Zelenskis saka, ka sarunas ar ASV sūtni Kellogu “atjauno cerību” panākt spēcīgu vienošanos

Ceturtdien, 20.februārī, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis solīja, ka Ukraina ir gatava ātri strādāt, lai panāktu spēcīgu vienošanos ar ASV par investīcijām un drošību, sakot, ka tikšanās ar ASV sūtni Ukrainas jautājumā Kītu Kellogu (Keith Kellogg) “atjauno cerību” uz panākumiem, taču uzreiz netika ziņots, vai sarunas ir palīdzējušas izlīdzināt bezprecedenta kara laika šķelšanos starp kādreiz ciešajām sabiedrotajām, un galvenās ASV amatpersonas norādīja, ka joprojām pastāv nopietnas domstarpības, ziņo “Reuters”.

Dienu iepriekš Zelenskis apsūdzēja Trampu Krievijas dezinformācijas atkārtošanā, atbildot uz ASV prezidenta apsūdzībām, ka Ukraina esot sākusi karu ar Krieviju. Tramps tālāk nodēvēja Zelenski par “diktatoru”, kuram būtu jārīkojas ātri, citādi viņš zaudēs savu valsti.

Tramps, kurš amatā ir tikai mēnesi, cenšas panākt ātru vienošanos par kara izbeigšanu un ir satraucis Vašingtonas sabiedrotos Eiropā, atstājot tos un Ukrainu malā no sākotnējām sarunām ar Krieviju.

Viņa vietnieks Dž. Dī. Vanss (JD Vance) ceturtdien sacīja, ka, viņaprāt, konflikta beigas ir tuvu.

Tikmēr ASV nacionālās drošības padomnieks Maiks Volcs (Mike Waltz) sacīja, ka Zelenska apvainojumi ir nepieņemami un ka Ukrainas prezidentam ir jāatgriežas pie sarunu galda un jāapspriež iepriekš ierosinātais darījums, kas ļautu ASV piekļūt Ukrainas derīgajiem izrakteņiem.

“Ģenerālis Kellogs – tikšanās, kas atjauno cerību. Mums ir vajadzīgas stingras vienošanās, kas patiešām darbosies. Es devu norādījumus strādāt ātri un ļoti, ļoti taisnīgi,” Zelenskis sacīja savā nakts video uzrunā.

Pēc tikšanās ar Kellogu Zelenskis VIETNĒ “X” paziņoja, ka Ukrainai ir “jānodrošina, lai miers būtu stiprs un ilgstošs – lai Krievija nekad nevarētu atgriezties ar karu”.

“Ukraina ir gatava noslēgt spēcīgu, efektīvu ieguldījumu un drošības nolīgumu ar ASV prezidentu. Mēs esam ierosinājuši ātrāko un konstruktīvāko veidu, kā sasniegt rezultātus. Mūsu komanda ir gatava strādāt 24/7.”

Tramps cenšas atjaunot attiecības ar Krieviju un arī investēt Ukrainas minerālresursos, kas ir ļoti svarīgi enerģētikas pārejai. Sarunas ar Kellogu notika arī pēc tam, kad Ukraina noraidīja sākotnējo ASV plānu, jo tajā nebija iekļautas drošības garantijas.

Iespējamā Trampa un Krievijas prezidenta Vladimira Putina tikšanās “lielā mērā būs atkarīga no tā, vai mēs spēsim panākt progresu attiecībā uz kara izbeigšanu Ukrainā,” ceturtdien sacīja ASV valsts sekretārs Marko Rubio (Marco Rubio).

Savos komentāros vietnē “X” Zelenskis arī sacīja, ka viņa diskusija ar Kellogu bija vērsta uz situāciju kaujas laukā, drošības garantijām, ko Ukraina vēlas saņemt, un karagūstekņu atgriešanu. Taču bija pieejams maz papildu informācijas un plānotā kopīgā preses konference pēc ASV lūguma tika atcelta, paziņoja Zelenska birojs.

Tramps ir arī nosodījis Zelenski kā “diktatoru bez vēlēšanām”. Zelenska piecu gadu pilnvaru termiņam bija jābeidzas 2024.gadā, taču vēlēšanas nevar rīkot kara stāvokļa dēļ, ko Kijiva noteica 2022.gada februārī, reaģējot uz Krievijas iebrukumu.

Eiropas līderi ir reaģējuši uz Trampa nostāju Ukrainas jautājumā, apņemoties palielināt izdevumus aizsardzībai, un daži apsver iespēju izveidot ASV atbalstītus Eiropas miera uzturēšanas spēkus Ukrainā.

Francijas prezidents Emanuels Makrons (Emmanuel Macron) ceturtdien paziņoja, ka Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ir “leģitīms” līderis un ka atšķirībā no Krievijas prezidenta Vladimira Putina viņš ir stājies amatā brīvu vēlēšanu rezultātā.

Makronam pirmdien Vašingtonā paredzēta tikšanās ar Trampu, un viņš sociālajos plašsaziņas līdzekļos publicētajā jautājumu un atbilžu sesijā sacīja, ka viņš Trampam teiks, lai viņš nav “vājš” attiecībā uz Putinu.

Trampa komentāri arī pamudināja dažus Ukrainas opozīcijas pārstāvjus atbalstīt Zelenski.

Bijusī premjerministre Jūlija Timošenko sacīja, ka Zelenskis ir Ukrainas leģitīmais līderis, kamēr nav ievēlēts kāds cits, un ka vēlēšanu rīkošana kara laikā ir “neiespējama un amorāla”. Bijušais armijas virspavēlnieks un iespējamais prezidenta amata kandidāts Valērijs Zalužnijs uzsvēra, ka prioritāte šobrīd ir izbeigt karu, nevis rīkot vēlēšanas.

Ievērojamākais opozīcijas pārstāvis, kurš nav noraidījis Trampa jaunāko aicinājumu rīkot vēlēšanas, ir bijušais prezidents Petro Porošenko, kura attiecības ar Zelenski ir saasinājušās. Tikmēr Irīna Heraščenko no Porošenko partijas aicināja izveidot nacionālās vienotības valdību un apsūdzēja Zelenski “politiskajā apspiešanā”.

Lasiet arī: BNN pēta | Lietuvas vadība meklē loģisku pamatojumu Trampa pārdrošajiem izteikumiem par Ukrainu un Zelenski

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas