Eiropas vides ministri publiskā akcijā nodevuši asinsanalīzes, kurās meklēs mūžīgās ķimikālijas, tādējādi izgaismojot indīgo vielu satraucošo klātesamību, raksta “Politico”.
Mūžīgās ķimikālijas jeb PFAS ir perfluorētās un polifluorētās alkilvielas, kas atrodamas visdažādākos ikdienā lietotajos priekšmetos un produktos. Tās nesadalās, un pierādīts, ka PFAS uzkrājas vidē un var radīt virkni veselības problēmu, tostarp ļaundabīgos audzējus, aknu bojājumus un samazināt auglību. Mūsdienās lielākajai daļai cilvēku asinīs atrodamas mūžīgās ķimikālijas.
Dānijas vides ministrs Magnuss Heinike (Magnus Heunicke) “Politico” sacīja, ka cer pievērst uzmanību šai problēmai: “Tas ir nopietns drauds mūsu vesleībai un videi. Mums Eiropas Savienībā jāaizliedz PFAS ikdienā lietojamajos produktos.” Dānija, kura šobrīd vada Eiropas Padomes prezidentūru, Ālborgā sarīkoja kolektīvu analīžu nodošanu.
Nesen Nīderlandē veiktā pētījumā atklājās, ka visiem tā dalībniekiem asinīs atrodamas mūžīgās ķimikālijas,
un vairumā gadījumu to līmenis pārsniedza pieļaujamo. Lai gan kaitējums nav pamanāms uzreiz, tas ar laiku ietekmē organismu, piemēram, vājinot imūnsistēmu.
Heinike sacīja, ka zina, ka viņa asinīs būs mūžīgās ķimikālijas, un uzskata, ka tās atradīs arī viņa kolēģu asinīs, tomēr gaida rezultātus, lai redzētu cik daudz un kādas ķimikālijas būs atrastas.
No visiem ministriem, kas tika uzaicināti nodot asinsanalīzes, vismaz 20 šo uzaicinājumu pieņēmuši, un analīžu pieņemšana turpināsies arī 11.jūlijā.
Dānija ir viena no piecām Eiropas valstīm, kas 2023.gadā EK nosūtīja kopīgu ierosinājumu izbeigt PFAS izmantošanu. Šobrīd likumprojekts tiek izskatīts, bet jau saskāries ar spēcīgu pretestību no rūpniecības sektora, kur daudzi prasa piemērot tiem izņēmuma punktus. EK norādījusi, ka tiks rosināts izbeigt PFAS lietošanu plaša patēriņa produktiem, kā izņēmumu atstājot vien atsevišķas nozares, kas vēl nav nosauktas.
Mūžīgās ķimikālijas tiek izmantotas vairākās kritiski svarīgajās rūpniecības nozarēs, tostarp pusvadītāju, bateriju un medicīnas preču ražošanā.
Lasiet arī: Eiropā pieaug nelegālo pesticīdu tirdzniecības apjoms