Moldovas proeiropiskā Sandu uzvarējusi prezidenta vēlēšanās pēc ziņojumiem par iejaukšanos

Pēc 98% balsu saskaitīšanas Moldovas prorietumnieciski noskaņotā pašreizējā prezidente Maija Sandu svētdien, 3.novembrī, notikušajās prezidenta vēlēšanās ar 54,35% balsu guva uzvaru, pārspējot savu sāncensi Aleksandru Stojanoglo, kuru atbalstīja tradicionāli prokrieviskā Sociālistu partija, paziņoja valsts Centrālā vēlēšanu komisija, vēstī “Reuters”.

Vēlēšanas un kampaņu aizēnoja pastāvīgie apgalvojumi par Krievijas iejaukšanos, ko tā noliedza.

52 gadus vecās bijušās Pasaules Bankas padomnieces uzvara tiek uzskatīta par apstiprinājumu viņas proeiropeiskajai un pret Maskavu vērstajai nostājai, lai gan ievērojamais atbalsts Stojanoglo liecina, ka viņas partija var saskarties ar izaicinājumiem nākamvasar gaidāmajās parlamenta vēlēšanās. Stojanoglo kampaņā iestājās par ES integrāciju, vienlaikus saglabājot sakarus ar Krieviju, bet Sandu viņu nodēvēja par Kremļa Trojas zirgu, ko viņš noliedza.

“Moldova, tu esi uzvarētāja! … Mūsu izvēlē par cilvēka cienīgu nākotni neviens nezaudēja,” Sandu sacīja uzvaras runā, kurā viņa norādīja, ka viņai ir jārisina to cilvēku bažas, kuri balsoja pret viņu.

“Esmu sadzirdējusi jūsu balsi – gan to, kas mani atbalstīja, gan to, kas balsoja par Stojanoglo. Es apņemos būt prezidente jums visiem,” viņa sacīja. “Es vēlos, lai jūs zinātu, ka esmu sadzirdējusi visas balsis, arī kritizējošās. Un esmu pateicīga par to, ka jūs neskatījāties uz aizvainojumiem, neapmierinātību, lai aizsargātu mūsu valsti.”

Svētdien notikušajās vēlēšanās Sandu balsojumu raksturoja kā izvēli par nākotni Eiropas Savienībā (ES) līdz 2030.gadam vai par turpmāku nestabilitāti,

savukārt Stojanoglo apsūdzēja viņu par vienkāršo moldāvu atstāšanu novārtā un šķelšanās veicināšanu starp rumāņu un krievvalodīgo kopienām, iegūstot balsis, kas kritizēja viņas ekonomikas politiku.

Balsojumā piedalījās lielākais ārzemju vēlētāju skaits kopš 2010.gada, kad diasporai pirmo reizi tika atļauts piedalīties vēlēšanās Moldovā.

Moldovas teritorijā vēlēšanu rezultāti liecināja, ka Sandu faktiski zaudēja vēlēšanās Stojanoglo ar nelielu pārsvaru – 48,8% pret 51,2%. Turpretī viņa, šķiet, ieguva vairāk nekā 80% no diasporas balsīm.

Sandu padomnieks nacionālās drošības jautājumos Staņislavs Sekrieru svētdien apsūdzēja Krieviju masveida iejaukšanās operācijās, kas ir jaunākais apsūdzību virknē, kuras izvirzītas arī Krievijā dzīvojošajam moldāvu oligarham Īlanam Šoram, kurš dzīvo Krievijā un noliedz vainu.

“Mēs novērojam masveida Krievijas iejaukšanos mūsu vēlēšanu procesā … centienus ar augstu potenciālu izkropļot vēlēšanu iznākumu,” svētdien vietnē “X” rakstīja Sekrieru.

Sekrieru ziņoja par vēlētāju ietekmēšanu, kiberuzbrukumiem un spridzināšanas draudiem vēlēšanu iecirkņos Eiropā, policija vērsās pret to, lai nepieļautu, ka atkārtojas, pēc tās teiktā, plaša mēroga balsu pirkšana.

Sandu ir apgalvojusi, ka iejaukšanās ietekmējusi 20.oktobra pirmo kārtu un ka Šors centies nopirkt 300 000 cilvēku, kas ir vairāk nekā 10% iedzīvotāju, balsis. ES referendumā ar 50,35% balsu uzvarēja ES atbalstošā nometne.

Lasiet arī: Nedēļa Lietuvā | Viesmīlības un restorānu darbinieki Viļņā protestē pret augsto PVN; Tiesa noraida “Foxpay” lietā aizdomās turētā apelācijas sūdzību

Lasiet arī: Moldovas prezidente nosoda “bezprecedenta” iejaukšanos ES referendumā un vēlēšanās

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas