Ziemeļkoreja 9.novembrī palaidusi vismaz vienu ballistisko raķeti, un Dienvidkorejas varas iestādes informējušas, ka viena no iepriekš palaistajām raķetēm identificēta kā PSRS laika SA-5 «zeme-gaiss» tipa raķete, vēsta Reuters.
Japānas krasta apsardze norādījusi, ka konkrētā raķete visticamāk iekritusi jūrā vien dažas minūtes pēc palaišanas. Raķete sasniedza 50 kilometru augstumu un nolidoja 250 kilometrus, sacīja Japānas aizsardzības ministrs Jasukazu Hamada (Yasukazu Hamada). Viņš norādīja, ka valdība ir iesniegusi protestu Ziemeļkorejai, izmantojot Pekinas diplomātiskos kanālus, un Tokija stingri nosoda Ziemeļkorejas rīcību. Arī Seula ziņo, ka ir reģistrēta neidentificētas raķetes palaišana no Ziemeļkorejas.
Ballistiskā raķete palaista pēc tam, kad Dienvidkoreja bija pabeigusi analīzi raķetei, kas novembra sākumā iekrita jūrā netālu no tās teritoriālajiem ūdeņiem.
Sākotnēji domāts, ka atlūzas ir no Ziemeļkorejas īsa darbības rādiusa raķetēm. Tomēr, kā norāda Dienvidkorejas Aizsardzības ministrija, sīkāka analīze parādījusi, ka apmēram trīs metrus garā un divus metrus platā raķetes atlūza ir daļa no SA-5 pretgaisa aizsardzības raķetes.
Tā sākotnēji radīta Padomju Savienībā, kur dēvēta par S-200, un bija paredzēta, lai notriektu bumbvedējus un citus mērķus lielā augstumā. Raķete tikusi eksportēta un joprojām tiek lietota vismaz ducī pasaules valstu.
Eksperti gan norāda, ka pret mūsdienu modernajiem iznīcinātājiem, piemēram, F-15 un F-16, šīs raķetes ir neefektīvas.
Dienvidkorejas Aizsardzības ministrija stingri nosodījusi raķetes palaišanu, dēvējot to par 2018.gadā noslēgtā starpvalstu pakta pārkāpumu. Pakts paredz, ka ir aizliegtas jebkādas aktivitātes, kas raisa spriedzi starp valstīm.
«SA-5 palaišana skaidri redzami ir tīša provokācija. Šai raķetei ir arī «zeme–zeme» raķešu iezīmes, un Krievija līdzīgas raķetes izmanto sauszemes uzbrukumos Ukrainas teritorijā,» teikts ministrijas paziņojumā.
Atrastās atlūzas ir no raķetēm, ko Ziemeļkoreja palaida novembra sākumā, protestējot pret Dienvidkorejas un ASV kopīgajām militārajām mācībām, raksta Reuters. Ziemeļkoreja norādījusi, ka palaistās raķetes bija tikai triecienu simulācija pa Dienvidkoreju un ASV, un nodēvēja to mācības par «bīstamu, agresīvu kara treniņu».
Lasiet arī: Ziemeļkoreja izšāvusi vismaz desmit raķetes; Dienvidkoreja atbild