Aizvērtā BIB nepiekrīt FKTK lēmumam, vēlās turpināt darbu

Baltic International Bank SE (BIB) trešdien, 21.decembrī, savu neminētu akcionāru vārdā paziņoja: tai pietiek kapitāla un tā gatava strādāt tālāk, «nepieciešamības gadījumā piesaistot jaunu kapitālu un arī jaunus akcionārus».

Paziņojumā tiek apgalvots, ka banka ir labā finansiālā stāvoklī un spēj norēķināties ar visiem klientiem, neizmantojot valsts līdzekļus, jo pieejamais operatīvo līdzekļu apjoms ir pietiekams, lai nebūtu nepieciešams izmantot Noguldījuma garantijas fonda līdzekļus. Tajā arī rakstīts, ka BIB akcionāri ir gatavi meklēt risinājumu ar regulatoriem, kas neparedz licences anulēšanu, bet gan kapitāla turpmāku stiprināšanu un darba turpināšanu.

Kā jau tika ziņots, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padome 12.decembra ārkārtas sēdē pieņēma lēmumu apturēt finanšu pakalpojumu sniegšanu BIB. Tajā pašā dienā bankas ēkā Vecrīgā ielauzās speciālo uzdevumu vienības policisti, tiek apgalvots, ka veiktas kratīšanas kredītiestādes darbinieku dzīvesvietās.

Izskanējušas aizdomas par varbūtēju naudas atmazgāsanu.

Dienu vēlāk FKTK priekšsēdētāja Santa Purgaile sabiedribai paziņoja, ka iestāde vērsusies Eiropas Centrālajā bankā ar lūgumu anulēt BIB izsniegto licenci kredītiestādes darbībai.

«Varam apstiprināt, ka jau ilgāku laiku bankas vadība strādā ciešā sadarbībā ar Finanšu un kapitāla tirgus komisiju (FKTK), tādējādi regulējošās institūcijas rūpīgi uzrauga tās ikdienas darbu. Tas nozīmē, ka šajā laika posmā visi būtiskie lēmumi pieņemti, klātesot FKTK pārstāvjiem, saņemot viņu akceptu. Bankas kapitāla piesaistes emisija 2021.gada novembrī un tālākas darbības kapitāla stiprināšanai nebija tam izņēmums,» uzsvērts BIB paziņojumā.

Piesaistot jaunos akcionārus, banka ne tikai pati pārbaudījusi šīs personas un kompānijas, bet arī paļāvusies uz Latvijas, Šveices, Amerikas Savienoto Valstu un citu valstu regulatoru un kontrolējošo iestāžu veiktajām pārbaudēm. «Viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ tika piesaistīti tieši šie investori, bija fakts, ka vienam no viņiem jau kopš 2021.gada pieder uzņēmums, kam ir FKTK izsniegta licence Latvijā. Tas nozīmē, ka investors jau vienreiz pirms ieguldījuma bankas kapitāla ir izgājis rūpīgu regulatora prasību pārbaudi un tika atzīts par piemērotu darbībai Latvijas finanšu sistēmā,» uzsver BIB.

Savukārt bankas kapitāls, atgādināts paziņojumā, ticis palielināts, izmantojot Šveices banku kā korespondentbanku, kas pirms tam veikusi naudas izcelsmes pārbaudi. Tāpat jauno akcionāru izvirzītais padomes loceklis, Austrijas centrālās bankas ilggadīgs vadošais darbinieks, kurš ir arī BIB padomes priekšsēdētaja kandidāts, ir FKTK akceptēts. Vēl viens jauno akcionāru virzītais padomes loceklis – ASV pilsonis ar plašu pieredzi ASV Kongresā – ir bijis akceptēšanas procesā, norāda BIB

Bankas divu akciju emisiju rezultātā tika piesaistīts kapitāls kopsummā 20 miljonu eiro, tai skaitā pievienojoties investoriem no Apvienotajiem Arābu Emirātiem. Šie investori ir publiski pieteikuši sevi preses konferencēs un intervijās Latvijas mediju pārstāvjiem. Akcionāriem līdzdarbojoties, rakstīts BIB paziņojumā, «tapusi kopīga vīzija par bankas attīstību, vēl turpmākiem kapitāla piesaistes soļiem, ar mērķi radīt lielu, starptautisku banku ar saknēm Rīgā un kreditēšanas fokusu Latvijā».

BIB īpašā likviditātes prasība ir 50,2% un likviditātes seguma radītājs ir 141%, kas būtiski pārsniedz regulatoru noteiktas minimālās prasības, bankai kas veic aktīvu darbību, teikts kredītiestādes paziņojumā.

Kā norādīts BIB mājas lapā, tās akcionāri ir brāļi Valērijs (38,13%) un Vilorijs (21,3%) Belokoņi, Apvienoto Arābu Emirātu uzņēmējs Adels Abdulazs Hameds al Širavī (Adel Abdulaziz Hamed al Shirawi, 9,90%), finanšu uzņēmums Migom Investments FZE (8,26%) un vēl cits Emirātu uzņēmējs – šeihs Hamads bin Halifa al Nahjans (Sheikh Hamad bin Khalifa Al Nahyan, 8,26%). 

Lasiet arī: FKTK aptur Baltic International Bank darbību; policijas specvienība ielauzusies galvenajā ēkā

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas