VDD rekomendējis iekšlietu ministram iekļaut Doždj raidījuma vadītāju Korosteļevu «melnajā sarakstā»

Valsts drošības dienests (VDD) ir izvērtējis Krievijas neatkarīgās TV programmas Doždj (Дождь/TV Rain) 1.decembra raidījumā Šeit un tagad paustos izteikumus, un ir rekomendējis iekšlietu ministram iekļaut raidījuma Alekseju Korosteļevu tā dēvētajā melnajā sarakstā jeb ārvalstnieku sarakstā, kuriem ieceļošana Latvijas Republikā ir aizliegta, informē VDD.

Raidījuma Šeit un tagad vadītājs Aleksejs Korosteļevs raidījuma laikā vairākkārt norāda uz Krievijas karavīru smagajiem apstākļiem frontē, nepietiekamo nodrošinājumu ar ekipējumu un pārtiku, secinājis VDD. Tāpat Korosteļeva teiktais liecina, ka televīzijas kanāls TV Rain ir apkopojis informāciju par minētajām problēmām, lai palīdzētu tās risināt.

Neskatoties uz televīzijas kanāla pārstāvju vēlāk sniegtajiem paskaidrojumiem, VDD vērtējumā nav pieļaujams, ka Latvijas informatīvajā telpā tiek izplatīta informācija, kas aicina sabiedrību sniegt atbalstu Krievijas okupācijas spēkiem. Krievijas bruņoto spēku mērķtiecīgie militārie uzbrukumi un īstenotā vardarbība pret Ukrainas civiliedzīvotājiem ir atzīti par terorismu, bet Krievijas Federācija – par terorismu atbalstošu valsti.

Kā uzsver VDD, ņemot vērā minētos apstākļus, tā vērtējumā

raidījumā paustie izteikumi ir vērsti gan pret Latvijas nacionālās drošības interesēm, gan rada maldīgu priekšstatu par Krievijas armiju, veicinot sabiedrības līdzcietību pret agresoriem.

5.decembrī VDD savu vērtējumu par raidījumā paustajiem izteikumiem nosūtīja Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP), un, kā BNN jau iepriekš ziņoja, padome ir pieņēmusi lēmumu anulēt Doždj apraides atļauju. 

Lasiet arī: NEPLP anulē Doždj apraides atļauju saistībā ar draudiem valsts drošībai

VDD veiktās pārbaudes gaitā noskaidrots, ka 1.decembra raidījums Šeit un tagad ir ticis filmēts televīzijas kanāla Doždj redakcijā Gruzijas galvaspilsētā Tbilisi. Savukārt izteikumu autors, raidījuma vadītājs Korosteļevs pastāvīgi uzturas un strādā Gruzijā.

Tā kā Korosteļevam nav uzturēšanās atļaujas Latvijā, saskaņā ar Krimināllikuma 4. pantu persona Latvijā nevar tikt saukta pie kriminālatbildības. Vienlaikus VDD ir rekomendējis iekšlietu ministram iekļaut Korosteļevu tā dēvētajā melnajā sarakstā jeb ārvalstnieku sarakstā, kuriem ieceļošana Latvijas Republikā ir aizliegta.

Tāpat VDD ir brīdinājis Doždj galveno redaktoru Tihonu Dzjadko par paredzēto kriminālatbildību noziedzīgu nodarījumu veikšanas gadījumā.

VDD atgādina, ka par jebkādā veidā iegūtu finanšu līdzekļu vai citas mantas tiešu vai netiešu vākšanu vai nodošanu ārpus Latvijas Republikas teritorijas notiekošā kara iesaistītai pusei, kuras darbība ir vērsta pret kādas valsts teritoriālo neaizskaramību vai politisko neatkarību vai citādi ir pretrunā ar Latvijas Republikai saistošām starptautiskajām tiesībām, un par to ir paredzēta kriminālatbildība.

BNN jau iepriekš ziņoja, ka NEPLP nolēmusi anulēt apraides atļauju patlaban Latvijā strādājošajai Krievijas neatkarīgajai TV programmai Doždj, un lēmums par apraides licences anulēšanu pieņemts saistībā ar draudiem valsts drošībai un sabiedriskajai kārtībai. Kā norādījis NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš, lēmums pieņemts, vērtējot pārkāpumu kopumu, kas pieļauti pēdējā laikā – valsts valodas celiņa nenodrošināšana pārraidēm, Krimas attēlošana kartē kā daļa no Krievijas teritorijas, Krievijas armijas saukšana par «mūsu armiju», iespējama atbalsta paušana Krievijas armijai. Tāpat vērtēta no VDD saņemtā informācija.

Savukārt, kā iepriekš vēstīts, Doždj ģenerāldirektore Natālija Sindejeva neesot bijusi gatava šādam regulatora lēmumam, turklāt viņa bijusi pārliecināta, ka šāds solis – apraides tiesību anulēšana – Latvijā netiks sperts. Intervijā krievvalodīgajam medijam Meduza, kas arī bāzējas Latvijā, Sindejeva atzina, ka patlaban nezina, ko darīt saistībā ar NEPLP lēmumu par licences anulēšanu. Medijs neesot mēģinājis ne ar vienu Latvijā neko šajā sakarībā sarunāt, un tagad būs jālemj, kā rīkoties tālāk.

«Es nebiju tam gatava. Es biju pārliecināta, ka viņi [Latvija] to neizdarīs,» intervijā pauda medija vadītāja, norādot, ka minētais, viņasprāt, noticis vairāku faktoru salikuma rezultātā, sīkāk minēto neprecizējot.

Licences anulēšanas rezultātā medijam būs jāatslēdzas no Latvijas un citu valstu kabeļtelevīzijas tīkliem, kas radīs finansiālus zaudējumus TV Rain, prognozēja Sindejeva.

Lasiet arī: Doždj ģenerāldirektore: Biju pārliecināta, ka Latvija neanulēs medija licenci

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas