Zināms, cik maksās Dziesmu un deju svētku biļetes; deputātiem un ministriem saglabā privilēģiju rezervēt biļetes

Saeimas deputātiem un Ministru kabineta locekļiem tiks saglabāta privilēģija rezervēt un iegādāties biļetes uz XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkiem, savukārt biļetes sāks tirgot tirgot nākamā gada martā, bet to cenas palielināsies par aptuveni 30% salīdzinājumā ar iepriekšējiem svētkiem, šodien nolēma Dziesmu un deju svētku padome.

Valsts prezidenta kancelejas pārstāve Sarmīte Ēlerte diskusijā, komentējot valstsvīru privilēģiju rezervēt un iegādāties biļetes, aicināja ņemt vērā, ka savulaik Dziesmu svētki radās kā tautas pašorganizācijas kustība, tomēr šodien tiek sagaidīts, ka Dziesmu svētki tiek finansēti no valsts budžeta. Viņa uzsvēra, ka lēmumā par finansējumu svētkiem piedalās gan Ministru kabinets, gan Saeima, tāpēc «būtu jocīgi», ja šāda iespēja Saeimas deputātiem un Ministru kabineta locekļiem būtu liegta.

Savukārt kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA) vērsa uzmanību uz to, ka arī pirms iepriekšējiem Dziesmu un deju svētkiem bija līdzīga diskusija.

Viņš atzīmēja, ka «nelielo privilēģiju» paši Saeimas deputāti izmantoja dažādi, tāpēc ministrs pieļāva, ka šoreiz šādu tradīciju varētu lauzt, jo bija deputāti, kas izvēlējās neizmantot šo iespēju un iegādājās biļetes tādā pašā kārtībā kā jebkurš interesents. Arī Dziesmu svētku biedrības valdes priekšsēdētājs Ints Teterovskis pauda nostāju, ka šādas privilēģijas – iespēju rezervēt un iegādāties biļetes uz Dziesmu un deju svētkiem – Saeimas deputātiem nebūtu piešķiramas.

Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Baiba Moļņika uzsvēra, ka nākamie Dziesmu un deju svētki būs jubilejas svētki. Viņas ieskatā, Ministru kabineta un Saeimas iesaiste nebūtu jāskata kā privilēģija, bet kā pienākums.

Moļņika akcentēja, ka jādara viss iespējams, lai Saeima un Ministru kabinets svētkos būtu klāt. Viņa sacīja, ka šī ir īpaša svētku reize un vajadzētu parādīt, ka Dziesmu un deju svētki nav izrāde, bet daļa no identitātes, tāpēc viņa aicināja pārdomāt, vai nav jādara viss iespējamais, lai uz šiem svētkiem atskatoties būtu skaidrs, ka Saeima un valdība ir bijusi klātesoša un tie ir bijuši nācijas goda svētki.

Dziesmu un deju svētku padomes locekļiem balsojot par šo jautājumu, četri nobalsoja par, trīs nobalsoja pret, bet divi atturējās.

Biļetes iepriekšējā rezervācijā tiks piedāvāts iegādāties svētku sagatavošanas un realizācijas procesā tieši iesaistītajām institūcijām Latvijā un svētku procesa uzturētājiem ārvalstīs, svētku māksliniecisko programmu veidotājiem, radošajām komandām, valsts oficiālajām ārvalstu delegācijām, Ministru kabineta locekļiem, Saeimas deputātiem, Latvijas Goda ģimenes apliecības īpašniekiem, cilvēkiem, kuri pārvietojas ratiņkrēslos un svētku rīkošanā iesaistītajiem sadarbības partneriem.

Savukārt pašas biļetes uz XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkiem plānots sākt tirgot nākamā gada martā, bet to cenas palielināsies par aptuveni 30% salīdzinājumā ar iepriekšējiem svētkiem. Kā skaidroja Dziesmu un deju svētku izpilddirektore Daina Markova, ievērojami ir palielinājušās svētku rīkošanas izmaksas ne tikai par 30%, bet arī par 100 un 200%, bet dažās pozīcijās pat par 300%.

Markova uzsvēra, ka biļešu cenu amplitūda būs no 7 eiro līdz 100 eiro.

Biļetes, kuru cena sasniegs 100 eiro, būs tikai uz diviem koncertiem – deju lieluzvedumu Mūžīgais dzinējs un noslēguma koncertu Kopā augšup.

Biļetes uz pasākumiem sāks tirgot pakāpeniski, nevis uz visiem svētku maksas pasākumiem vienā dienā. Plānots, ka biļešu tirdzniecība sāksies 2023.gada martā. Vienā pirkuma reizē uz vienu pasākumu varēs iegādāties ne vairāk kā četras biļetes.

Kā informēja Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNCK) pārstāve Linda Ertmane, garīgās mūzikas koncerta biļešu cenas būs no 15 līdz 35 eiro, tautas lietišķās mākslas izstādes – septiņi eiro. Gājiena laikā sēdvietas skatītāju tribīnēs maksās 20 eiro, deju lielkoncerta Balts biļetes būs no 20 līdz 70 eiro, diriģentu kora koncerta Diriģents – no 15 līdz 30 eiro, kokļu mūzikas nakts koncerta Gaismas dārzs – no 12 līdz 20 eiro.

Savukārt biļetes uz kokļu mūzikas nakts koncertu Nakts dziesma būs no 12 līdz 20 eiro, mazākumtautību kolektīvu koncerta Saules dziesmu audeklā biļešu cena būs no 15 līdz 30 eiro, vokāli simfoniskās mūzikas koncerta Šūpulis – no 20 līdz 90 eiro, vokālo ansambļu mūsdienu mūzikas koncerta Skaņu portreti – no 15 līdz 25 eiro, vokālo ansambļu garīgās mūzikas koncerta Dievs. Daba. Cilvēks – no 15 līdz 25 eiro, latviešu tautastērpu skates Mēnesnīcā – no 15 līdz 25 eiro.

Pūtēju orķestru koncerta Laiks iet pāri un Zaļumballes biļetes cena būs desmit eiro, koru lielkoncerta Tīrums. Dziesmas ceļš ģenerālmēģinājuma biļešu cena būs no 15 līdz 40 eiro, koru lielkoncerta Tīrums. Dziesmas ceļš – no 15 līdz 80 eiro, kokļu mūzikas lielkoncerta Laika upe – no 15 līdz 25 eiro, tautas mūzikas koncerta Trejdeviņi spēlmanīši – no 15 līdz 30 eiro, deju lieluzveduma Mūžīgais dzinējs – no 20 līdz 100 eiro, bērnu un jauniešu vokālo ansambļu koncerta Es vēlos sev ko pastāstīt – no 7 līdz 12 eiro, noslēguma koncerta Kopā Augšup ģenerālmēģinājuma – no 15 līdz 45 eiro, noslēguma koncerta Kopā Augšup – no 20 līdz 100 eiro un sadziedāšanās nakts biļetes – desmit eiro.

Svētku biļešu cenrādi vēl apstiprinās Ministru kabinets.

Paredzēts, ka 10% atlaide tiks piemērota Latvijas Goda ģimenes apliecības īpašniekiem, personām ar I, II vai III invaliditātes grupu, uzrādot atbilstošu apliecību un politiski represētajām personām, uzrādot atbilstošu apliecību.

Biļetes varēs iegādāties gan kasēs, gan internetā. Patlaban notiek iepirkums par XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku biļešu tirdzniecības un biļešu elektroniskās kontroles nodrošināšanas pakalpojuma sniegšanu.

Kā norāda Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNCK) pārstāve Linda Ertmane, XXVII Vispārējie latviešu Dziesmu un XVII Deju svētki notiks no 2023.gada 30.jūnija līdz 9.jūlijam Rīgā, to galvenais akcents būs Dziesmusvētku tradīcijas 150 gadu jubileja.

Plānots, ka tajos piedalīsies līdz 40 000 dalībnieku, to apmeklētāju skaits pārsniegs pusmiljonu. Svētku laikā notiks vairāk nekā 60 pasākumi un koncerti, no tiem vismaz viena trešdaļa būs maksas.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas