Vācijas ārlietu ministre rosina izveidot īpašu tribunālu Putinam

Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka (Annalena Baerbock) paziņojusi – Krievijas prezidentam jāsaprot, ka viņa noziegumi nepaliks nesodīti, un rosinājusi izveidot īpašu tribunālu viņa tiesāšanai, raksta Politico.

Bērboka uzstājās ar uzrunu pēc vizītes Hāgas Starptautiskajā Krimināltiesā, un uzsvēra, ka Krievija līderiem ir jāatbild par iebrukumu Ukrainā, ko tie sāka gandrīz pirms gada. Tomēr ministre brīdināja, ka to vienkārši nav iespējams paveikt tiesā, jo starptautiskajā likumdošanā ir «caurumi»: Krievija neatzīst, ka tā atrastos krimināltiesas jurisdikcijā; tāpat maz ticams, ka ANO Drošības komiteja nodos lietu izskatīšanai Starptautiskajā Krimināltiesā, jo Maskavai kā pastāvīgai komitejas loceklei ir veto tiesības.

Lai izvairītos no taisnīguma apiešanas šādā veidā, Bērboka rosināja partnervalstīm veidot īpašu tribunālu, kas izskatītu agresīvos noziegumus pret Ukrainu un tiesātu Krievijas līderus. Tribunāls darbotos neatkarīgi no Starptautiskās Krimināltiesas, un tā jurisdikcija būtu atvasināta no Ukrainas Krimināllikuma.

Lai tribunāls varētu sekmīgi darboties, to jāatbalsta plašai valstu koalīcijai, un jāiesaista prokurori un tiesneši no dažādām valstīm, kā arī tribunālam jāstrādā ārpus Ukrainas, lai izvairītos no objektivitātes trūkuma.

Vācijas ārlietu ministre uzsvēra, ka papildus šim risinājumam nepieciešams arī strādāt pie starptautisko likumu pārskatīšanas, lai novērstu ierobežojums, kas neļauj sodīt tādus noziegumus kā Krievijas iebrukums Ukrainā. Bērboka sacīja: «Ir jāprasa atbildība. Likumpārkāpējiem Eiropā un visā pārējā pasaulē ir jāzina, ka viņi neizbēgs no soda. Putinam ir jāzina, ja viņa agresija nepaliks nesodīta.»

Lasiet arī: Saeimas Ārlietu komisija aicina tiesāt kara noziedzniekus

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas