Glābēji pirmdien, 31.martā, atbrīvoja četrus cilvēkus no sabrukušajām ēkām Mjanmā pēc piektdien notikušās spēcīgās 7,7 magnitūdu zemestrīces, kurā bojā gāja vairāk nekā 1 700 cilvēku. Simtiem cilvēku joprojām ir pazuduši, un pirmdien gan Mjanmā, gan kaimiņvalstī Taizemē turpinās izmisīgi meklēšanas un glābšanas darbi, ziņo “Reuters” un britu raidorganizācija BBC.
Piektdienas zemestrīces epicentrs atradās netālu no Mjanmas otrās lielākās pilsētas Mandalajas un tā izraisīja masveida postījumus Mjanmā.
Arī kaimiņvalstī Taizemē tika piedzīvoti postījumi. Bojāgājušo skaits Taizemes galvaspilsētā Bangkokā ir pieaudzis līdz 18 cilvēkiem.
Lai gan glābšanas darbi notiek jau kopš piektdienas un starptautiskā palīdzība sāk ierasties, vissmagāk skartajos rajonos palīdzība tiek sniegta novēloti, tāpēc vietējie iedzīvotāji cenšas glābt izdzīvojušos pašu spēkiem.
Myanmar citizens rescuing his own people with bare hands with no equipments .
Real life heroes we are seeing right now.#Myanmar #earthquake #earthquakemyanmar #HelpMyanmarNow pic.twitter.com/fHfDLPsC4f— Justaspammerfr (@nyar_khant59059) March 29, 2025
Pasaules Veselības organizācija (PVO) brīdināja, ka valsts slimnīcas ir pārpildītas ar ievainotiem cilvēkiem, savukārt Pasaules pārtikas programmas pārstāvis BBC pastāstīja, ka tūkstošiem pārvietoto cilvēku trūkst pārtikas, pajumtes un medikamentu.
Kāda skolotāja no Mandalajas svētdien BBC pastāstīja, ka viņa nav pārliecināta, vai pilsēta ir saņēmusi palīdzību. “[Mums] saka, ka glābēji nāk, bet cilvēki joprojām cieš,” viņa sacīja. Tikmēr viņas paziņa no netālās Sagaingas pilsētas teica, ka ielās jūtama līķu smaka.
Sestdienas vakarā Mjanmas galvaspilsētā tika izglābta vecāka gadagājuma sieviete pēc 36 pavadītām stundām zem gruvešiem. No sagruvušas daudzdzīvokļu mājas Mandalajā tika izglābti arī divdesmit deviņi cilvēki, svētdien paziņoja vietējā ugunsdzēsības iestāde.
Mjanmā valsts plašsaziņas līdzekļi ziņoja, ka līdz svētdienai ir apstiprināti vismaz 1 700 bojāgājušo. Laikraksts “The Wall Street Journal”, atsaucoties uz valdošo militāro huntu, ziņoja, ka Mjanmā bojāgājušo skaits sasniedzis 2 028.
Pēcgrūdieni reģionā turpinās kopš piektdienas. Svētdien uz ziemeļrietumiem no Mandalajas tika reģistrēts 5,1 magnitūdu stiprs grūdiens.
Bangkokā, kur mīkstā augsne padarīja grūdienus vēl spēcīgākus, sagruva nepabeigta daudzstāvu ēka, aprokot daudzus cilvēkus, kas strādāja šajā objektā un joprojām tiek meklēti 76 strādnieki.
Taizemes premjerministra vietnieks Anutins Čārnvirakuls svētdien paziņoja, ka glābēji zem drupām notikuma vietā ir pamanījuši dzīvības pazīmes, taču brīdināja, ka tās ir vājas.
Ēkas būvniecībā izmantotajā tēraudā ir konstatētas “anomālijas”, un ir ņemti paraugi testēšanai, svētdien medijiem paziņoja Taizemes rūpniecības ministrs.
Vairākas valstis pēc zemestrīces Mjanmai sūta palīdzību. Ķīna nosūtīja 82 cilvēku glābēju komandu, bet Honkonga svētdien nosūtīja 51 glābēju. Indija nosūtīja palīdzības lidmašīnu ar glābšanas komandu un aprīkojumu, un Malaizija nosūtīja 50 cilvēku komandu. Atbalstu sniedz arī citas valstis, tostarp Filipīnas, Vjetnama, Indonēzija, Īrija, Dienvidkoreja, Krievija un Jaunzēlande.
Apvienotās Karalistes ārlietu ministrs Deivids Lamijs (David Lammy) apsolīja 10 miljonus sterliņu mārciņu palīdzību tiem, kam tā visvairāk nepieciešama.
ASV apsolīja sniegt palīdzību divu miljonu ASV dolāru apmērā “ar Mjanmā bāzētu humānās palīdzības organizāciju starpniecību”. Paziņojumā teikts, ka uz Mjanmu tiek nosūtīta ārkārtas reaģēšanas komanda no ASV Starptautiskās attīstības palīdzības aģentūras (USAID), kurai Trampa administrācija ir ievērojami samazinājusi izdevumus.
Earthquake sum up 3pm (Mynamar/Thailand)
– 7.7 quake hit near Mandalay/Myanmar
– Hundreds of homes collapsed (various Myanmar cities)
– Strong shocks in Thailand + multiple building collapse in Bangkok
– USGS predicts thousands of people dead(Bangkok clips from social media:) pic.twitter.com/kJodTn6BIg
— Florian Witulski (@vaitor) March 28, 2025
#Myanmar 🇲🇲: a road south of the city of #Mandalay has been completely destroyed in the earthquake. pic.twitter.com/byy1H3uDEA
— Thomas van Linge (@ThomasVLinge) March 28, 2025
🚨🇲🇲DEVASTATION IN SAGAING: AFTERMATH OF RAVAGING EARTHQUAKE IN MYANMAR
Crumbled buildings, shattered roads, and desperate residents searching for survivors define Sagaing City after the devastating earthquake.
The quake’s shallow depth of just 10 kilometers intensified the… https://t.co/SXpDP522C6 pic.twitter.com/yXSPnXQoXh
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) March 28, 2025
The earthquake in Myanmar and Thailand was so powerful that unleashed energy equivalent to 334 atomic bombs.pic.twitter.com/2AWEhENe1r
— Massimo (@Rainmaker1973) March 31, 2025
Zemestrīce ir vēl vairāk sarežģījusi dzīvi Mjanmā, kas jau tā piedzīvo pilsoņu karu. Karš sākās pēc tam, kad 2021.gadā militārie spēki pārņēma varu, gāžot Nobela Miera prēmijas laureātes Aunas Sanas Su Či (Aung San Suu Kyi) ievēlēto valdību.
Tikmēr konflikts turpinās, kas ir izpostījis ekonomiku, pārvietojis vairāk nekā 3,5 miljonus cilvēku un novājinājis veselības aprūpes sistēmu.
Mjanmas valdošā militārā hunta ir turpinājusi bombardēt dažas pilsoņu kara skartās valsts daļas. ANO šos uzbrukumus raksturoja kā “pilnīgi nežēlīgus un nepieņemamus”. Singapūras ārlietu ministrs aicināja nekavējoties pārtraukt uguni, lai atvieglotu glābšanas darbus.
Kritiski svarīga infrastruktūra, tostarp tilti, automaģistrāles, lidostas un dzelzceļi, visā 55 miljonu iedzīvotāju valstī ir bojāta, tādējādi palēninot humānās palīdzības sniegšanu.
Mjanmas iedzīvotājiem atkal var nākties ciest, kad maijā sāksies lietus sezona, kas līdzīgi kā pagājušajā gadā, iespējams, atnesīs spēcīgas lietusgāzes un plūdus.
Lasiet arī: Tramps saka, ka nejoko par trešo prezidenta termiņu