Pētījums: optimisms uzņēmējdarbībā nav apsīcis

Latvijas uzņēmēji ir optimistiski noskaņoti un jau tuvākā pusgada laikā 67% aptaujāto plāno ieguldīt līdzekļus darbības paplašināšanā un attīstībā, liecina Swedbank Latvijas uzņēmumu ilgtspējas pētījuma rezultāti.

Pusei jeb 51% aptaujāto Latvijas uzņēmēju ilgtermiņa plānošana asociējas ar laika periodu no četriem līdz pieciem gadiem un vairāk. Taču visbiežāk (29%) aptaujātajiem uzņēmējiem biznesa plāns veidots diviem līdz trīs gadiem uz priekšu, bet katram piektajam (19%) šāda plāna vispār nav.

Lūgti novērtēt dažādus uzņēmumu ilgtspēju un attīstību ietekmējošus faktorus, aptaujātie Latvijas uzņēmēji kopumā uzskata, ka visvairāk attīstību ietekmē stabils pieprasījums un noiets uzņēmuma produkcijai/pakalpojumam (69% aptaujāto norādījuši kā ļoti svarīgu faktoru).

Kā nākamie svarīgākie faktori tiek minēti īpašnieku personīgā motivācija (64%) un kompetence (57%), kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti/pakalpojumi (57%), kā arī motivēti un kompetenti darbinieki (59%).

Starp uzņēmuma ilgtspēju maz ietekmējošiem faktoriem minēta atbildība pret apkārtējo vidi un resursiem (ļoti svarīga 17% aptaujāto), kā arī laba reputācija kā videi draudzīgam uzņēmumam (27%), ārējā finansējuma pieejamība (22%), uzņēmuma kredītvēsture (25%), kā arī rūpes par darbinieku potenciāla attīstību (28%).

Vērtējot uzņēmumu ilgtspēju ietekmējošos faktorus, interesanti, ka:

• Uzņēmuma ražotie produkti un pakalpojumi tiek vērtēti kā viens no būtiskākajiem uzņēmuma ilgtspēju ietekmējošajiem faktoriem, savukārt pārdomāta finanšu plūsma un vadība – kā ne tik būtiski.

• Uzņēmuma atbildīga izturēšanās pret vidi un reputācija kā videi draudzīgam uzņēmumam ir starp mazsvarīgiem faktoriem.

• Skaidra uzņēmuma attīstības vīzija un stratēģija norādīta kā mazāk svarīga par īpašnieku motivāciju attīstīt uzņēmumu ilgtermiņā.

• Sakārtota biznesa vide svarīgāka par uzņēmuma veselīgiem finanšu rādītājiem un peļņu.

• Labs klientu serviss ir ievērojami svarīgāks nekā vadības rūpes par darbinieku potenciāla attīstību.

• Uzņēmēji nenovērtē ārējā finansējuma pieejamību kā ilgtspēju ietekmējošo faktoru.

Lūgti novērtēt ne tikai uzņēmumu ilgtspēju ietekmējošus faktorus kopumā, bet arī katram sava uzņēmuma kontekstā, uzņēmēji prioritātes īpaši nemaina. Mainās vien novērtējums attiecībām ar piegādātājiem un partneriem – savā uzņēmumā tā kopumā novērtēta kā trešais svarīgākais uzņēmuma ilgtspējas faktors (kopumā vērtējot kā septīto nozīmīgāko faktoru uzņēmumu ilgtspējā).

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas