Uzņēmumu parādi gada laikā auguši par 46%, parādnieku skaits – par 15,9%

Šī gada sākumā nodokļu parādi un pašu uzņēmumu atsevišķos gadījumos deklarētās parādsaistības reģistrētas kopumā vairāk nekā 51,6 tūkstošiem Latvijas juridisko personu.

Salīdzinot ar situāciju pērnā gada janvārī un šī gada sākumā, uzņēmumu – parādnieku skaits gada griezumā pieaudzis par 15,9%. Savukārt, analizējot pēc kopējā nodokļu un pašu uzņēmumu deklarēto parādsaistību apjoma, – par 46%, liecina atvērto datu platformas Okredo apkopotā un tās mediju pārstāvja sniegtā informācija.

Analizējot pēc juridisko personu – parādnieku skaita, šī gada sākumā

visvairāk parādnieku bija vairumtirdzniecībā un mazumtirdzniecībā – 16,4%,

profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu nozarē – 8,42%, būvniecībā – 7,8%, apstrādes rūpniecībā – 6,98%, kā arī lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības nozarē – 5,27%.

Savukārt pēc kopējā parādu apjoma vissliktākā situācija bija vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības, apstrādes rūpniecības, būvniecības, izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu, kā arī transporta un uzglabāšanas nozarē.

«Nodokļu parādu esamība ir tikai viens no trauksmes zvaniem uzņēmuma partneriem, lai sevi laikus pasargātu. Par negatīvām tendencēm var liecināt arī darbinieku skaita izmaiņas, informācija par jaunām tiesvedībām un uzņēmuma saistība ar citām ekonomiski neaktīvām juridiskajām personām. Lielākā daļa šo datu, kas var liecināt par uzņēmuma nonākšanu finanšu grūtībās, ir publiski pieejami,» ar krietnu devu pašreklāmas paziņojumā vēsta Okredo vadītāja Gerda Jurkoniene.

Vislielākais parādnieku skaita pieaugums šī gada janvārī, salīdzinot ar situāciju pirms gada, ir reģistrēts elektroenerģijas, gāzes apgādes, siltumapgādes un gaisa kondicionēšanas nozarē. Tur juridisko personu – parādnieku skaits pieaudzis par 37,3%. Tai seko ieguves rūpniecība un karjeru izstrāde (+32,3%), ūdensapgādes, notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošanas un sanācijas nozare (+23,5%), informācijas un komunikācijas pakalpojumu (+17,8), kā arī būvniecības nozare (+15,2%).

Tikmēr rekordiste kopējā parādu pieauguma ziņā ir ūdensapgādes, notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošanas un sanācijas nozare, kur šī gada janvārī, salīdzinot ar situāciju pirms gada, nodokļu un citu pašu uzņēmumu publiskoto

parādsaistību apjoms pieaudzis par rekordaugstajiem 3281%!

Liels parādu apjoma pieaugums reģistrēts arī izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu (+179%), ieguves rūpniecības un karjeru izstrādes (+171%), citu NACE klasifikācijā neiekļautu pakalpojumu (+160%), operāciju ar nekustamo īpašumu (+105%) un elektroenerģijas, gāzes apgādes, siltumapgādes un gaisa kondicionēšanas nozarē (+80%).

Atvērto datu platforma Okredo darbojas Latvijas, Lietuvas un Igaunijas tirgū, nodrošinot aktuālos datus no uzņēmumu reģistriem, nodokļu administrēšanas un darba institūcijām, tiesu administrācijām, kā arī vienkopus piedāvā pārskatīt uzņēmumu finanšu pārskatus un citus noderīgus biznesa datus.

Lasiet arī: Uzturlīdzekļu garantiju fondam 42 tūkstoši nemaksātāju ir parādā 345 miljonus eiro

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas