Valsts prezidents nosaka valdības veidošanas principus

Valsts prezidenta padomnieks komunikācijas jautājumos Mārtiņš Drēģeris ir izplatījis valsts galvas paziņojumu, kurā Edgars Rinkēvičs norāda uz konkrētiem darbiem, kas jāveic topošajai valdībai, un kārtību, kādā uz Rīgas pili konsultācijām tiks aicinātas visas Saeimā pārstāvētās partijas.

“Šodien, 2023. gada 17.augustā, esmu saņēmis Ministru prezidenta Artura Krišjāņa Kariņa valdības demisijas rakstu. Valdība turpinās darbu līdz jaunas izveidei.

Vēlos pateikties Ministru prezidentam par darbu valsts un sabiedrības labā četru ar pusi gadu garumā. Viņa vadītajām valdībām bija jāīsteno pandēmijas pārvarēšana, cīņa ar naudas atmazgāšanu Latvijas bankās, cīņa pret hibrīduzbrukumu Latvijas austrumu pierobežā, kā arī jāatbalsta Ukraina tās cīņā pret Krievijas agresiju.

Lai īstenotu Satversmes 56.pantā noteikto, ka Ministru kabinetu sastāda persona, kuru uz to aicina Valsts prezidents,

jaunnedēļ uz konsultācijām aicināšu Saeimā pārstāvētos politiskos spēkus.

Šajās konsultācijās pārrunāsim jaunas koalīcijas veidošanas procesu un noskaidrošu minēto
politisko spēku viedokļus par vēlamo koalīcijas modeli, iespējamiem Ministru prezidenta amata kandidātiem, kā arī redzējumu par valdībai veicamajiem ilgtermiņa un neatliekamajiem darbiem.

Latvijas sabiedrība sagaida konkrētus risinājumus arī šī brīža aktuālākajām problēmām – augstajiem elektroenerģijas tarifiem un banku kredītprocentiem, kā arī straujajai pārtikas cenu inflācijai.

Atbilstoši Satversmes 59.pantam, Ministru prezidentam un ministriem viņu amata izpildīšanai ir nepieciešama Saeimas uzticība. Tādēļ konsultācijās ar Saeimā pārstāvētajiem
politiskajiem spēkiem vēlos gūt pārliecību, ka izvirzītais Ministru prezidenta amata kandidāts spēj gūt iespējami plašu parlamenta atbalstu.

Jaunas koalīcijas veidošanā aicinu izvirzīt konkrētu mērķi –

līdz 2030. gadam Latvijai sasniegt ES vidējo labklājības rādītāju,

īpašu uzmanību pievēršot izglītībai un zinātnei, investīciju piesaistei, mūsu valsts reģionālās un ekonomiskās nevienlīdzības mazināšanai – cilvēkiem Rīgā un Latgalē jājūtas vienlīdz labi –, veselības aprūpei, valsts ārējai un iekšējai drošībai un ekonomiskajai konkurētspējai.

Sarunās ar partiju pārstāvjiem aicināšu politiskos spēkus sniegt savu redzējumu šo mērķu sasniegšanai. Nākamā valdība var un tai vajag ielikt pamatu šim darbam.

Līdzās vidēja un ilgtermiņa prioritātēm ir arī neatliekami veicami darbi.

1. Darbs pie 2024.gada valsts budžeta. Tam ir jābūt izsvērtam un pārdomātam, un tas ir jāpieņem savlaicīgi.

2. Redzējums par pārtikas inflācijas un elektroenerģijas tarifu pieauguma līdzsvarošanu Latvijas iedzīvotājiem atbilstoši sociāli ekonomiskajam stāvoklim valstī, sistēmiski uzlabojumi Regulatora darbā, lai sabalansētu valsts monopolu un iedzīvotāju intereses;

3. Redzējums par risinājumiem tautsaimniecības kreditēšanas veicināšanai un atbalsta pasākumiem, kas mazinātu straujā kredītprocentu pieauguma negatīvās sekas Latvijas iedzīvotājiem un uzņēmumiem;

4. Būtiska finansējuma palielināšana valsts iekšējai drošībai, tostarp iekšlietu sistēmas un ieslodzījumu vietu darbinieku atlīdzības pārskatīšana un profesionālās izglītības attīstība.

5. Latvijas austrumu robežas nostiprināšana paātrinātā kārtībā, to īstenojot kompleksi un sistēmiski, nodrošinot nepieciešamo finansējumu.

6. Saprātīgas un samērīgas pārmaiņas izglītības sistēmā un veselības aprūpē. Kvalitatīvu un pieejamu izglītības un veselības sistēmu izveide, ņemot vērā Latvijas reģionu specifiku un dzīves realitāti.

Konsultācijās par nākamā Ministru prezidenta kandidātu vēlēšos gūt apliecinājumu par Latvijas ārpolitikas un drošības politikas kursa nemainīgumu, tostarp attiecībā uz atbalstu Ukrainai un konsekventu sankciju režīma ievērošanu pret Krieviju un Baltkrieviju; redzējumu par tautsaimniecības attīstību un cilvēktiesību standarta nostiprināšanu Latvijā, kā arī investīcijām izglītībā, zinātnē, veselības aprūpē, iekšējās drošības jomā un valsts aizsardzībā, tostarp attiecībā uz Sēlijas poligona izbūvi, sabiedroto spēku klātbūtnes nodrošināšanu un kvalitatīva valsts aizsardzības dienesta ieviešanu.”

Drēģeris ziņo, ka Valsts prezidents konsultācijas ar parlamentā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem rīkos Rīgas pilī – atbilstoši Saeimas frakcijas lielumam – šādos laikos:
21.augustā plkst. 9.30 – Jaunā Vienotība;
21.augustā plkst. 10.30 – Zaļo un zemnieku savienība;
21.augustā plkst. 15.00 – Apvienotais saraksts – Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu apvienība, Liepājas partija;
22.augustā plkst.10.00 – Nacionālā apvienība Visu Latvijai!Tēvzemei un Brīvībai/LNNK;
22.augustā plkst. 11.00 – Progresīvie;
22.augustā plkst. 13.00 – Stabilitātei!;
22.augustā plkst. 14.00 – Latvija pirmajā vietā.

Lasiet arī: Viedoklis | Ja Lembergu sauc valdībā, kāpēc arī Šleseru nepaaicināt?

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas