Ukraina saņems bruņutehniku no ASV un Vācijas, noraida pamieru

Ukraina 5.janvārī kā viltīgu triku noraidījusi Krievijas aicinājumu no piektdienas pusdienlaika uz 36 stundām pārtraukt uguni, raksta ziņu aģentūra Reuters.

Vācijas un ASV līderi savukārt paziņojuši, ka Kijivas atbalstam nosūtīs bruņutehniku. ASV palīdzības sūtīju varētu būt iekļautas līdz 50 Bradley bruņumašīnām, un valsts prezidents Džo Baidens (Joe Biden) sacīja: «Šobrīd karš Ukrainā ir sasniedzis kritisko punktu, un mums jādara viss, lai palīdzētu ukraiņiem pretoties Krievijas vardarbībai.»

Saskaņā ar Baidena un Vācijas kanclera Olafa Šolca (Olaf Scholz) kopīgo paziņojumu, Vācija piegādās Marder bruņumašīnas, kas atgādina nelielus tankus. Abas valstis ir vienojušās apmācīt Ukrainas karavīrus, un Vācija arī piedalīsies Patriot raķešu sistēmas piegādē. Ukrainai ir izdevies samērā veiksmīgi turēties pretī Krievijas agresijai, tomēr tā lūdz sabiedrotos piegādāt smagākus ieročus.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis noraidījis Krievijas pamiera piedāvājumu – agresors piedāvāja uguns pārtraukšanu krievu pareizticīgo Ziemassvētku laikā, no 6.janvāra pusdienlaika līdz pusnaktij no 7. uz 8.janvāri. Zelenskis norādīja, ka tas ir mēģinājums piemuļķot ukraiņus, apstādīt virzību Donbasā un ievest vēl vairāk Maskavas spēkus.

«Tagad viņi vēlas Ziemassvētku pamieru kā aizsegu, lai apturētu mūsu vīru virzīšanos uz priekšu un pievestu tehniku, munīciju un mobilizētos karavīrus tuvāk mūsu pozīcijām,»

norādīja Zelenskis. Viņš piebilda, ka tas krieviem neko nedos, tikai papildinās viņu zaudējumus.

Tikmēr Baidens sacījis, ka pamiera piedāvājums varētu būt izmisuma pazīme, un krieviem trūkst gaisa. Savukārt Krievijas vēstnieks ASV Anatolijs Antonovs savā Facebook kontā rakstīja, ka «Vašingtona ir nolēmusi ar mums cīnīties līdz pēdējam ukrainim.» Viņš arī mudināja ASV apdomāt sekas, kādas varētu rasties bīstamajai idejai nosūtīt ukraiņiem Bradley bruņumašīnas.

Krievijas Pareizticīgā baznīca Ziemassvētkus atzīmē 7.janvārī, savukārt Ukrainas Pareizticīgo baznīca jau no 2019.gada ir atzīta par neatkarīgu, un noraida jebkādu saistību ar Maskavas patriarhu. Daudzi ukraiņu ticīgie ir pārgājuši uz Ziemassvētku svinēšanu 25.decembrī.

Zelenskis, ar nolūku runājot krievu, nevis ukraiņu valodā, sacīja, ka kara beigas nozīmē izbeigt Krievijas agresiju:

«Karš beigsies vai nu tad, kad jūsu karavīri aizies, vai tad, kad mēs viņus izmetīsim.»

Ukrainas galvaspilsētā Kijivā un Kramatorskā valsts austrumos ukraiņi cenšas turpināt savas ikdienas gaitas. Valērijs no Kramatorskas Reuters sacīja: «Mums bija katoļu Ziemassvētki, bet tad apšaudes turpinājās. Kaujas nekad nebeidzas, ne svētkos, ne nedēļas nogalēs. Uzticēties viņam? Nu nē.» Viņš piebilda, ka Vecgada vakarā vien pilsēta saņēmusi trīs vai četrus Krievijas triecienus. Kijivas iedzīvotāja Natālija Školka norādīja, ka Jaungada naktī pilsēta tika smagi bombardēta, un uguns pārtraukšanas piedāvājums tagad ir liekulība no Putina puses.

5.janvāri notikušas gan Ukrainas, gan Krievijas prezidenta sarunas ar Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu (Recep Tayyip Erdoğan).

Lasiet arī: Levits sola Zelenskim turpināt visa veida atbalstu Ukrainai

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas