ASV prezidenta Donalda Trampa valdība ceturtdien, 22. maijā, nolēma, ka Hārvarda Universitāte vairs nedrīkst uzņemt ārvalstu studentus. Esošajiem ārvalstu studentiem lika pāriet uz citām skolām, pretējā gadījumā viņi zaudētu uzturēšanās atļauju. Varas iestādes arī brīdināja, ka šie ierobežojumi varētu tikt attiecināti arī uz citām augstskolām, ziņo “Reuters” un BBC.
Iekšzemes drošības sekretāre Kristi Noema deva rīkojumu departamentam anulēt Harvarda Universitātes Studentu un apmaiņas programmas sertifikātu, sākot ar 2025.-2026.mācību gadu, teikts departamenta paziņojumā.
Bez šīs sertifikācijas universitāte nevar izsniegt nepieciešamos dokumentus (piemēram, I-20 veidlapu), kas ļauj studentiem saņemt F-1 vai J-1 vīzas.
“Lai tas kalpo kā brīdinājums visām universitātēm un akadēmiskajām iestādēm visā valstī,” viņa ceturtdien rakstīja vietnē “X”.
Noema apsūdzēja universitāti “vardarbības, antisemītisma un sadarbības ar Ķīnas Komunistisko partiju veicināšanā”.
Trampa administrācijas lēmumi varētu ietekmēt tūkstošiem starptautisko studentu, kuri studē universitātē. Universitātes dati liecina, ka 2024.-2025.akadēmiskajā gadā augstskolā bija uzņemti vairāk nekā 6 700 ārvalstu studenti, kas veido 27% no tās studentu skaita.
2022.gadā Ķīnas pilsoņi bija lielākā ārvalstu studentu grupa – 1 016, liecina universitātes dati.
Pēc tam sekoja studenti no Kanādas, Indijas, Dienvidkorejas, Lielbritānijas, Vācijas, Austrālijas, Singapūras un Japānas.
“Augstskolām ir privilēģija, nevis tiesības uzņemt ārvalstu studentus un gūt labumu no viņu lielajiem mācību maksājumiem, kas palīdz nodrošināt to daudzmiljardu dolāru lielos fondus,” paziņojumā norādīja Noema.
Vēstulē Hārvardai Noema norādīja, ka universitāte varētu atgūt tās sertifikāciju, ja tā 72 stundu laikā nodotu lielu datu kopumu. Tas ietvēra informāciju par ārvalstu studentiem un jebkādus video vai audio ierakstus par viņu protesta aktivitātēm pēdējo piecu gadu laikā.
Hārvarda Universitāte savā paziņojumā šo rīcību nosauca par “nelikumīgu” un paziņoja, ka tā ir “pilnībā apņēmusies” izglītot ārvalstu studentus.
“Mēs operatīvi strādājam, lai sniegtu norādījumus un atbalstu mūsu kopienas locekļiem. Šī atriebības darbība draud nodarīt nopietnu kaitējumu Hārvarda Universitātes kopienai un mūsu valstij, kā arī apdraud Hārvardas akadēmisko un pētniecības misiju.”
Kongresa demokrāti kritizēja šo lēmumu, un pārstāvis Džeims Raskins to nosauca par “nepieņemamu uzbrukumu Hārvarda Universitātes neatkarībai un akadēmiskajai brīvībai”. Viņš sacīja, ka tas ir sods par to, ka Hārvarda stājās pretī Trampam.
Tramps ir iesaldējis arī apmēram trīs miljardus ASV dolāru lielu federālo finansējumu universitātei, pēc tam, kad aprīlī tā atteicās pieņemt Baltā nama prasības par to, kā tai pieņemt darbā, uzņemt un mācīt. Baltais nams vēlāk paziņoja, ka saraksts tika nosūtīts kļūdas dēļ. Universitāte ir vērsusies tiesā, lai atgūtu šo finansējumu.
Vēlāk Iekšzemes drošības departaments brīdināja Hārvardu, ka tā var zaudēt tiesības uzņemt starptautiskos studentus, ja vien tā nenodos noteiktus dokumentus.
Tramps stājās amatā janvārī, solot plaša mēroga imigrācijas apkarošanu. Viņa administrācija ir mēģinājusi anulēt studentu vīzas un zaļās kartes tiem ārvalstu studentiem, kuri piedalījās palestīniešus atbalstošos protestos.
Viņš ir ķēries klāt pie privātu koledžu un skolu reorganizācijas visā ASV, apgalvojot, ka tās veicina antiamerikānisku, marksistisku un “radikāli kreiso” ideoloģiju izplatību. Viņš ir kritizējis Hārvarda Universitāti par to, ka tā pieņem darbā pazīstamus demokrātus pasniedzēju vai vadītāju amatos.
ASV Veselības un sociālo pakalpojumu departaments pirmdien paziņoja, ka pārtrauc piešķirt Hārvardai federālās dotācijas vēl 60 miljonu ASV dolāru apmērā, jo tā nav novērsusi antisemītisku mobingu un etnisko diskrimināciju.
Šomēnes iesniegtajā juridiskajā sūdzībā Hārvarda Universitāte apgalvoja, ka tā ir apņēmusies apkarot antisemītismu un ir veikusi pasākumus, lai nodrošinātu, ka tās studentu pilsētiņa ir droša un draudzīga ebreju un Izraēlas studentiem.
Lasiet arī: Dānija palielinās pensionēšanās vecumu – tas būs augstākais Eiropā
Lasiet arī: Hārvarda noraida Trampa prasības, atbildē saņem finansējuma iesaldēšanu