ASV ir izvēlējusies futūristiskās pretraķešu aizsardzības sistēmas “Zelta kupols” dizainu, otrdien, 20.maijā, paziņoja ASV prezidents Donalds Tramps (Donald Trump), piebilstot, ka tā sāks darbību trīs gadu laikā, ziņo britu raidorganizācija BBC.
Sākotnējā “Zelta kupola” summa 25 miljardu ASV dolāru apmērā ir iezīmēta budžeta plānā, lai gan valdība ir aplēsusi, ka gadu desmitiem tas izmaksās daudz vairāk.
Septiņas dienas pēc stāšanās amatā Tramps deva rīkojumu Aizsardzības departamentam iesniegt plānus par sistēmu, kas atturētu un aizsargātu pret “nākamās paaudzes” uzbrukumiem no gaisa, tostarp ballistiskās un lidojošās raķetes. Pēc Baltā nama teiktā tie joprojām ir “viskatastrofālākais drauds” ASV.
Otrdien, Ovālajā kabinetā, Tramps sacīja, ka sistēma sastāvēs no “nākamās paaudzes” tehnoloģijām uz sauszemes, jūrā un kosmosā, tostarp kosmosā izvietotiem sensoriem un pārtvērējiem. Viņš piebilda, ka Kanāda ir lūgusi kļūt par sistēmas daļu.
Tramps piebilda, ka šī sistēma “spēs pārtvert pat raķetes, kas izšautas no otras pasaules malas vai no kosmosa”.
Šī sistēma ir daļēji iedvesmojusies no Izraēlas “Dzelzs kupola”, ko valsts izmanto raķešu un šāviņu pārtveršanai kopš 2011.gada.
“Zelta kupols” būtu daudz lielāks un būvēts tā, lai apturētu vairāk apdraudējumu veidu, piemēram, hiperskaņas ieročus, kas lido ātrāk par skaņu, un kosmosā bāzētus ieročus, ko sauc par “Fobs”.
“Tie visi tiks notriekti,” sacīja Tramps. “Sistēma ir gandrīz 100% veiksmīga.”
ASV amatpersonas norādīja, ka “Zelta kupols” būs paredzēts, lai apturētu raķetes dažādos posmos – pirms to palaišanas un lidojuma laikā. Visas sistēmas daļas kontrolēs viena centrālā komanda.
Tramps teica, ka programmas kopējās izmaksas laika gaitā sasniegs 175 miljardus ASV dolāru. Pirmie 25 miljardi ASV dolāru tiktu piešķirti no viņa iesniegtā “Viena liela un skaista nodokļu likumprojekta”, kas vēl nav apstiprināts.
Tomēr Kongresa Budžeta birojs norādīja, ka ASV valdība varētu iztērēt daudz vairāk – iespējams, līdz 542 miljardiem ASV dolāru 20 gadu laikā – tikai par kosmosā bāzētajām sistēmas daļām vien.
Pentagona amatpersonas jau sen ir brīdinājušas, ka esošās sistēmas netiek līdzi Krievijas un Ķīnas izstrādātajām jaunajām raķešu tehnoloģijām.
“Patlaban patiešām nav tādas sistēmas,” Tramps otrdien sacīja Ovālajā kabinetā. “Mums ir noteiktas raķešu un pretraķešu aizsardzības zonas, bet nav nekādas sistēmas… nekad nekas tāds nav bijis.”
Aizsardzības izlūkošanas aģentūras nesen publiskotajā informatīvajā dokumentā norādīts, ka raķešu draudi “paplašināsies mērogā un sarežģītībā”, un Ķīna un Krievija aktīvi izstrādā sistēmas, “lai izmantotu nepilnības” ASV aizsardzības sistēmā.
Lasiet arī: Izraēla pēc 11 nedēļu ilgas blokādes Gazas joslā ieved humāno palīdzību, ANO to sauc par “pilienu jūrā”