Atkāpies Ukrainas prezidenta padomnieks Arestovičs

No amata atkāpies Ukrainas prezidenta padomnieks Oleksijs Arestovičs, kurš izteica maldīgus pieņēmumus par raķetes triecienu Dņipro, vēsta britu raidorganizācija BBC.

Arestovičs atvainojies un sacījis, ka pieļāvis nopietnu kļūdu. Viņa piezīme, ka ēku Dņipro sagrāvusi Ukrainais notriektā raķete, izraisīja plašu reakciju sabiedrībā, un to izmantoja arī Krievijas propaganda. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis nav komentējis padomnieka lēmumu.

Dažas stundas pēc Krievija raķešu trieciena pa dzīvojamo ēku Dņipro Arestovičs sākotnēji paziņoja, ka izskatās, ka nokritusi Krievijas raidītā raķete, ko pārtvēruši ukraiņu spēki. Arestovičs ir plaši zināma persona un viņa tiešraides YouTube ik reizi noskatās miljoniem cilvēku. Ukrainas bruņotie spēki savukārt norādīja, ka ēkā ietriekusies padomju perioda raķete Kh-22, ko tiem nav tehnisku iespēju pārtvert, turklāt šī raķetes zīmīgas ar zemo precizitāti.

Arestoviča piezīmes Ukrainā izraisīja dusmas, un tika arī norādīts, ka šādi prezidenta padomnieks stiprina krievu propagandistu pozīcijas. Vairāki Ukrainas Augstākās Radas deputāti parakstīja petīciju, kurā tika pieprasīta Arestoviča atbrīvošana no amata.

Bijušais prezidenta padomnieks vēlāk publicēja vēstuli, kurā paziņo par atkāpšanos un norādīja, ka pieļāvis nopietnu kļūdu:

«Es patiesi atvainojos upuriem un viņu piederīgajiem, visiem Dņipro iedzīvotājiem un ikvienam, kuru sāpināja mana pāragrā un kļūdainā versija par Krievijas raķetes ietriekšanos dzīvojamajā ēkā Dņipro.»

Arestovičs ir viena no redzamākajām Ukrainas publiskajām figūrām kara laikā, un viņš ik dienu veido diskusijas savā YouTube kanālā, kuram ir vairāk nekā 1,6 miljoni abonamentu un katram raidījumam ir vairāk nekā 200 tūkstoši skatījumu. Atšķirībā no vairākuma Ukrainas amateprsonu, Arestovičs biežāk runā krievu, nevis ukraiņu valodā.

Pirms atkāpšanās Krievijas amatpersonas izmantoja izdevību un pielietoja Arestoviča izteikumus propagandas vajadzībām. Kremļa pārstāvis Dmitrijs Peskovs sacīja, ka Krievija nemērķējot pa dzīvojamajām ēkām un pieļāva, ka traģēdiju izraisījuši Ukrainas pretgaisa aizsardzības spēki, piebilstot, ka šādu secinājumu izdarījušas arī amatpersonas Ukrainas pusē.

Ukraina ziņo, ka triecienā Dņipro gājuši bojā 44 cilvēki, un vairāk joprojām nav atrasti. Iespēju atrast izdzīvojušos praktiski nav.

Lasiet arī: Karš Ukrainā: Krievija uzbrūk civiliedzīvotājiem un Baltkrievijā rīko mācības

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas