Aicina sievietes veikt valsts apmaksātu dzemdes kakla vēža skrīninga pārbaudi

Lai izskaustu Latvijā dzemdes kakla vēzi, no 5.septembra līdz 2023.gada martam tiks īstenota aicinājuma kampaņa Apsteidz dzemdes kakla vēzi!

Kampaņu organizē Latvijas dzemdes kakla vēža izglītības fonds kopā ar Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociāciju un Latvijas Kolposkopijas biedrību.

Kampaņas mērķis ir aicināt sievietes veikt valsts apmaksātu dzemdes kakla vēža skrīninga pārbaudi.

«Dzemdes kakla vēzis ir saslimšana, kuru iespējams pilnībā novērst ar pašas sabiedrības līdzdalību, bet patlaban Latvijā to konstatē vidēji 26 sievietēm no 100 000, kas ir satraucoši, jo tas ir divreiz vairāk par Eiropas vidējiem rādītājiem,» uzsver Latvijas dzemdes kakla vēža izglītības fonda vadītāja Kristīne Pčolkina.

ikvienai sievietei ir iespēja praktiski apsteigt dzemdes kakla vēzi, veicot valsts apmaksātu skrīninga pārbaudi.

Savukārt jauniešiem to līdzētu nākotnē novērst vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusu, skaidro Pčolkina.

«Pēdējos gados Latvijā ir notikušas nozīmīgas pārmaiņas ar ārstu rīcībā esošajiem līdzekļiem dzemdes kakla vēža skrīninga veikšanai, bet līdz šim diemžēl ilgus gadus to darījām ar novecojušām un mazāk efektīvām metodēm,» pauž Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadītāja, ginekoloģe Vija Veisa.

Dzemdes kakla vēzis ir gados salīdzinoši jaunu sieviešu vēzis – gandrīz pusei tas attīstās vecumā ap 45 gadiem.

Tas ir laiks, kad sieviete joprojām ir aktīva profesijā, karjerā, viņai ir ģimene, bērni, uzsver Veisa.

«Visbiežāk ar skrīninga testu mēs meklējam nevis vēzi, bet vēža draudus jeb priekšvēža slimību. Ja mēs to atrodam, tad parasti varam apstādināt un novērst vēža attīstīšanos. Tāpēc šeit nevajag baidīties uzzināt kaut ko satraucošu un ir ļoti vērts atsaukties skrīningam. Veselība ir atbildība ne tikai pret sevi, bet arī pret saviem tuviniekiem!» mudina Vija Veisa.

Latvijā aicinājuma kampaņa Apsteidz dzemdes kakla vēzi! ar mudinājumu Veic valsts apmaksātu skrīninga pārbaudi! ilgs no 2022.gada septembra līdz 2023.gada martam.

Tās nolūks ir palielināt to sieviešu skaitu, kuras izmanto valsts apmaksāto dzemdes kakla vēža skrīningu.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas