Atbalsta pieaugums nav palielinājis latviešu skaitu Igaunijā

Latvijas pilsoņu skaits Igaunijas robežpilsētā Valgā stabili pieaug ik gadu, tomēr pagaidām 2023.gads nav sācies ar strauju latviešu pieplūdumu, vēsta Igaunijas medijs ERR News.

Tiesa, pašvaldības vadība norāda, ka pagaidām ir pāragri izdarīt secinājumus par to, vai pieaugošais atbalsts ģimenēm palielinās latviešu skaitu Igaunijā. To, visticamāk, varēs tikai apmēram pēc pusgada.

Pirms gada Latvijā tika palielināts ģimenes valsts pabalsts, tomēr tas joprojām ir zemāks nekā Igaunijā. Pēdējie labojumi Igaunijas likumdošanā atšķirību palielinās vēl vairāk. Šobrīd Latvijā ģimenes, kurās aug viens bērns, saņem 25 eiro mēnesī, par diviem bērniem – 100 eiro mēnesī (50 eiro par katru bērnu); par trīs bērniem – 225 eiro mēnesī (jeb 75 eiro par katru bērnu).

Lielāks atbalsts ģimenēm un labākas darba iespējas likušas vairākiem latviešiem, kas dzīvo Igaunijas robežas tuvumā, deklarēt dzīvesvietu Igaunijā. Tomēr vietējo pašvaldību vadītāji uzskata, ka īpašs migrācijas vilnis no Latvijas ir maz ticams. Valgas pašvaldības vadītāja Monika Rogenbauma (Monika Rogenbaum) sacīja: «Ir pārāk agri gaidīt izmaiņas, bet līdz šim mēs neesam pamanījuši deklarēto Latvijas pilsoņu skaita pieaugumu.» Viņa piebilda: «Pagājušajā gadā Valgā reģistrējām 103 Latvijas pilsoņus, bet 48 devās prom.

Ja runājam par kopējo Valgas pašvaldības iedzīvotāju skaitu, tad mums ir 15 486 cilvēki un 1338 no tiem ir latvieši. Katru gadu latviešu skaits stabili pieaug.

Mēs šogad neesam pamanījuši īpaši vērā ņemamu pieaugumu, un janvārī vēl neesam Valgā reģistrējuši nevienu Latvijas pilsoni.»

Arī Valkas pašvaldības vadītājs Vents Armands Krauklis uzskata, ka ir par agru izdarīt secinājumus par atbalsta ietekmi uz robežpilsētu iedzīvotājiem. Krauklis arī piebilda, ka lielo ģimeņu, kas varētu saņemt papildus atbalstu, nemaz nav tik daudz. Tomēr izskatās, ka Valka šobrīd ir sliktākās pozīcijās – latvieši, kas deklarējušies Igaunijas pusē, Valgā, arī nodokļus maksā tur, nevis Latvijā, toties bieži izveidojas situācija, kad Igaunijas pusē dzīvojošie bērni un jaunieši skolu vēlas apmeklēt Latvijā. Uzņēmēji robežpilsētās savukārt uzskata, ka būs arvien grūtāk atrast strādniekus mazkvalificētiem darbiem, jo pieaugošais atbalsts var likt dažiem pieņemt lēmumu, ka vieglāk ir nestrādāt.

Lasiet arī: Latvijā un Igaunijā elektroenerģijas cena pagājušā nedēļā auga par 62%

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas