Līdz pašvaldību vēlēšanām ir nedaudz vairāk kā divas nedēļas un politisko spēku solījumu maiss ir plaši vaļā. Cīņā par vēlētāju “dvēselēm” tiek laisti darbā visdažādākie stiķi. Piemēram, izskanējis, ka Rīgas domes vēlēšanās izvēles ir tikai divas – vai nu Viļņa Ķirša vai Aināra Šlesera veidota koalīcija. Kas īsti aiz šī apgalvojuma slēpjas, BNN jautāja uzņēmuma “Mediju tilts” līdzīpašniekam, politologam Filipam Rajevskim.
Priekšvēlēšanu politiskajās cīņās ir ļoti svarīgi vēlētāju sasegmentēt vēlētāju, skaidro politologs. “Jo baltāks vai melnāks ir laukums, jo kampaņa veiksmīgāka. Savu balto vai melno tu vari labāk pārdot. Ja laukums izskatās pelēks, ir daudz grūtāk ar kaut ko atšķirties, bet vēlētājam vajag parādīt savu atšķirību. Tādēļ šis apgalvojums, manuprāt, pilnīgi viennozīmīgi ir priekšvēlēšanu cīņas un kampaņas stratēģijas elements,” skaidro Filips Rajevskis.
Neatkarīgi no tā, kurš politiskais spēks būs ieguvis vairāk balsu, īstais uzvarētājs būs tas, kurš spēs izveidot koalīciju. Uz BNN jautājumu, vai šobrīd jau var nojaust iespējamās koalīcijas aprises, Filips Rajevskis atbild: “Ja pašreizējām Rīgas domes valdošajām partijām sanāks vairākums, loģiski, ka tās turpinās esošo koalīciju. Jautājums ir – vai viņi varēs uztaisīt koalīciju bez Aināra Šlesera vai nevarēs.”
Pēc politologa teiktā ir praktiski neiespējami, ka varētu tikt izveidota koalīcija, kurā apvienojušies Ainārs Šlesers, Aleksejs Rosļikovs, “Saskaņa” un vēl citi interesanti politiskie spēki. “Nedomāju, ka Šlesers vēlētos šādu koalīciju vadīt. Viņš tomēr skatās uz politiku ilgtermiņā. Viņam būtu izdevīgi, ja latviskās partijas nevarētu izveidot koalīciju un viņš būtu vajadzīgs. Tad tā spēle viņam pa īstam sāktos.”
Taujāts, vai tas nozīmē, ka šādā situācijā ievēlēšanas gadījumā “zelta kārts” būtu “Gods kalpot Rīgai”/ZZS saraksta rokās, Filips Rajevskis atbild apstiprinoši. “Ja viņi tiks ievēlēti, viņiem ar savām balsīm būs ļoti liela nozīme nākamās koalīcijas veidošanā.”
Savukārt lūgts komentēt “Jaunās Vienotības” un “Progresīvo” apņemšanos jaunajā Rīgas domē nesadarboties ar Šleseru, politologs pauž, ka Latvijā tik daudzas reizes partijas ir pārkāpušas šādos papīros parakstītos solījumus, ka viņš tiem gluži vienkārši netic. “Pirms vēlēšanām paziņojam – “nekad vairs un neko”, bet pēc ievēlēšanas sākas visādi stāsti, ka savādāk jau nevarēja… Es nepievērstu lielu uzmanību šim papīram”.
Lasiet arī: BNN fokusā | Politologa skats. Apvienosim ministrijas vai izkalsim čiku?