Zelenskis: Ukraina ir nesalaužama

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis aicinājis ANO Drošības padomi rīkoties un sodīt Krieviju par triecieniem Ukrainai, kas valsti atstājuši sala un tumsas varā, vēsta ziņu aģentūra Reuters.

Trešdien, 23.novembrī, Krievija atkal veikusi plašus raķešu triecienus pa Ukrainas teritoriju, nogalinot desmit cilvēkus un izraisot atomelektrostaciju slēgšanu. Daudzviet zaudēta ūdens padeve un elektroapgāde. Zelenskis video uzrunā ANO Drošības padomei teica: «Tikai šodien vien esam saņēmuši 70 raķetes. Tas ir krievu terors, un tas vēršas pret mūsu energoinfrastruktūru… Slimnīcas, skolas, transporta sistēma, dzīvojamiem rajoni – visi cieš.»

Viņš piebilda, ka Ukraina sagaida stingru pasaules atbildi. Tomēr maz ticams, ka Drošības padome pieņems stingrus mērus, jo Krievija ir dalībvalsts ar veto tiesībām.

ASV vēstniece ANO Linda Tomasa-Grīnfilda (Linda Thomas-Greenfield) teica, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins skaidri redzami pastiprina triecienus, nākot ziemai, un viņa mērķis ir radīt milzīgas ciešanas Ukrainas iedzīvotājiem. Grīnfilda piebilda, ka Krievijas prezidents «mēģinās nosaldēt valsti, līdz tā padodas».

Krievijas pārstāvis Vasilijs Nebenzja atbildē sūdzējās, ka Zelenska parādīšanās tikai video ir pret padomes noteikumiem, un noraidīja Ukrainas un tās rietumu sabiedroto pārmetumus, ko Nebenzja sauca par «pārdrošiem draudiem un ultimātiem». Viņš paziņoja, ka bojājumus Ukrainas infrastruktūrai izraisījušas pašu ukraiņu pretgaisa aizsardzības raķetes, un ieteica rietumiem pārtraukt raķešu piegādi.

Ukrainas galvaspilsēta Kijiva 23.novembrī bija viens no galvenajiem Krievijas mērķiem. Iekšlietu ministrs Deniss Monastirskis pastāstīja: «Šodien esam saņēmuši trīs triecienus pa daudzstāvu dzīvojamajām ēkām. Diemžēl ir arī desmit mirušie.»

Visā Kijivas apkaimē dzīvo ap trīs miljoniem cilvēku, un nav pieejams ne tekošs ūdens, ne elektrība, ziņoja Kijivas apgabala kara administrācijas vadītājs Oleksijs Kuleba. Lielākajā daļā valsts situācija ir līdzīga, un dažos reģionos veikti ārkārtas elektrības atslēgumi, lai taupītu enerģiju un varētu veikt remontdarbus. Agrā ceturtdienas, 24.novembra, rītā, Zelenskis informēja, ka arvien vairāk rajonos izdodas atjaunot elektrības padevi. «Enerģētikas speciālisti, komunālo dienestu darbinieki, ārkārtas palīdzības komandas strādā visu diennakti,» prezidents teica.

Maskava ir atzinusi, ka apzināti iznīcina civilo energoinfrastruktūru. Tā norāda, ka mērķis ir vājināt Ukrainas aizsardzības spējas un piespiest to sēsties pie sarunu galda.

Tikmēr Zelenskis norāda, ka tas nenotiks: «Mēs visu atjaunosim, un pārdzīvosim šo visu. Mēs esam nesalaužami ļaudis.»

Sīvākās kaujas turpinās Ukrainas austrumu reģionos, Doneckas apgabalā. Starp tiem, kas cīnās pret krievu spēkiem, ir arī čečenu kaujinieku vienība, kas cer, ka Ukrainas uzvara varētu izraisīt politisko krīzi Krievijā un gāzt arī Maskavu atbalstošo Čečenijas vadītāju Ramzanu Kadirovu. Viens no kaujiniekiem sacīja: «Mēs necīnamies, lai cīnītos. Mēs vēlamies iegūt brīvību un neatkarību mūsu tautām.»

Lasiet arī: Zelenskis: Nodrošināsim siltu vietu, kur patverties

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas