ASV investors Providence Equity Partners, kā ziņo tā pārstāve Una Ahuna-Ozola, ar oficiālu vēstuli vērsies pie Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa, ceļot trauksmi par Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) rīcību, «kas liecina par iespējamu ASV un Latvijas valdību divpusēji noslēgtā līguma par ieguldījumu veicināšanu un savstarpēju aizsardzību pārkāpšanu».
Uzņēmums Providence Equity Partners L.L.C. (PEP) ir specializēta privātā kapitāla ieguldījumu sabiedrība, kas koncentrējas uz plašsaziņas līdzekļiem, sakariem, izglītību, investīcijām tehnoloģijās visā Ziemeļamerikā un Eiropā.
Mūsu valstī tam pieder mobilo sakaru operators Bite Latvija.
PEP pārvalda vairāk kā 30 miljardus ASV dolārus lielas investīcijas, uzņēmuma galvenais birojs atrodas ASV, Rodailendas štata Providensas pilsētā.
ASV investors brīdina, ka, nerodot risinājumu konsultāciju un sarunu ceļā ar valdību, par stratēģiskās nozīmes infrastruktūras attīstīšanas kavēšanu vērsīsies ar prasību pret Latvijas valsti Starptautiskajā ieguldījumu strīdu izskatīšanas centrā. Tas atsaucas uz 1995.gadā noslēgto ASV un Latvijas valdību divpusējo līgumu (Ieguldījumu aizsardzības līgums).
Kā Bite Latvija un tās grupas uzņēmuma, elektronisko pakalpojumu sniedzēja Unistars galvenais īpašnieks un investors PEP šobrīd Latvijā pirmo reizi saskaras ar ārvalstu investoru tiesību aizsardzības pārkāpumiem, neraugoties uz to, ka ASV un Latviju saista ne tikai cieša diplomātisko un ekonomisko attiecību vēsture, bet arī stratēģiska partnerība ģeopolitiskajos jautājumos, teikts izplatītajā relīzē medijiem.
«Esam nepatīkami pārsteigti, ka 5G infrastruktūrai kritiski nepieciešamās 3,6 gigahercu frekvences formāla kopīgas izmantošanas atļaujas saņemšana vienas grupas uzņēmumiem, iespējams, ir kļuvusi par iemeslu ASV investora tiesību diskriminācijai Latvijā,» paziņojums citē Bite Grupas izpilddirektoru Pranu Kuisi (Pranas Kuisis).
Investora ieskatā, satraucošākais ir tas, ka ar visām šīm darbībām Latvija, liekot šķēršļus savam partnervalsts investoram, faktiski grauj savas stratēģiski un kritiski nozīmīgās infrastruktūras attīstību un vienlaikus nenodrošina investoru tiesības uz ieguldījumiem. «Nav noslēpums, ka jaudīga 5G tīkla attīstīšana ir tieši Latvijas valsts un visu iedzīvotāju interesēs,» uzsver Kuisis.
Unistars lietošanā ir vēsturiski, pirms 20 gadiem no valsts iegūta radiofrekvenču spektra josla 5G tehnoloģijas ieviešanai. Ņemot vērā, ka Bite Grupas uzņēmumam jau bija 5G attīstīšanai kritiski nepieciešamā 3,6 gigahercu frekvence, SPRK izsoļu noteikumi liedza Bite Latvija piedalīties 2017. un 2018.gada 5G frekvenču izsolēs, un tajās izsolītās 3,6 gigahercu frekvenču joslas nonāca pārējo divu tirgus spēlētāju lietošanā. Jo SPRK izsoļu noteikumi paredzēja, ka uzņēmumam, kura (vai tam piederošu uzņēmumu) rīcībā jau ir frekvences konkrētajā diapazonā vismaz 100 megahercu apjomā, izsolē piedalīties nedrīkst.
Šobrīd, lai Bite Latvija varētu kopīgi izmantot jau Bite Grupā esošās 5G tehnoloģijas ieviešanai nepieciešamās frekvences 3,6 gigahercu diapazonā, tam jāsaņem SPRK atļauja. Neizprotamu iemeslu dēļ
atļaujas saņemšanas lēmuma izskatīšana jau trešo reizi tiek pagarināta.
«Tādējādi tiek ne vien negatīvi ietekmēta Bite Latvija konkurētspēja ar citiem tirgus dalībniekiem, kur viens no tiem daļēji pieder Latvijas valstij, bet arī tiek pārkāpts ASV un Latvijas valdību 1995.gadā noslēgtais līgums par ieguldījumu veicināšanu un savstarpēju aizsardzību,» norāda Bite Grupas izpilddirektors.
Tāpat līgumā noteikts, ka valsts nekādā veidā nedrīkst patvaļīgu vai diskriminējošu pasākumu ceļā kavēt ieguldījumu pārvaldi, darbību, uzturēšanu, izmantošanu, lietošanu, iegūšanu, paplašināšanu, pārdošanu vai īpašuma nodošanu citam. Tādēļ SPRK vairākkārtēja lēmuma pieņemšanas termiņa pagarināšana var tikt uzskatīta par patvaļu un nepamatotiem administratīviem šķēršļiem, jo acīmredzamu faktu konstatācija ilgst jau piecus mēnešus, norādīts PEP paziņojumā.
Lasiet arī: Pēc akciju iegādes ASV investīciju uzņēmumam Blackstone pieder 80,05% Luminor Holding akciju