Talibi aizliedz sievietēm studēt universitātēs

Afganistānā talibu režīms aizliedzis sievietēm studēt – tas ir lēmums, ko nosoda starptautiskā sabiedrība, un kas radījis izmisumu jaunietēs, raksta raidorganizācija BBC.

Aizliegums turpina iesāktos ierobežojumus sieviešu izglītībā – pērn pēc talibu režīma atgriešanās pie varas sievietēm tika liegta iespēja mācīties vidusskolās.

Dažas sievietes 21.decembrī sarīkojušas protesta akciju Kabulā: «Šodien mēs iznākam Kabulas ielās, lai protestētu pret meiteņu universitāšu slēgšanu.» Nelielās demostrācijas ātri apspieda talibu varas iestādes. ANO un vairākas valstis jau nosodījušas šo lēmumu, kas atsviež Afganistānu atpakaļ uz laiku, kad sievietes nedrīkstēja iegūt formālu izglītību.

ANO īpašais sūtnis Afganistānā sacīja, ka šādi vēl vairāk tiek liegtas vienlīdzīgas izglītības iespējas, un sievietes arvien vairāk tiek izstumtas no sabiedrības. ASV savukārt norādīja, ka šis solis nesīs nopietnas sekas talibu režīmam. ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens (Antony Blinken) teica:

«Talibi nevar gaidīt, ka viņus uztvers kā starptautiskās sabiedrības daļu, kamēr visiem Afganistānas iedzīvotājiem netiks nodrošinātas vienādas tiesības. Neviena valsts nevar uzplaukt, ja puse no tās populācijas tiek apspiesta.»

Studentes ir satriektas par šādu lēmumu, un kāda no viņām sacīja BBC, ka talibi ir iznīcinājuši vienīgo tiltu, kas veda uz viņas nākotni. Citas studentes norādīja, ka tagad viņas ir zaudējušas visu.

Rietumvalstis ir pieprasījušas, lai talibi uzlabotu sieviešu iespējas iegūt izglītību, ja tie vēlas oficiāli tik atzīti kā Afganistānas valdība. Lai gan talibi solīja vieglākus noteikumus nekā iepriekš viņu valdīšanas laikā, radikālie islāmisti turpina sieviešu tiesību un brīvības ierobežošanu.

Talibu līderi nostājas pret mūsdienu izglītību, īpaši tad, ja runa ir par sievietēm. Mērenāku noteikumi piekritēji gan centušies pretoties stingriem ierobežojumiem, tomēr par spīti tam, valdība 20.decembrī paziņojusi, ka sievietēm tiek liegta ieeja universitātēs, līdz tiks nodrošināta viņām piemērota vide. Šādi solījumi ir apšaubāmi – arī pēc meiteņu izslēgšanas no vidusskolām tika solīts, ka viņas varēs atgriezties, tomēr tas nav noticis.

Pēdējos mēnešos Afganistānā arī citādi ierobežota sieviešu brīvība. Novembrī talibi aizliedza sievietēm atrasties Kabulas parkos, sporta zālēs un publiskajās pirtīs.

Vien pirms trim mēnešiem režīms bija atļāvis tūkstošiem sieviešu un meiteņu kārtot universitāšu iestājeksāmenus. Tomēr arī šeit bija spēkā ierobežojumi – jaunietes nedrīkstēja pieteikties uz inženierijas, ekonomikas, veterinārmedicīnas un lauksaimniecības studiju programmām, un arī žurnālistikas studiju iespējas bija ierobežotas.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas