bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 26.02.2018 | Vārda dienas: Mētra, Evelīna, Aurēlija

Analītiķe pieļauj, ka ASV reitinga samazinājuma sekas varētu būt dramatiskas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

Latvijas Krājbankas ekonomiste Olga Ertuganova

Diemžēl ASV kredītreitinga samazinājuma sekas varētu būt visai dramatiskas ne tikai pašās ASV, bet visā pasaulē, tostarp arī Latvijā, biznesa portālam Nozare.lv atzina Latvijas Krājbankas galvenā analītiķe Olga Ertuganova.

Viņa skaidroja, ka pēdējā laikā ASV, Eiropā un Āzijā publiskotie ekonomiskie dati liecina par lēnāku pasaules vadošo ekonomiku attīstību, nekā tika gaidīts. Tāpēc ASV reitinga samazinājums neapšaubāmi varētu būt liels papildu trieciens gan pasaules tirdzniecībai, gan finanšu sektoram.

Viņasprāt, līdz ar starptautiskās reitingu aģentūras Standard and Poor’s (S&P) lēmumu samazināt ASV kredītreitingu varam sagaidīt, ka pieaugs ASV dolāra procentu likmes, ka arī dažu citu valstu, piemēram, Francijas, AAA reitingi varētu tikt pārskatīti, bet centrālās bankas turpinās stimulēt tirgus ar ārkārtas pasākumiem. Ertuganovas vērtējumā, šie un vairāki citi notikumi turpinās uzturēt saspīlējumu finanšu tirgos.

«Droši vien nebūtu pareizi salīdzināt ASV reitinga samazinājuma iespējamās sekas ar bankas Lehman Brothers bankrota ietekmi uz pasauli un Latviju, tomēr, ja valsts, kuras centrālā banka emitē pasaules rezerves valūtu un kuras valdības obligācijas līdz šim brīdim bijušas bezriska finanšu instrumenta etalons, zaudē AAA reitingu, neviens nevar prognozēt finanšu tirgus reakciju un sekas pasaules ekonomikai,» teica analītiķe.

«Vai ASV reitinga samazinājumam ir paredzama liela ietekme uz Latvijas ekonomiku? Atbilde ir gan jā, gan nē. Neapšaubāmi, īstermiņā ietekme varētu būt ļoti ierobežota, jo finanšu kolapsu šis notikums diez vai izraisīs, un tiešā veidā ASV ekonomikas attīstības palēninājums vai saspīlējums finanšu sektorā Latviju ietekmē relatīvi maz, un tas nenotiek nekavējoties. Šajā ziņā mēs daudz vairāk un ātrāk reaģējam uz situāciju Vācijas, Skandināvijas un NVS ekonomikā,» skaidroja eksperte.

Vienlaikus viņa uzsvēra, ka ASV reitinga samazinājums ir tikai daļa no notikumu ķēdes, kas gan varētu būtiski ietekmēt pasaules ekonomikas attīstību. «Situācija eirozonā un ASV ir pārāk sarežģīta, lai risinātu to ātri un nesāpīgi. Tādējādi otrajā pusgadā pasaules ekonomikas rādītāji varētu būt visai vāji, kas neapšaubāmi ietekmētu arī Latviju,» teica Ertuganova.

Viņa aicināja neaizmirst, ka liela ietekme uz Latvijas ekonomikas attīstību ir ārējiem faktoriem. Viņas skatījumā, bez pasaules ekonomikas visai ātrajiem atveseļošanās procesiem pēc 2008.-2009.gada notikumiem arī Latvijas ekonomikas iziešana no recesijas nebūtu iespējama. Tāpat, ja pat mobilizēsimies un spēsim pierādīt, ka esam veiksmes stāsts, ne tikai parādot, kā iziet uz izaugsmes ceļa, bet arī, kā uz tā ilgstoši noturēties, bez ārējas stabilitātes diez vai šos mērķus varēsim panākt.

«Kaut arī otrā ceturkšņa Latvijas ekonomikas rādītāji bija visai pārliecinoši, negatīvais ārējais fons noteikti neļauj ļauties eiforijai, ka ģenerēsim tikpat optimistiskus rādītājus arī turpmāk. Pašlaik Latvijas ekonomikas attīstība nav iedomājama bez spēcīga pieprasījuma pēc Latvijas eksporta, bez stabilas ārējās un pašmāju investīciju vides, bez labvēlīgiem finansēšanas nosacījumiem investīciju projektu realizēšanai. Tāpēc ir svarīgi sekot līdzi notikumiem, kas varētu šo faktoru kopumu destabilizēt, atstājot vēl joprojām vāju iekšējo patēriņu par galveno atbalsta punktu Latvijas ekonomikai,» uzsvēra analītiķe.

Ekspertes vērtējumā, pēdējā laika notikumi ļoti atgādina 2008.-2009.gada hroniku, kad ļoti bieži, it īpaši brīvdienās, tika paziņoti jaunumi, kas vēl nesen šķita neiedomājami. Kaut arī varot teikt, ka finansistiem un ekonomistiem izveidojusies imunitāte pret nepatīkamiem pārsteigumiem, piektdienas vakara paziņojumu par ASV reitinga samazinājumu tomēr varot nosaukt par pamatīgu triecienu.

«Pārsteigumu nesagādāja pats S&P lēmums, jo fiskālā situācija ASV un vēl jo vairāk politiķu nespēja parādīt stingru nostāju budžeta deficīta un valsts parāda samazinājumam jau liecināja par ļoti lielu iespējamību, ka vismaz viena no kredītreitingu aģentūrām varētu izšķirties par labu ASV reitinga samazinājumam. Bet pārsteidzoši bija tas, ka paziņojums tika izdarīts brīdī, kad fondu tirgos valda panika un pasaules ekonomikai draud ja ne atkārtota recesija, tad nopietna attīstības tempu palēnināšanās. Drīzāk šķita, ka šī ziņa gaidāma rudenī,» sprieda Ertuganova.

Lai arī diskusijas par to, vai S&P lēmums par ASV reitinga samazinājumu bija pamatots un vai tas bija ekonomisku vai politisku apsvērumu vadīts, esot iespējamas, Ertuganova pievienojas S&P paustajam, ka 2.augustā ASV apstiprinātais budžeta deficīta un valdības parāda samazinājuma plāns nav risinājums fiskālas situācijas uzlabojumam ilgtermiņā, turklāt ekonomiskās un fiskālās politikas veidošanas procesi pēdējā laikā neļauj cerēt, ka tuvākajā laikā politiskie spēki varētu vienoties par kvalitatīvāku risinājumu.

Viņa atgādina, ka ASV ir valsts ar vienu no pasaulē lielākajām valdības parāda attiecībām pret iekšzemes kopproduktu (IKP). Ja līdz šim parāds tuvojās 100% no IKP, tad ar parāda griestu palielinājumu tas varētu pieaugt vēl par 15% no IKP, rēķinot 2010.gada IKP ciparos.

Tādējādi, spriežot pēc ASV parāda rādītāja, Ertuganova secinājusi, ka ASV atrodas vienā kompānijā ar Itāliju, Grieķiju, Japānu, Īriju un citām valstīm. Tomēr ASV reitings bija vienā līmeni ar Vāciju, Kanādu, Austriju un Franciju, kurās fiskālā situācija varbūt arī nav spīdoša, bet tomēr valdības parāds ir mazāks un kurām arī budžeta izdevumu un parāda pieauguma ātrums nav tik liels.

BNN jau ziņoja, ka pagājušajā nedēļā pirmo reizi vēsturē tika pazemināts ASV kredītreitings no AAA uz AA+.

 


Pievienot komentāru

BNN nedēļas apkopojums: Banku drāma. Pārmetumi valdības rīcībspējai. Bronzas medaļa Latvijai

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Kritums; Nākotne; Draudi; Bažas; Panākumi.

ECB: ABLV Bank tiks likvidēta atbilstoši Latvijas likumiem

ABLV Bank tiks likvidēta atbilstoši Latvijas likumiem, jo tās glābšana nav sabiedrības interesēs, sestdien, 24.februārī, paziņojusi Eiropas Centrālā banka.

Maxima: 27% iedzīvotāju par pirkumiem norēķinās pašapkalpošanās kasēs

Aptuveni 27% iedzīvotāju izvēlas par saviem pirkumiem norēķināties pašapkalpošanās kasēs tajos Maxima Latvija veikalos, kuros šīs kases ir pieejamas, BNN vēsta uzņēmumā.

Rīgā iecerēts atkal ieviest automašīnu riteņu bloķēšanu

Lai cīnītos ar ilgstošu un ļaunprātīgu nemaksāšanu par Rīgas pašvaldības autostāvvietu izmantošanu, iecerēts atkal ieviest automašīnu riteņu bloķēšanu. To gan plānots pielietot tikai kā galējo līdzekli gadījumā, ja sods par iepriekšējiem pārkāpumiem nebūs samaksāts jau divas reizes.

Latvijā janvārī bijusi augstāka inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šā gada janvārī bijusi augstāka inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Ārvalstu investoru padome pauž bažas par negatīvajām sekām Latvijai

Ārvalstu investoru padome Latvijā pauž bažas par negatīvajām sekām Latvijai, ko izraisa apgalvojumi par Latvijas Bankas vadītāja iesaistīšanos korupcijā un apsūdzības naudas atmazgāšanā trešajai lielākajai bankai Latvijā.

Pabriks: Valsts naidnieka mērķis ir parādīt Latviju kā neveiksmīgu valsti

Ir jārēķinās, ka jebkuras Latvijas iekšpolitikas problēmas vēlēšanu gadā, valsts ārējie naidnieki var pastiprināt un izmantot kā iemeslu uzbrukumam informācijas telpā. Mērķis ir diskreditēt valsti, sagraut tai ticību un izplatīt vēstījumu, ka esam tā sauktā failed state jeb neizdevusies valsts, pauž bijušais aizsardzības un ārlietu ministra un tagadējais Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks.

Uzsākts kriminālprocess par Āgenskalna tirgus novešanu līdz avārijas stāvoklim

Pēc Latvijas attīstībai Rīgas domes frakcijas deputāta Viestura Zepa iesnieguma Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde uzsākusi kriminālprocesu saistībā ar Āgenskalna tirgus novešanu līdz avārijas stāvoklim.

Straujuma: Pedagogu izglītība jāpielāgo laikmeta prasībām

«Ļoti svarīga loma izglītības reformā ir augstskolām, jo to īstenotās izglītības programmas pedagogiem ir jāpielāgo laikmeta prasībām,» uzsver Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas priekšsēdētāja Laimdota Straujuma.

VK: VID uzlabojis pārmaksāto nodokļu atmaksas sistēmu nodokļu maksātāju interesēs

Pēc Valsts kontroles ieteikuma Finanšu ministrija un Valsts ieņēmumu dienests ir uzlabojis pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa atmaksas kārtību. Tāpēc nodokļu maksātājiem ir pamats sagaidīt, ka VID pārmaksāto PVN un IIN atmaksās laikus un samaksās arī nokavējuma naudu, ja nebūs ievērojis noteikto atmaksas termiņu.

Lielā Talka aicina ziņot par piesārņotām teritorijām dabā

Lai arī laikapstākļi šonedēļ īpaši nelutina, pavasaris lēniem soļiem tuvojas, tāpēc Lielās Talkas organizatori aicina iedzīvotājus ziņot par piegružotām un piesārņotām teritorijām dabā, lai Lielās Talkas desmitgadē - 28.aprīlī - tās kopīgiem spēkiem sakoptu.

Grausta statuss ēkai, kurā dzīvo bijušie Valsts prezidenti

Ēka Rīgā, Brīvības ielā 38, kurā diviem bijušajiem Latvijas Valsts prezidentiem piešķirti dzīvokļi, klasificēta par B kategorijas graustu un tai piemērota paaugstinātā nekustamā īpašuma nodokļa likme 3% apmērā.

Baltijas valstis EK prasa saglabāt finansiāli spēcīgu ES Kohēzijas politiku

Baltijas valstu finanšu ministri ir apvienojušies kopīgā aicinājumā Eiropas Komisijai saglabāt finansiāli spēcīgu Eiropas Savienības Kohēzijas politiku, veidot to stratēģisku un orientētu uz rezultātiem, BNN vēsta Finanšu ministrijā. 

Policija sākusi pārbaudi par iespējamām naudas atmazgāšanas shēmām ABLV Bank

Valsts policija sākusi resorisko pārbaudi par ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkla paziņojumā minēto par iespējamām naudas atmazgāšanas shēmām ABLV Bank.

Latkovskis: Latvijas sabiedrotie Rietumos nesaprastu Maizīša nepārvēlēšanu SAB vadītāja amatā

Latvijas sabiedrotie Rietumos nesaprastu, ja Saeima nepārvēlētu amatā Satversmes aizsardzības biroja vadītāju Jāni Maizīti, šādu viedokli telekanālā LNT pauda Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis.

S&P Global apstiprinājusi Latvijas kredītreitingu līdzšinējā «A-» līmenī

Starptautiskā kredītreitingu aģentūra S&P Globalpārapstiprināja Latvijas kredītreitingu esošā «A-» līmenī, saglabājot pozitīvu nākotnes novērtējuma, BNN vēsta Valsts kasē.

Kristovskis: Valsts amatpersonām jābūt vienlīdz stingrām kā pret Rimšēviču, tā pret Lembergu

«Konsekvences trūkums - tāds pārsteidzošs vērtējums rodas, vērojot valsts augstāko amatpersonu pēdējo dienu uzstājīguma uzplaiksnījumu, prasot Latvijas bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča nekavējošu atkāpšanos,» izbrīnu pauž Ventspils domes deputāts Ģirts Valdis Kristovskis.

Valmieras stikla šķiedra: OIK reformai izšķiroša loma apstrādes rūpniecības attīstībā

Obligātās iepirkumu komponentes diferencētā maksājuma ieviešana ir pozitīvs signāls visam rūpniecības sektoram, kas ļauj drošāk raudzīties nākotnē un plānot uzņēmuma ilgtermiņa darbību Latvijā, paziņo viens no vadošajiem Eiropas stikla šķiedras produktu ražotājiem AS Valmieras stikla šķiedra.

Nacionālie bruņotie spēki Ukrainā nogādās devīto labdarības sūtījumu

Šīs nedēļas nogalē Nacionālo bruņoto spēku karavīri un virskapelāns Elmārs Pļaviņš dosies ceļā uz Ukrainu, lai nogādātu devīto humānās palīdzības kravu Ukrainas bruņoto spēku karavīriem, viņu ģimenēm un Austrumukrainā cietušajiem civiliedzīvotājiem.

LVRTC: Zaķusalas TV torņa rekonstrukcija izmaksās vairākus desmitus miljonus eiro

Zaķusalas televīzijas torņa rekonstrukcija izmaksās vairākus desmitus miljonus eiro, stāsta Latvijas Valsts radio un televīzijas centra valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta.

Uztraucas, ka pedagogiem pietrūks laika sagatavoties strādāt ar jauno mācību saturu

Pedagogiem var pietrūkt laika sagatavoties strādāt ar jauno mācību saturu, bažas pauž Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga. Vanaga pauda viedokli, ka, pārejot uz jauno mācību standartu, pedagogiem vajag dot vairāk laika individuālam darbam, lai sagatavotos stundām, bet tas prasot papildus finanses un līdz ar to par šo aspektu «neviens negrib dzirdēt».

Judins, Loskutovs, Čigāne un Dālderis arī turpmāk strādās Vienotības frakcijā

Saeimas deputāti Andrejs Judins, Aleksejs Loskutovs,  Lolita Čigāne un Ints Dālderis turpinās darbu politiskās partijas Vienotība frakcijā un valdošajā koalīcijā.

No jauna jāvērtē noteiktā summa, kas Dinamo Rīga jāieskaita valsts budžetā

Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments, 22.februārī, atcēla Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru apmierināts pieteicējas AS Dinamo Rīga pieteikums un atcelts Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja lēmums.

Pagarināts pieteikšanās termiņš uz Latvijas Nacionālā teātra valdes locekļa amatu

Konkursa nominācijas komisija lēmusi pagarināt pieteikšanās termiņu uz Latvijas Nacionālā teātra valdes locekļa amatu - pretendenti pieteikumus aicināti iesniegt līdz šī gada 23. martam.

Atbalsta Dāldera ierosinājumu publiskot Latvijas Bankas darbinieku atlīdzību

Saeima atbalsta vairākus Inta Dāldera priekšlikumus, kas paredz publiskot arī Latvijas Bankas, izglītības iestāžu, kā arī valsts vai pašvaldības kapitālsabiedrību darbinieku un amatpersonu atlīdzību.