Aizdomas par Yandex īstenotu nelikumīgu Latvijas aerofotografēšanu

Krievijas interneta kompānija Yandex pēdējos gados papildinājusi savas kartes ar augstas izšķirtspējas 360 grādu Latvijas aerofotogrāfijām. Kā vēsta Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums de facto, atsevišķas no tām varētu būt radītas, pārkāpjot mūsu valstī noteiktos ierobežojumus. 

No 100–200 metru augstuma uzņemtajās fotogrāfijās Yandex karšu lapā redzamas ne tikai tūristu iemīļotas vietas.

Fotografēti arī dzelzceļa mezgli, tilti, hidroelektrostacijas un sakaru torņi.

Piemēram, Rīgā no putna lidojuma uzņemts ap 50 attēlu, bet vēl vairāk skatu saglabāts virs Daugavpils. Civilās aviācijas aģentūras (CAA) bezpilota gaisa kuģu lidojuma drošuma nodaļas vadītājs Ilmārs Ozols raidījumam atzina, ka aģentūras rīcībā nav pietiekamas informācijas, lai skaidri pateiktu, kādi tehniskie līdzekļi ir izmantoti, lai uzņemtu šīs fotogrāfijas.

Ne Yandex, ne tā pārstāvji nav vērsušies CAA, lai iegūtu speciālo aviācijas darba atļauju, kas būtu vajadzīga pilotējamam lidaparātam. Tāpat Yandex nav reģistrēts bezpilota gaisa kuģu jeb dronu reģistrā, informē raidījums. CAA pieļauj, ka kāds varētu būt sniedzis Krievijas kompānijai ārpakalpojumu, bet nevar izslēgt, ka attēlus ievietojuši Yandex lietotāji. Tomēr ticamākā ir versija, ka izmantots drons.

Ozols LTV raidījumam skaidroja, ka augstumā līdz 120 metriem, kas ir vispārīgais ierobežojums droniem, nav īpašu prasību kaut ko saskaņot, lai veiktu fotografēšanu, tomēr jāievēro arī citi noteikumi, piemēram, privātuma, komercnoslēpuma un kritiskās infrastruktūras objektu aizsardzība. Viņš saskata, ka vismaz atsevišķās fotogrāfijās prasības varētu būt pārkāptas.

Yandex raidījumam de facto rakstiskā atbildē apgalvojis, ka arī Latviju safotografējuši kartes lietotāji.

Yandex Maps, tāpat kā līdzīgi karšu pakalpojumi, piedāvā iespēju cilvēkiem no daudzām valstīm ievietot savus panorāmas foto mūsu kartēs. Mēs pārbaudām, lai bildēs nebūtu naida runas, privāti interjeri un jebkas, kas saistīts ar privātuma un citu sociālo normu pārkāpšanu. Mēs arī varam izņemt bildes pēc likumīga pieprasījuma,» norādījis Yandex preses birojs.

Raidījums uzsver: par visu Eiropas Savienību Yandex kartē var atrast tikai dažas panorāmu fotogrāfijas.

Savukārt Latvijā notikusi fotografēšanas kampaņa trīs gadu garumā – 2019., 2020. un 2021.gadā. Turklāt visas fotogrāfijas ir līdzīgi labā kvalitātē.

Valsts drošības dienests (VDD) rakstiskā komentārā raidījumam minējis, ka plānojot diversijas, sabotāžas un terora aktus pret valstiski nozīmīgiem objektiem, sākotnēji tiek iegūta detalizēta informācija, tajā skaitā filmējot un fotografējot. Tomēr Yandex kartēs ievietotie attēli neesot tik kvalitatīvi.

«VDD vērtējumā vietnē Yandex Maps pieejamie fotoattēli nesniedz iespēju nacionālajai drošībai un valsts aizsardzībai svarīgu infrastruktūru aplūkot tādā detalizācijas pakāpē, lai iegūtu izlūkošanai būtisku informāciju par šo objektu drošības režīmu un risinājumiem,» teiks dienesta atbildē.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas