UNESCO iesaka iekļaut Venēciju Apdraudēto Pasaules mantojuma objektu sarakstā

ANO kultūras aģentūra UNESCO paziņojusi, ka Venēcija būtu jāiekļauj Apdraudēto Pasaules mantojuma objektu sarakstā, raksta britu raidorganizācija BBC.

Milzīgās tūristu masas, pārattīstība un klimata pārmaiņu dēļ arvien augstākais jūras līmenis apdraud leģendāro Itālijas pilsētu, teikts UNESCO ziņojumā. Aģentūra vēlas veicināt sekmīgāku kultūras mantojuma saglabāšanu.

Ziņu aģentūra Reuters vēstījusi, ka Venēcijas pašvaldības pārstāvis norādījis, ka pilsēta rūpīgi iepazīsies ar ieteikumiem, un ierosinājums tiks pārrunāts ar Itālijas valdību.

Venēcija zināma ka La Serenissima – rāmā – kas mūsdienās noteikti nav atbilstošs apzīmējums.

UNESCO vaino Itālijas valdību par stratēģiska redzējuma trūkumu, kas liedzis risināt problēmas,

ar kurām saskaras viena no Itālijas gleznainākajām pilsētām. Tas ir trieciens varas iestādēm, kuras tiek apsūdzētas nespējā nosargāt vēsturisko pilsētu un tai pieguļošo lagūnu. Tikmēr viens no Venēcijas bijušajiem mēriem, Masimo Kačari (Massimo Cacciari) nosaucis UNESCO par “vienu no dārgākajām un bezjēdzīgākajām organizācijām uz zemes”. Kačari norādīja, ka UNESCO tiesā neiedziļinoties un pa labi un pa kreisi dāļā viedokļus, kurus vislabāk būtu ignorēt: “Viņi nepiešķir finansējumu pārmaiņām, viņi tikai kritizē… It kā Venēcijai būtu vajadzīga UNESCO, lai būtu pasaules kultūras mantojuma vieta! Mums vajag vairāk darbības un mazāk runu.”

UNESCO jau pirms diviem gadiem rosināja Venēcijas iekļaušanu apdraudēto objektu sarakstā, bet Itālijas valdības pieņemti ārkārtas mēri lika pēdējā brīdī šo lēmumu atcelt.

Mēri iekļāva liegumu lielajiem kuģiem, piemēram, kruīza kuģiem, ienākt Svētā Marka kanālā.

Tāpat tika solīts izveidot pilsētas saglabāšanas plānu. Lielie kuģi tagad vairs nedrīkst iebraukt kanālā, tomēr UNESCO norāda, ka vajadzētu liegt arī citu peldlīdzekļu pārvietošanos. Tikmēr plāns pilsētas glābšanai tā arī nav īstenots.

Saskaņā ar Itālijas laikraksta la Repubblica informāciju, UNESCO eksperti valdībai nosūtījuši vairākas vēstules, lūdzot aktualizēt informāciju. Saņemtās atbildes tiek uzskatītas par neapmierinošām.

Planētas sasilšana atstāj iespaidu uz jūras līmeni, un ūdens ieskautā Venēcija ir pakļauta plūdu briesmām. Papildus tam, Venēciju ik gadu apmeklē apmēram 28 miljoni tūristu. Tas noved pie arvien plašākiem attīstības projektiem, kas nodara kaitējumu pilsētai. Līdztekus citiem aspektiem, UNESCO uzskata, ka augstceltnes atstāj ļoti negatīvu vizuālo iespaidu, un tās nevajadzētu būvēt centrā.

UNESCO kā apdraudētas uzskaitījusi 55 vietas pasaulē, un vēl 204 tiek rūpīgi novērotas. Austrālijas Lielais barjerrifs šogad par mata tiesu izvairījās no nonākšanas apdraudēto objektu sarakstā. Nākamgad UNESCO vēlreiz vērtēs Austrālijas valdības paveikto.

Lasiet arī: Amsterdama cenšas ierobežot tūristu skaitu un aizliedz kruīza kuģu pietauvošanos

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas