AS aicina LIZDU neuzturēt prasību par Čakšas demisiju

Tāpat kā citu politisko partiju frakcijas arī Apvienotais Saraksts (AS) ir saņēmusi Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vēstuli par prasību izglītības un zinātnes ministres Andas Čakšas (JV) demisiju. 

AS pārstāvji norāda, ka Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) pašlaik strādā pie virknes nopietnu reformu. Darbu pie konkurētspēju veicinošām pārmaiņām nodokļu sistēmā, plānots pabeigt jau augustā. 

“Tāpat šobrīd veselības nozarē tiek izstrādāts plāns slimnīcās sniegto pakalpojumu pieejamībai visā Latvijā.

Uz izglītības kvalitātes pieaugumu orientēts skolu tīkla modelis valdībai jāvērtē jau 15. augustā,” pauž AS. 

Vienlaikus AS atzīst, ka LIZDA vēstulē minētās prasības nevar atstāt bez ievērības un aicina arodbiedrību šajā brīdī neuzturēt prasību par ministres demisiju, bet meklēt konstruktīvus risinājumus.

“Mēs vienmēr esam bijuši ciešā dialogā ar izglītības darbinieku arodbiedrību. Arī pēdējā streika laikā stingri atbalstījām skolotāju prasības.

Taču šobrīd, kad valdība iesākusi vairākas svarīgas reformas, tostarp izglītības laukā, valdības un nozares darba destabilizācija būtu absolūti nevajadzīga,” spriež AS Saeimas frakcijas Edgars Tavars. 

Politiķis skaidro, ka “AS valdībā kopīgi ar citām partijām ir uzņēmusies solidāru atbildību par visām jomām”. Tavars norāda, ka šobrīd virkne arodbiedrības prasību prasa ne tikai Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM), bet visas valdības kopīgu iesaisti. 

“Liela daļa no tām ir saistīta ar finansējumu, tāpēc būtu loģiski, ja darbs pie to izpildes būtu cieši saistīts ar nākamā gada budžeta veidošanu.

Aicinām LIZDA aktīvi piedalīties šai procesā un apliecinām gatavību cieši sadarboties,” pauž Tavars. 

BNN jau rakstīja, ka valdība 21.aprīlī apstiprināja IZM iesniegtos grozījumus Ministru kabineta noteikumos, kas paredz, ka no šī gada 1.septembra pedagogiem, izņemot pirmsskolas izglītības pedagogus, zemākā stundas likme būs 8,50 eiro.

Savukārt pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu zemākā darba algas likme no 1.septembra plānota 1240 eiro jeb par 15,8% vairāk nekā pagājušajā mācību gadā. Pedagogu algas palielināšanas grafiks paredz nevienlīdzības mazināšanu starp pirmsskolas un vispārējās izglītības pedagogu zemāko darba algas likmi, kas radusies atšķirīgo slodžu dēļ – pirmsskolas izglītības pedagogu slodze ir 40 darba stundas nedēļā, savukārt pārējiem pedagogiem no 1.septembra noteiktā darba slodze ir 36 darba stundas nedēļā.

LAI NODROŠINĀTU ZEMĀKĀS STUNDAS LIKMES PALIELINĀŠANU, TIKA NOLEMTS PIEŠĶIRT ŠOGAD 9 039 833 EIRO NO VALSTS BUDŽETA LĪDZEKĻIEM NEPAREDZĒTIEM GADĪJUMIEM.

Neskatoties uz šo valdības lēmumu, LIZDA 24.aprīlī sāka trīs dienu streiku, pārmetot, ka valdība nav izpildījusi visas streika prasības un gala lēmumu pieņēmusi vēlāk nekā bija solījusi. LIZDA pirms streika pamatā prasīja palielināt pedagogu algas un mainīt slodžu sadalījumu.

Sākoties streikam, LIZDA un IZM bija atšķirīgi viedokļi, vai valsts ir izpildījusi pedagogu streika prasības – IZM uzstāja, ka prasības ir izpildītas, jo paredzēts prasītais finansējums zemāko algas likmju celšanai, savukārt LIZDA uzstāja, ka pielikums nepieciešams arī tiem pedagogiem, kas jau tagad saņem lielākas algas.

LIZDA DRAUDĒJA PAGARINĀT STREIKU, UZSTĀJOT, KA VALDĪBA NEESOT IZPILDĪJUSI VISAS STREIKA PRASĪBAS. ŠĀDOS APSTĀKĻOS PUSES TURPINĀJA SARUNAS.

Valdība 26.aprīlī lēma papildus piešķirt 4 168 067 eiro mērķdotācijām pašvaldībām pedagogu atalgojuma palielināšanai, lai tādējādi izpildītu pēdējās pedagogu streika prasības.

Lai nodrošinātu atalgojuma palielināšanu arī tiem pedagogiem, kuru algas likme šobrīd ir lielāka par minimālo, IZM aplēsusi, ka nepieciešams palielināt par 3,38% viena izglītojamā izmaksas. Grozījumi noteikumos paredz, ka 1.-6.klases skolēnu vidējās izmaksas tiks palielinātas no 105,09 eiro uz 108,64 eiro, 7.-9.klases skolēnu vidējās izmaksas – no 135,41 eiro uz 139,99 eiro, savukārt 10.-12.klases skolēniem – no 145,51 eiro uz 150,43 eiro.

Lasiet arī: Čakša: LIZDA draudošā komunikācija nepalīdz sasniegt mērķi

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas