Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) turpina meklēt risinājumus un īstenot pasākumus, lai situācijā, kad padziļinās personāla nodrošinājuma problēma, decembrī samazinātu dienu skaitu, kad nepieciešams apturēt darbību kādā no 18 posteņiem, informē dienests.
Kā norāda VUGD priekšnieka vietnieks dienesta jautājumos Jānis Grīnbergs, oktobrī kritiskā personāla nodrošinājuma dēļ dienests pieņēma lēmumu atsevišķās dienās apturēt mazāk noslogoto posteņu darbību, taču šobrīd ir rasts risinājums decembra mēnesim.
«Šobrīd risinājums decembra mēnesim ir rasts, bet tas ir tikai īslaicīgs un meklēts iekšējos resursos. Situāciju turpmākajos mēnešos bez likumdevēju iesaistes atrisināt nevarēs,» uzsver,» uzsver VUGD priekšnieka vietnieks.
Kā skaidro VUGD, risinājums decembrim ir rasts pieaugošā amatpersonu, kas atrodas darbanespējā vai ilgstošā prombūtnē, dēļ, tādējādi radot iespēju ietaupīt atlīdzības izmaksām paredzētajā budžeta sadaļā. Vienlaikus tas ļauj daļai nodarbināto ieplānot papildus dežūrmaiņu, tādējādi samazinot dienu skaitu, kad nepieciešams apturēt posteņu darbību.
«Šie ietaupītie līdzekļi ir pietiekami tikai neliela skaita virsstundu apmaksai. Ja mēs nebūtu pieņēmuši lēmumu apturēt posteņu darbību atsevišķās dienās oktobrī un novembrī, dienests nevarētu apmaksāt visas virsstundas, kas būtu izveidojušās šajā četru mēnešu periodā, bet tikai nelielu daļu. Situācija, ka netiek samaksāts par nostrādāto laiku, nav pieļaujama,» uzsver Grīnbergs.
VUGD no 1.decembra ieviesīs papildus darba organizēšanas pasākumus, kas ļaus risināt personāla problēmu un uzlabot situāciju daļu un posteņu darbības nodrošināšanai –
dežūrmaiņās vairāk iesaistot daļu un posteņu komandierus, kā arī mazāk noslogotos posteņos atsevišķās dienās īslaicīgi apturot darbību laikā, kad VUGD saņem vismazāk izsaukumu – no pulksten 8.00 līdz 13.00.
Līdz ar to pilnīga darbības apturēšana būs galējs līdzeklis, kad citi pasākumi personāla problēmu nespēs atrisināt.
Līdzās tam, kā informē VUGD, tas sagatavoja informatīvo ziņojumu Par Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta aktuālajiem jautājumiem un dzīvības glābšanas spēju nodrošināšanu, un tas iesniegts saskaņošanai Iekšlietu ministrijā, savukārt pēc tam tiks virzīts izskatīšanai Ministru kabinetā. Informatīvajā ziņojumā sniegta informācija par situāciju VUGD personāla, tehniskā nodrošinājuma un infrastruktūras jomā, būtiskākajām attīstības iniciatīvām dažādās darbības jomās, kā arī nepieciešamie risinājumi esošās situācijas uzlabošanai.
VUGD sagatavoja un iesniedza Iekšlietu ministrijai tālākai virzībai prioritāro pasākumu papildus finansējuma piešķiršanai virsstundu darba samaksai 2023.gadā 4,8 miljonu eiro apmērā, bet 2024.gadam un turpmāk katru gadu 6,2 miljonus eiro un atlīdzības palielināšanai 2023. un 2024.gadā 16,5 miljonus eiro, bet 2025.gadā un turpmāk katru gadu 22 miljonu eiro apmērā.
Šādi prioritārā pasākuma pieteikumi ir gatavoti arī iepriekšējos gados, taču tie nav atbalstīti vai tikai daļēji atbalstīti.
Lai risinātu būtisko personāla nodrošinājuma problēmu un nepazeminātu VUGD sniegtā pakalpojuma kvalitāti un pieejamību ugunsdzēsības un glābšanas darbu jomā, tūlītējs risinājums ir papildus finansējuma piešķiršana virsstundu darba apmaksai, norāda VUGD.
Tam 2023.gadā nepieciešami 4,8 miljoni eiro, jo dienesta budžetā virsstundu darba apmaksai paredzētie 439 691 eiro ir nepietiekami pat viena četru mēnešu perioda virsstundu darba apmaksai.
Savukārt ilgtermiņa risinājums būtu atalgojuma paaugstināšana par 30%, kas sasniegtu vidējo tautsaimniecības līmeni un tādējādi nodrošinātu, ka dienests kļūtu konkurētspējīgs. Tas savukārt veicinātu esošo nodarbināto palikšanu dienestā un jaunu nodarbināto piesaisti. Līdzās tam nepieciešams piešķirt 260 papildu amata vietas ar attiecīgu finansējumu, lai dežūrmaiņā nodrošinātu pietiekamu amatpersonu skaitu.
Lasiet arī: VUGD posteņu samazināšana laukos radīs lielākus draudus nekā citviet