Latvijas blogerim par Krievijas kara noziegumu attaisnošanu piemēro 12 400 eiro sodu

Prokuratūra ir piemērojusi 12 400 eiro sodu blogerim Kirilam Fjodorovam par Krievijas bruņoto spēku Ukrainā īstenoto noziegumu attaisnošanu un naidīgu attieksmi pret ukraiņiem un latviešiem. 

Valsts drošības dienests (VDD) kriminālprocesu pret viņu sāka 2022.gada 16.martā – saistībā ar šīs personas veidoto un publicēto saturu interneta vietnēs YouTube un Telegram izveidotajos kanālos.

Fjodorovs tika apsūdzēts pēc diviem Krimināllikuma pantiem,

proti, par to, ka izdarīja kara noziegumu un noziegumu pret cilvēci un mieru, publisku noliegšanu un attaisnošanu, kā arī izdarīja darbību, kas vērsta uz nacionālā un etniskā naida, kā arī nesaticības izraisīšanu.

Prokuratūra secinājusi, ka «apsūdzētais internetā apzināti un mērķtiecīgi veidoja saturu, ietverot personu grupu aizskaršanu, stigmatizāciju, nomelnošanu, balstoties uz nacionālo izcelsmi, ar nievājošu un izsmejošu kontekstu un tīši šāda satura tekstus publicēja ar automatizētu datu apstrādes sistēmu starpniecību, apzinoties, ka šāds saturs ir vērsts uz Krievijas īstenoto kara noziegumu un noziegumu pret cilvēci un mieru publisku attaisnošanu dažreiz noliegšanu».

Piemēram, Youtube kādā raidījumā apsūdzētais tika attaisnojis, noliedzis, aizstāvējis un novērtējis kā pareizu Krievijas iebrukumu Ukrainā, tādējādi publiski attaisnojot un noliedzot Krievijas īstenotos kara noziegumus un noziegumus pret cilvēci un mieru.

Apsūdzētais vairākkārt tika paudis tiešu, pozitīvu un konkrētu atbalstu un attaisnojumu Krievijas īstenotajai karadarbībai un vērtējis to kā Ukrainas un ukraiņu pašu vainu, ka notiek karš, jo Ukraina pati šo karu ir izraisījusi, skaidroja apsūdzība. Apsūdzētā interneta vietnēs publiski paustais saturs tika veidots no Kremļa pozīcijām, pauda atbalstu Krievijas militārajai varenībai, Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, atzinīgi novērtējot Putina darbību un pielietotās metodes.

Tāpat vīrietis paudis naida un nesaticību izraisošu tekstu. Apsūdzētā veidotais pēc satura ir cieņas pazemojošs aizskārums pret latviešu un ukraiņu nāciju un demokrātiskām vērtībām.

Apsūdzētā rakstītais un personiski paustais publiskā interneta vietnē saturs ir ar dezinformāciju, kura vienlaicīgi ir tieša un provokatīva, naidīga, nievājoša un vērsta pret latviešiem un ukraiņiem.

Jau ziņots, ka kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā

VDD kopumā sācis vairākus desmitus kriminālprocesu

un no Valsts policijas pārņēmis kriminālprocesus saistībā ar naida runu un aktivitātēm Krievijas ārpolitikas interešu atbalstam.

VDD noslēdza pirmstiesas izmeklēšanu 17 kriminālprocesos un nosūtīja izmeklēšanas gaitā iegūtos materiālus prokuratūrai, rosinot pret aizdomās turētajiem sākt kriminālvajāšanu. Piecus kriminālprocesus VDD izbeidzis, nekonstatējot noziedzīga nodarījuma sastāvu. Savukārt pārējos kriminālprocesos patlaban 11 personām piemērots aizdomās turētā statuss, trīs personām – personas, pret kuru sākts kriminālprocess, statuss.

Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā VDD vairākās lietās aizturēja blogeri Fjodorovu, sociālā tīkla Facebook tematiskās grupas Kriminālā Latvija krievu valodā izveidotāju un administratoru Juriju Mihailovu, «garīgās attīstības un dziedniecības centra» DVS Urantija pārstāvi Aivi Vasiļevski, bijušo Rīgas domes deputātu Ruslanu Pankratovu, Kremļa kontrolē esošās aģentūras Rossiya Segodnya pārstāvi Maratu Kasemu.

Lasiet arī: Tiesai nodota lieta pret Lindermanu – par Krievijas agresijas slavināšanu

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas