlīgas politikas veidošana, biedru informēšana un izglītošana. Biedrības biedri ir 800 mazu un lielu saimniecību no visas Latvijas. Biedri kopā apsaimnieko vairāk nekā 500 000 hektāru lauksaimniecībā izmantojamās zemes (augkopība – 54%, piena lopkopība – 38%, citas nozares – 8%) un saimniecībās nodrošina darbu vairāk nekā 4000 darbinieku.

LOSP ir biedrība, kas apvieno 54 valsts mēroga ražotāju un pārstrādātāju nevalstiskās organizācijas, kas aptver visu Latvijas teritoriju un visus ražošanas sektorus. Organizācija formulē vienotu lauksaimnieku viedokli ražotāju interešu aizstāvībai un tālākām sarunām ar valsts pārvaldes institūcijām, kā arī citiem sadarbības partneriem.

Lasiet arī: Latvijas Radio: ZZS neuztur pašas piedāvāto PVN samazināšanu pārtikai

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas