bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 21.11.2017 | Vārda dienas: Andis, Zeltīte

Analītiķe pieļauj, ka ASV reitinga samazinājuma sekas varētu būt dramatiskas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

Latvijas Krājbankas ekonomiste Olga Ertuganova

Diemžēl ASV kredītreitinga samazinājuma sekas varētu būt visai dramatiskas ne tikai pašās ASV, bet visā pasaulē, tostarp arī Latvijā, biznesa portālam Nozare.lv atzina Latvijas Krājbankas galvenā analītiķe Olga Ertuganova.

Viņa skaidroja, ka pēdējā laikā ASV, Eiropā un Āzijā publiskotie ekonomiskie dati liecina par lēnāku pasaules vadošo ekonomiku attīstību, nekā tika gaidīts. Tāpēc ASV reitinga samazinājums neapšaubāmi varētu būt liels papildu trieciens gan pasaules tirdzniecībai, gan finanšu sektoram.

Viņasprāt, līdz ar starptautiskās reitingu aģentūras Standard and Poor’s (S&P) lēmumu samazināt ASV kredītreitingu varam sagaidīt, ka pieaugs ASV dolāra procentu likmes, ka arī dažu citu valstu, piemēram, Francijas, AAA reitingi varētu tikt pārskatīti, bet centrālās bankas turpinās stimulēt tirgus ar ārkārtas pasākumiem. Ertuganovas vērtējumā, šie un vairāki citi notikumi turpinās uzturēt saspīlējumu finanšu tirgos.

«Droši vien nebūtu pareizi salīdzināt ASV reitinga samazinājuma iespējamās sekas ar bankas Lehman Brothers bankrota ietekmi uz pasauli un Latviju, tomēr, ja valsts, kuras centrālā banka emitē pasaules rezerves valūtu un kuras valdības obligācijas līdz šim brīdim bijušas bezriska finanšu instrumenta etalons, zaudē AAA reitingu, neviens nevar prognozēt finanšu tirgus reakciju un sekas pasaules ekonomikai,» teica analītiķe.

«Vai ASV reitinga samazinājumam ir paredzama liela ietekme uz Latvijas ekonomiku? Atbilde ir gan jā, gan nē. Neapšaubāmi, īstermiņā ietekme varētu būt ļoti ierobežota, jo finanšu kolapsu šis notikums diez vai izraisīs, un tiešā veidā ASV ekonomikas attīstības palēninājums vai saspīlējums finanšu sektorā Latviju ietekmē relatīvi maz, un tas nenotiek nekavējoties. Šajā ziņā mēs daudz vairāk un ātrāk reaģējam uz situāciju Vācijas, Skandināvijas un NVS ekonomikā,» skaidroja eksperte.

Vienlaikus viņa uzsvēra, ka ASV reitinga samazinājums ir tikai daļa no notikumu ķēdes, kas gan varētu būtiski ietekmēt pasaules ekonomikas attīstību. «Situācija eirozonā un ASV ir pārāk sarežģīta, lai risinātu to ātri un nesāpīgi. Tādējādi otrajā pusgadā pasaules ekonomikas rādītāji varētu būt visai vāji, kas neapšaubāmi ietekmētu arī Latviju,» teica Ertuganova.

Viņa aicināja neaizmirst, ka liela ietekme uz Latvijas ekonomikas attīstību ir ārējiem faktoriem. Viņas skatījumā, bez pasaules ekonomikas visai ātrajiem atveseļošanās procesiem pēc 2008.-2009.gada notikumiem arī Latvijas ekonomikas iziešana no recesijas nebūtu iespējama. Tāpat, ja pat mobilizēsimies un spēsim pierādīt, ka esam veiksmes stāsts, ne tikai parādot, kā iziet uz izaugsmes ceļa, bet arī, kā uz tā ilgstoši noturēties, bez ārējas stabilitātes diez vai šos mērķus varēsim panākt.

«Kaut arī otrā ceturkšņa Latvijas ekonomikas rādītāji bija visai pārliecinoši, negatīvais ārējais fons noteikti neļauj ļauties eiforijai, ka ģenerēsim tikpat optimistiskus rādītājus arī turpmāk. Pašlaik Latvijas ekonomikas attīstība nav iedomājama bez spēcīga pieprasījuma pēc Latvijas eksporta, bez stabilas ārējās un pašmāju investīciju vides, bez labvēlīgiem finansēšanas nosacījumiem investīciju projektu realizēšanai. Tāpēc ir svarīgi sekot līdzi notikumiem, kas varētu šo faktoru kopumu destabilizēt, atstājot vēl joprojām vāju iekšējo patēriņu par galveno atbalsta punktu Latvijas ekonomikai,» uzsvēra analītiķe.

Ekspertes vērtējumā, pēdējā laika notikumi ļoti atgādina 2008.-2009.gada hroniku, kad ļoti bieži, it īpaši brīvdienās, tika paziņoti jaunumi, kas vēl nesen šķita neiedomājami. Kaut arī varot teikt, ka finansistiem un ekonomistiem izveidojusies imunitāte pret nepatīkamiem pārsteigumiem, piektdienas vakara paziņojumu par ASV reitinga samazinājumu tomēr varot nosaukt par pamatīgu triecienu.

«Pārsteigumu nesagādāja pats S&P lēmums, jo fiskālā situācija ASV un vēl jo vairāk politiķu nespēja parādīt stingru nostāju budžeta deficīta un valsts parāda samazinājumam jau liecināja par ļoti lielu iespējamību, ka vismaz viena no kredītreitingu aģentūrām varētu izšķirties par labu ASV reitinga samazinājumam. Bet pārsteidzoši bija tas, ka paziņojums tika izdarīts brīdī, kad fondu tirgos valda panika un pasaules ekonomikai draud ja ne atkārtota recesija, tad nopietna attīstības tempu palēnināšanās. Drīzāk šķita, ka šī ziņa gaidāma rudenī,» sprieda Ertuganova.

Lai arī diskusijas par to, vai S&P lēmums par ASV reitinga samazinājumu bija pamatots un vai tas bija ekonomisku vai politisku apsvērumu vadīts, esot iespējamas, Ertuganova pievienojas S&P paustajam, ka 2.augustā ASV apstiprinātais budžeta deficīta un valdības parāda samazinājuma plāns nav risinājums fiskālas situācijas uzlabojumam ilgtermiņā, turklāt ekonomiskās un fiskālās politikas veidošanas procesi pēdējā laikā neļauj cerēt, ka tuvākajā laikā politiskie spēki varētu vienoties par kvalitatīvāku risinājumu.

Viņa atgādina, ka ASV ir valsts ar vienu no pasaulē lielākajām valdības parāda attiecībām pret iekšzemes kopproduktu (IKP). Ja līdz šim parāds tuvojās 100% no IKP, tad ar parāda griestu palielinājumu tas varētu pieaugt vēl par 15% no IKP, rēķinot 2010.gada IKP ciparos.

Tādējādi, spriežot pēc ASV parāda rādītāja, Ertuganova secinājusi, ka ASV atrodas vienā kompānijā ar Itāliju, Grieķiju, Japānu, Īriju un citām valstīm. Tomēr ASV reitings bija vienā līmeni ar Vāciju, Kanādu, Austriju un Franciju, kurās fiskālā situācija varbūt arī nav spīdoša, bet tomēr valdības parāds ir mazāks un kurām arī budžeta izdevumu un parāda pieauguma ātrums nav tik liels.

BNN jau ziņoja, ka pagājušajā nedēļā pirmo reizi vēsturē tika pazemināts ASV kredītreitings no AAA uz AA+.

 


Pievienot komentāru

Pārslimota ērču encefalīta sekas - depresija, miega traucējumi un uzvedības izmaiņas

Slikts miegs, uzvedības un garastāvokļu maiņa, produktivitātes kritums darbā un depresija ir dažas no pazīmēm, kas var liecināt par savulaik pārslimotu ērču encefalītu.

Autovadītājus biedē intensīva pilsētas satiksme un apgrūtinoši laikapstākļi

Visbiežāk autovadītājus no sēšanās pie stūres attur bailes no dalības intensīvā pilsētas satiksmē un bailes no apgrūtinošiem laikapstākļiem. Dienas tumšais laiks autovadītājus neietekmē - tikai 3% no aptaujātajiem jūtas droši tikai dienas gaišajā laikā, liecina Circle K un Drošas Braukšanas skolas  aptaujas dati. 

Nedēļa Lietuvā. Seims pieņem «Magņitska likumu»

Lietuvas Seims ceturtdien, 16.novembrī, pieņēmis tiesību normas, ar kurām valstī tiks ieviests tā sauktais «Magņitska likuma» princips, kas paredz liegt valstī ieceļot ārvalstniekiem, kuri iesaistīti liela apmēra korupcijā, naudas atmazgāšanā vai cilvēktiesību pārkāpšanā.

BNN nedēļas apkopojums: Medicīniskā marihuāna Lietuvā. Kravu pārvadājumu antirekordi. Lemberga ietekme ZSS

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās novērojamas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Darījums; Cīņa; Kritums; Taisnība; Izaugsme; Nākotne

Kopš neatkarības atgūšanas vērienīgākā militārā parāde godinās Latvijas izveidošanu

18.novembrī Rīgā, 11.novembra krastmalā, plkst.13:30 notiks Latvijas Republikas proklamēšanas 99.gadadienai veltīta Latvijas un tās sabiedroto bruņoto spēku, Iekšlietu ministrijas pakļautības iestāžu un Jaunsardzes vienību militārā parāde.

19.novembris - Ceļu satiksmē bojāgājušo piemiņas diena

Jau svētdien, 19.novembrī, visā pasaulē atzīmēs atceres dienu, kurā pieminēs ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušos cilvēkus.

Dalībai nodokļu atbalsta pasākumā saņemti 6 194 iesniegumi

Kopš sākusies pieteikšanās nodokļu atbalsta pasākumam, VID saņemti 6 194 pieteikumi. Uz šī gada 16.novembri pieņemti 4 416 lēmumi par nodokļu atbalsta pasākuma piemērošanu par kopējo summu 46 047 157,81 eiro.

Ventspilī joprojām neatklāj, kāpēc pēc kataraktas operācijas cieta desmit cilvēki

Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas vadība joprojām klusē saistībā ar Ventspils slimnīcā veiktajiem bakteoroloģiskajiem izmeklējumiem pēc tam, kad pēc katarakta operācijas dažādas nopietnības pakāpes komplikācijas skāra desmit pacientus, kuriem šī operācija tika veikta Ventspilī.

«Oligarhu lietas» izmeklēšanas komisijā izvaicāšanā kārta pienākusi Lembergam

No Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja amata pildīšanas atstādinātais Aivars Lembergs aicināts 27.novembrī ierasties un atbildēt uz deputātu jautājumiem tā dēvētās «oligarhu lietas» Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdē. Viņš kļūs par otro oligarhu, kurš klātienē tiks izvaicāts saistībā ar iepriekš žurnālā Ir publiskotajām tā dēvētajām «Rīdzenes sarunām».

CSDD teorijas eksāmenos iekļaus arī video jautājumus

Ceļu satiksmes drošības direkcija teorētiskajā eksāmenā ieviesīs nebijušu jaunumu – video jautājumus, kas būs pietuvināti reālām dzīves situācijām uz ceļa.

NBS: Krievijas demonstrētā attieksme diemžēl joprojām nav draudzīga Latvijai

Krievijas demonstrētā attieksme diemžēl joprojām nav draudzīga Latvijai, telekanālā LNT pauž Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš.

Aicina pārdomātāk izvēlēties atbilstošas riepas ziemas sezonai

Ņemot vērā faktu, ka šajā gadalaikā būtiski pagarinās bremzēšanas ceļa garums, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs aicina patērētājus atbildīgi izvēlēties atbilstošas ziemas riepas. Tāpat eksperti uzsver, ka ceļu satiksmes dalībniekiem ir jāatceras, ka neatkarīgi no riepu klases, bremzēšanas ceļa garums uz sausa seguma un uz slidena ceļa var atšķirties pat vairākas reizes.

Eksperti iesaka nelietot antibiotikas nepamatoti; baktērijas var kļūt rezistentas

Pēdējo gadu laikā par vienu no nopietnākajiem sabiedrības veselības apdraudējumiem visā pasaulē tiek uzskatīta antimikrobā rezistence, kad baktēriju izraisītu slimību ārstēšanā antibiotikas vairs nepalīdz, jo baktērijas ir kļuvušas rezistentas jeb nejūtīgas pret antibiotikām.

Eiroparlaments iekustina Polijas sodīšanas procedūru

Eiropas Parlaments pieņēmis rezolūciju, aicinot piemērot tā saucamo «atomiespēju» jeb «Līguma par Eiropas Savienību» 7.panta pieļauto sodīšanas procedūru pret Poliju saistībā ar plaši izskanējušām bažām, ka Austrumeiropas lielākajā valstī ir apdraudēta likuma vara.

Kredītu reģistrā ziņas par 724 200 personu ar spēkā esošām saistībām

Kredītu reģistrā šogad septembra beigās bija ziņas par 724 200 personu ar spēkā esošām saistībām, kas ir par 1,1% vairāk nekā pagājušā gada beigās.

Kā Latvijas valsts svētkus svinēs dažādas latviešu kopienas pasaulē

Latvijas Republikas neatkarības svētki allaž ir bijusi būtiska tradīcija, kas latviešu diasporai visos laikos ir ļāvusi saglabāt saikni ar dzimteni - šogad šis notikums ir vēl gaišāks, jo vienlaikus notiek dažādi valsts simtgadi ieskandinoši pasākumi teju visā pasaulē.

Mazākumtautību skolās nav vienotas latviešu valodas mācību programmas

Krievu skolās šobrīd trūkst latviešu valodas skolotāju, stāsta Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības eksperte Irina Avdejeva.

Čekas maisu saturs ar nolūku ir izrevidēts, uzsver Vīķe-Freiberga

Tā dēvēto «čekas maisu» saturs ar nolūku ir izrevidēts, Latvijas Televīzijas raidījumā Rīta panorāma teica bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Tas esot darīts ar nolūku «ne jau mums labu darīt», uzskata bijusī prezidente. Viņasprāt, «čekas maisos» ir apslēptas dažādas «dziļbumbas».

LLKC: Ziemāju lauki Latvijā pašlaik ir kā raibs lupatdeķis; izdzīvošana sarežģīta

Ziemāju lauki visā Latvijā pašlaik ir kā raibs lupatdeķis, - pakalni zaļi, ielejas izmirkušas, lielā mitruma dēļ daudzviet, kas sākuši dīgt, nosmakuši un sapuvuši - tos nāksies pārsēt ar vasarājiem.

Igaunija ar 700 000 eiro atbalsta Somijas-Igaunijas Kultūras fondu

Igaunijas valdība ir nolēmusi piešķirt 700 000 eiro Somijas-Igaunijas Kultūras Fondam, kas kopš 2015.gada veicina abu tautu sadarbību kultūras, radošas ekonomikas un izglītības jomā.

Darba samaksas noteikumu pārkāpšana visbiežāk saistīta ar «aplokšņu» algām

Lai veicinātu sabiedrības informētību, kā arī komercdarbības vides drošību, godīgu konkurenci un labprātīgu nodokļu saistību izpildi, Valsts ieņēmumu dienests papildinās VID publiskojamo datu bāzi ar jaunu informāciju par nodokļu maksātājiem.

Vienotības Saeimas frakcijas vadība mainīsies 21.decembrī

«Ir noslēgušās politiskās konsultācijas ar visām Vienotības sadarbības partijām, kas pārstāvētas Saeimas frakcijā, un panākta vienošanās, ka frakcijas vadības maiņa notiks līdz ar Saeimas rudens sesijas beigām 21.decembrī,» norāda partijas Vienotība valdes priekšsēdētājs Arvils Ašeradens.

Krievija ANO bloķē Sīrijas ķīmiskā uzbrukuma izmeklēšanas turpināšanu

ANO Drošības padomē Krievija ir izmantojusi veto tiesības, lai bloķētu rezolūciju, ar ko tiktu ļauts turpināt izmeklēt Sīrijā šopavasar notikušo uzbrukumu ar aizliegtiem ķīmiskiem ieročiem, kas tolaik pamudināja Amerikas Savienotās Valstis ar raķetēm apšaudīt Sīrijas militārās aviācijas bāzi.

EM prognozēto reemigrācijas dinamiku nosauc par utopisku

Ekonomikas ministrijas prognozētā reemigrācijas dinamika ir utopiska, turklāt ar Latvijas pilsoņu atgriešanos dzimtenē ir saistīti dažādi izaicinājumi, ko līdz šim neviens nav uzņēmies risināt, norāda domnīcas PROVIDUS pētniece Agnese Lāce.

Privātās ārstniecības iestādes sašutušas par ierobežojumiem valsts naudas sadalē

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija vienbalsīgi ir atbalstījusi ierobežojumus valsts naudas piešķiršanai privātajām ārstniecības iestādēm, kas radījis lielu sašutumu privāto ārstniecības iestāžu īpašnieku vidū.