AM un Zītari LZ vienojās gada izskaņā izbeigt “220 miljonu līgumu”

Aizsardzības ministrija (AM) panākusi vienošanos ar uzņēmumu Zītari LZ par armijas pārtikas apgādes līguma pirmstermiņa izbeigšanu, trešdien žurnālistus informēja aizsardzības ministre Ināra Mūrniece (NA).

Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons viņas teikto papildināja, ka līgums tiks izbeigts ar šī gada 31.decembri. Tostarp panākta vienošanās, ka komersants neizvirzīs nekādas pretenzijas AM un valstij attiecīgi neradīsies zaudējumi.

Arī ministre izcēla, ka līguma darbības laikā finansiāli zaudējumi nav radušies.

Vienlaikus notiek darbs pie jauna iepirkuma organizēšanas. Minētais datums par līguma laušanas brīdi izvēlēts, jo patlaban notiek darbs pie jauna iepirkuma organizēšanas un iepirkumu norisei vajadzīgi vismaz seši mēneši.

Nacionālie bruņotie spēki (NBS) līdz šim uzņēmumam samaksājuši aptuveni 30 000 eiro un līdz šim piegādāta pārtika 1,5 miljonu eiro vērtībā. Mēnesī NBS uzņēmumam maksājot aptuveni 12 000 līdz 14 000 eiro, norādīja aizsardzības resora vadība.

Aizsardzības resora vadība informēja, ka AM iekšienē veikto pārbaužu secinājumi par minēto iepirkumu “lielā mērā sasaucas” ar Valsts kontroles (VK) revīzijas secinājumiem. VK veiktajā finanšu revīzijā tika secināts, ka iepirkums par loģistikas pakalpojumu par pārtikas piegādi NBS vajadzībām ir organizēts, pārkāpjot aizsardzības resorā noteikto kārtību iepirkumu plānošanai un organizēšanai.

NBS Apvienotā štāba priekšnieks Imants Ziediņš preses konferencē informēja, ka Nacionālie bruņotie spēki kopā ar Aizsardzības ministriju pašlaik strādā pie plāna, lai novērstu riskus, kas saistīti ar pārtikas piegādes nepārtrauktības nodrošināšanu Latvijas un sabiedroto valstu karavīriem. Tāpat patlaban jau ir pārslēgtas vispārīgās vienošanās par vairāku pārtikas preču grupu piegādi ar iepriekšējiem piegādātajiem.

VK norādījusi, ka plānotā līguma summa līdz 220 miljoniem eiro ar tiesībām to palielināt par 50% līdz 110 miljoniem eiro, kopējo maksimālo līguma summu paredzot līdz 330 miljoniem eiro piecos līguma darbības gados, pirmo reizi norādīta, iepirkuma komisijai lemjot par līguma slēgšanu ar iepirkuma procedūras uzvarētāju SIA Zītari LZ.

Līguma summa noteikta, balstoties iepirkuma komisijas amatpersonas pieņēmumos

un nerēķinoties ar centralizētajā iepirkumu plānā paredzēto finansējumu pārtikas iegādēm 8,02 miljonu eiro apmērā. Saskaņā ar grāmatvedības uzskaites datiem no šā gada 1.janvāra līdz 30.aprīlim NBS no Zītari LZ ir saņēmuši pārtikas preces par 992 000 eiro. Par norādīto laika posmu NBS ir saņēmuši Zītari LZ rēķinu par sniegtā pakalpojuma administrēšanu 30 000 eiro apmērā.

Saistībā ar iepirkumu par loģistikas pakalpojumu pārtikas piegādē armijas vajadzībām no amata atbrīvota Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centra (VALIC) un NBS amatpersonas, bet divām amatpersonām ir izteikts rājiens. Abas iepriekš bija atstādinātas no dienesta pienākumu pildīšanas.

Aizsardzības resorā bija atstādināts iepirkuma komisijas vadītājs, nu jau bijušais Nacionālās apvienības (NA) biedrs Ēriks Ezeriņš un, saskaņā ar TV3 raidījuma Nekā personīga ziņoto arī NBS Nodrošinājuma pavēlniecības štāba Apgādes pārvaldes Iepirkumu un līgumu daļas priekšnieks Imants Freibergs.

Patlaban vēl sešas disciplinārlietas ir procesā.

Kā ziņots, Rojā reģistrētais uzņēmums Zītari LZ 2022.gada decembrī ieguva 220 miljonus eiro vērtu līgumu par pārtikas piegādi NBS vajadzībām turpmākos piecus gadus.

Ar šo SIA līgums tika noslēgts par loģistikas sistēmas izveidi, kas apvieno virkni pārtikas ražotājus un citus komersantus, lai nodrošinātu pārtikas piegādi visām NBS vienībām visā Latvijas teritorijā. Saskaņā ar līgumu uzņēmumam pēc NBS pieprasījumiem būtu jānodrošina arī nepieciešamie pārtikas krājumi. Tāpat vienošanās paredzēja pienākumu uzņēmumam nodrošināt NBS nepieciešamās pārtikas ražošanu un piegādi kara gadījumā, iepriekš norādījusi AM.

Publiski pieejamā informācija liecina, ka iepirkuma Loģistikas pakalpojums par pārtikas piegādi NBS vajadzībām komisijas vadītājs bija Ezeriņš, komisijas vadītāja vietniece – Rinalda Grīna, bet sekretāre – Aija Ādmine. Komisijas locekļi bija Imants Freibergs, Kārlis Sudrabs, Sanita Vaidere, Ervīns Skudra, Inga Akmeņkalna-Avana un Valdis Verners; bet Igors Marčenko tajā darbojies no 2021.gada 18.oktobra līdz 2022.gada 21.martam.

Lai ar kriminālprocesuālām metodēm pārbaudītu, vai iepirkuma procedūras laikā no 2021.gada 18.oktobra līdz šī gada 10.janvārim īstenoti noziedzīgi nodarījumi, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 3.martā ir sācis kriminālprocesu. Tas sākts pēc trīs Krimināllikuma pantiem par nepatiesu ziņu par mantu vai citiem ienākumiem lielā apmērā norādīšanu deklarācijā, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā un neizpaužamu ziņu, kas nav valsts noslēpums, izpaušanu.

Saskaņā ar LETA vēstīto un TV3 raidījuma Nekā personīga ziņoto, tiesības uz aizstāvību ir toreizējam iepirkuma komisijas loceklim Ezeriņam, SIA Zītari LZ izpilddirektoram Jurim Zeltiņam, kā arī diviem bijušā aizsardzības ministra Arta Pabrika padomniekiem Valdim Verneram un Aivaram Tiesnesim.

Tikmēr Ģenerālprokuratūra pārbaudē secinājusi, ka armijas vadība, parakstot līgumu ar Zītari LZ par pārtikas piegādi, nav izvērtējusi būtiskus organizatoriska rakstura jautājumus un nav nodrošinājusi vienotu un skaidru pārtikas piegādes līgumu noslēgšanas kārtību pārejas periodam.

Lasiet arī: Izvairīgi nosodot “220 miljonu līgumu”, VK prasa atbildību arī no AM un NBS

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas