Vācija ir paziņojusi, ka tā “nepadosies” un ka Eiropai ir “stingri jāreaģē” ņemot vērā ASV prezidenta Donalda Trampa (Donald Trump) jaunāko 25% muitas nodokli ASV importētajām automašīnām un automašīnu detaļām. Vācijas aizejošais kanclers Olafs Šolcs (Olaf Scholz) ceturtdien, 27.martā, sacīja, ka šis solis ir nepareizs un ASV prezidents ir izvēlējies ceļu, kas radīs tikai zaudētājus, “jo tarifi un izolācija kaitē visu labklājībai”, ziņo “Reuters” un britu raidorganizācija BBC.
Tramps ir draudējis noteikt “daudz lielākus” tarifus, ja Eiropa sadarbosies ar Kanādu, lai nodarītu ASV, kā viņš to dēvē par “ekonomisku kaitējumu”.
Jaunie muitas tarifi automašīnām stāsies spēkā 2.aprīlī, un nākamajā dienā tiks piemēroti nodokļi uzņēmumiem, kas importē transportlīdzekļus. Maijā vai vēlāk sāks piemērot nodokļus detaļām.
Automobiļu ražotāju akcijas no Japānas līdz Vācijai kritās. ASV “General Motors” kritās par 7%, bet “Ford” – par vairāk nekā 2%.
Tramps jau ilgu laiku apgalvo, ka tarifi ir daļa no centieniem palīdzēt ASV ražošanas nozarei, un apgalvo, ka, ja automašīnas tiks ražotas Amerikā, tām nebūs “absolūti nekādu tarifu”.
Tarifi ir nodokļi, ko piemēro no citām valstīm importētām precēm. Lai gan šie pasākumi var aizsargāt vietējos uzņēmumus, tie arī palielina izmaksas uzņēmumiem, kas ir atkarīgi no ārvalstīs ievestām detaļām. Uzņēmumi, kas ieved ārvalstu preces, maksā nodokli valdībai. Uzņēmumi var daļēji vai pilnībā novirzīt tarifu izmaksas uz klientiem.
Pagājušajā gadā ASV no citām valstīm importēja aptuveni astoņus miljonus automašīnu par aptuveni 240 miljardiem ASV dolāru. Tas veidoja aptuveni pusi no visiem valstī pārdotajiem auto.
Meksika ir galvenā automobiļu piegādātāja ASV, tai seko Dienvidkoreja, Japāna, Kanāda un Vācija.
Saskaņā ar “Anderson Economic Group” aplēsēm, no Kanādas un Meksikas ievestajām detaļām piemēroto tarifu dēļ vien izmaksas atkarībā no transportlīdzekļa varētu pieaugt par no 4 000 līdz 10 000 ASV dolāru.
Vācijas ekonomikas ministrs Roberts Hābeks (Robert Habeck) sacīja, ka Eiropas Savienībai ir “stingri jāreaģē” un “jāpasaka, ka mēs ASV nepiekāpsimies. Mums jāparāda spēks un pašpārliecinātība”.
Francija atbalstīja šo kopīgo pieeju, un tās finanšu ministrs sacīja, ka Eiropai ir jāpiemēro atbildes pasākumi, nosakot tarifus ASV produktiem.
Ceturtdien preses konferencē Francijas prezidents Emanuels Makrons (Emmanuel Macron) sacīja, ka šis “nav īstais laiks”, lai ASV piemērotu tarifus.
“Piemērot tarifus nozīmē sagraut vērtību ķēdes, tas nozīmē īstermiņā radīt inflācijas efektu un iznīcināt darbavietas,” viņš sacīja Parīzē. “Tas viss drīzāk ir laika izšķiešana un radīs daudz raižu,” viņš piebilda, mudinot Trampu pārdomāt.
Kanādas premjerministrs Marks Kārnijs (Mark Carney) nosauca tarifus par “tiešu uzbrukumu” viņa valstij un tās autobūves nozarei, piebilstot, ka tas “mums kaitēs”, taču tiek apspriestas tirdzniecības iespējas.
Viņš sacīja, ka Kanādas vecās attiecības ar ASV, kas “balstījās uz mūsu ekonomiku padziļinātu integrāciju un ciešu sadarbību drošības un militārajā jomā, ir beigušās”.
Apvienotajā Karalistē autobūves organizācija SMMT paziņoja, ka paziņojums par tarifiem automašīnām “nav pārsteidzošs, bet tomēr sarūgtina”.
Uzņēmuma “Uniparts” dibinātājs Džons Nīls (John Neill) sacīja, ka Trampa tarifi ir “dāvana ķīniešiem”, jo starptautiskie patērētāji reaģēs uz tirdzniecības karu, pērkot Ķīnas alternatīvas.
Tikmēr Ķīna apsūdzēja Trampu par Pasaules Tirdzniecības organizācijas noteikumu pārkāpšanu.
“Tirdzniecības karā vai tarifu karā nav uzvarētāju. Nosakot tarifus, netiek panākta nevienas valsts attīstība un labklājība,” sacīja Ārlietu ministrijas preses pārstāvis.
Japāna brīdina, ka tas “būtiski ietekmēs” tās ekonomiskās attiecības ar ASV. Valdības preses pārstāvis šos pasākumus raksturoja kā “ārkārtīgi nožēlojamus” un sacīja, ka amatpersonas ir lūgušas ASV piemērot izņēmumu Japānai.
Dienu pirms jaunākās nodevas ieviešanas Dienvidkorejā “Hyundai” paziņoja, ka investēs ASV 21 miljardu ASV dolāru un cels jaunu tērauda rūpnīcu Luiziānā.
Tramps atzinīgi novērtēja šo investīciju kā “skaidru apliecinājumu tam, ka tarifi darbojas ļoti labi”.
Vācijā bāzētais uzņēmums “Bosch” paziņoja, ka ir pārliecināts par Ziemeļamerikas tirgus “ilgtermiņa potenciālu” un turpinās tur paplašināt savu uzņēmējdarbību.
Starptautiskais Valūtas fonds paziņoja, ka neprognozē ASV recesiju, bet brīdināja, ka tirdzniecības karš varētu “būtiski negatīvi ietekmēt” Kanādas un Meksikas ekonomikas perspektīvas.
Lasiet arī: Putins ierosina Ukrainai izveidot pagaidu valdību, lai izbeigtu karu