Viedoklis | Velkot valdībā ar ASV sankcionētu personu saistītu partiju, Kariņš parāda, ka atsevišķos gadījumos uz sankcijām var “nospļauties”

Ilona Bērziņa, BNN 

Arturs Krišjānis Kariņš joprojām nav atteicies no idejas par valdošās koalīcijas paplašināšanu ar “Zaļo un zemnieku savienību” (ZZS) un Progresīvajiem (PRO). Bīdot valdībā Aivara Lemberga ietekmēto ZZS, Kariņš nodod Jaunās Vienotības (JV) vēlētājus, bet mūsu transatlantiskajiem sabiedrotajiem demonstrē, ka viņa partijai uz konkrētai personai piemērotajām ASV sankcijām ir “nospļauties”.

Ja Kariņš tā neuzskatītu, ASV sankcionētas personas pilnīgā ietekmē esošas partiju apvienības iekļaušana valdošajā koalīcijā būtu neiedomājama.

Premjers var, cik grib, var vilkt meldiņu, ka Lembergam nekādas ietekmes uz valdības lēmumiem nebūs, pie apspriežu galda viņu nelaidīs un Ventspils eksmēra teiktajā neieklausīsies – tikai tā ir tukša runāšana. Ja ZZS no Lemberga nenorobežosies – un šī partija jau ne reizi vien ir paziņojusi, ka to nedarīs –, tad “zaļzemnieku” iekļaušana valdošajā koalīcijā uzskatāmi parādīs, ka

visām JV runām par politiskās korupcijas apkarošanu bijusi nulles vērtība.

Kariņa centieni atkal veidot sev “varavīksnes tipa” valdību liek domāt, ka aiz visas šīs drudžainās un brīžam pat histēriskās rosības – pārmetot esošajiem partneriem nevēlēšanos skatīties plašāk, turēšanos pie portfeļiem un citas apgrēcības –, iespējams, slēpjas kāds sabiedrībai pagaidām nezināms “dīls” ar ZZS. Pretējā gadījumā Kariņš pats sev var izrakstīt nabadzības apliecību – atzīstot, ka tā arī nav spējis vairāk kā pusgadu ilgā laikā nodrošināt konstruktīvu valdības darbu.

Kariņš rada iespaidu, ka pats viņš īsti neko izdarīt nevar, tādēļ ir nepieciešamas politisko intrigu vecmeistaru – “zaļzemnieku” – un JV ieņemtās liberālās nišas kreisāko kolēģu – Progresīvo – atbalsts. Kā intervijā Latvijas Avīzei jūnija nogalē trāpīgi izteicās eiroparlamentārietis Roberts Zīle (NA): “JV klājas kā vīram, kurš pirms pusgada apprecējies, bet tad sagrēkojis ar jaunavu, kurai nu vainadziņš zudis, un tā vietā, lai izlemtu, ko darīt tālāk, vīrs saka: varbūt veidosim paplašinātas partnerattiecības un dzīvosim visi kopā.” Tiesa, ZZS jau ilgi nav nekāda “jaunava”…

Kādēļ gan Kariņam un JV visa šī jezga ir vajadzīga? Zināmā mērā tā varētu būt spēle uz publiku, lai tās acīs aizmālētu paša valdību (kā iepriekšējās, tā šīs) neizdarību – ekonomisko atpalicību no pārējām Baltijas valstīm, neveiksmīgo ostu reformu, skolotāju un mediķu protestus citas problēmas. Tā sakot, JV ar Kariņu priekšgalā dara visu, lai ar papildinātiem spēkiem izvestu valsti saulītē, bet viņa nozīmētie “sliktie” – Nacionālā apvienība (NA) un Apvienotais saraksts (AS) – šajā darbā traucē.

Otra lieta ir banālas bailes, ka tagadējie koalīcijas partneri var arī sadumpoties pret premjera autoritāro un neiecietīgo vadības stilu, kas novestu pie koalīcijas gala. (Atcerēsimies, kā premjers valdības sēdes tiešraidē pazemoja veselības ministri par to vien, ka viņa pildīja savu tiešo pienākumu – prasīja savai nozarei lielāku finansējumu). Lielākā koalīcijā ir lielākas manevra iespējas, un līdz ar to arī iespēja noturēties pie varas.

Tāpat nevajadzētu aizmirst, ka jau Kariņa valdības apstiprināšanas laikā savā debašu runā ZZS frakcijas priekšsēdētājs Viktors Valainis pamāja ar mietu koalīcijas paplašināšanas virzienā, sakot, ka “šobrīd paveras iespējas daudz plašākiem manevriem un ir arī citas koalīcijas veidošanas iespējas, kas nāca gaismā koalīcijas veidošanas sarunās.”

Tas lieliski saskan ar Zīles teikto, ka par neformālām vienotībnieku sarunām ar “zaļzemniekiem” un Progresīvajiem dzirdēts jau agrā pavasarī. Tas, ka ZZS ilggadīgs sadarbības partneris ir Aivara Lemberga vadītā partija Latvijai un Ventspilij (LunV), premjeru nemulsina. Tāpat viņu nemulsina arī tas, ka sadarbības līgumu starp abiem šiem politiskajiem spēkiem parakstījis tieši Lembergs, un līdz ar to nevar teikt, ka viņam šajā “laulībā” nav nekādas teikšanas.

Divi no LunV Saeimā ievēlētie deputāti, bez kuru balsīm arī Edgara Rinkēviča ievēlēšana Valsts prezidenta amatā nebūtu bijusi iespējama, ir tam spilgts apliecinājums. LunV deputātu balsīm var būt izšķiroša nozīme arī gadījumā, ja Kariņš izšķirsies par jaunas koalīcijas veidošanu no JV, ZZS un PRO (visiem kopā ir 52 balsis).

Nevar izslēgt varbūtību, ka scenārijs par NA un AS aizstāšana ar ZZS un PRO joprojām ir Kariņa dienaskārtībā. Tikai tādā gadījumā tā būs nevis paplašinātā koalīcija, bet gan pilnīgi

jauna valdība, kurai pienākas arī jauns valdības vadītājs.

Vai tas atkal būtu Arturs Krišjānis Kariņš? Pagaidām spriest ir pāragri. Lai nu kā, bet pavisam drīz izrāde Valdošās koalīcijas paplašināšana piedzīvos tās kulmināciju. Tad arī redzēsim, cik stipri nervi un principi ir NA un AS. Varbūt pat uzzināsim, par ko patiesībā Jaunā Vienotība ir vienojusies ar “zaļzemniekiem” un Lembergu!

Lasiet arī: Levits : ZZS ir jāizdara izvēle – dot priekšroku Lembergam vai iekļauties demokrātisko partiju spektrā

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas