BNN INTERVIJA | Jaunais Saeimas priekšsēdētājs: Pirmā diplomātiskā tikšanās apzināti bija tieši ar Ukrainas vēstnieku

Vispirms jaunajā Saeimā, protams, ir jāizveido komisijas, kurās būtu sabalansēts sastāvs, proti, tajās būtu arī pietiekams skaits opozīcijas pārstāvju, kuri ir jomas profesionāļi. Tad Saeimai būs jāpievērš īpaša uzmanība šobrīd absolūti aktuālākajiem jautājumiem — drošībai un enerģētikai. Runājot par drošību, jaunais Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns (AS) sarunā ar BNN žurnālisti norāda, ka diez vai šajā sasaukumā tiks veidotas sadarbības grupas ar Krieviju un Baltkrieviju, kā tas bijis iepriekš.

Smiltēns norāda, ka savā uzrunā Saeimai kā tās jaunais priekšsēdētājs viņš atgādināja, ka Saeima ir augstākā lēmējinstitūcija valstī un sabiedrība tai ir devusi uzticības mandātu. Tas nozīmē, ka tai ir jau jāsāk strādāt, pat ja Ministru kabinets vēl nav izveidots. «Un sadarbības grupu un līgumu ar Krieviju un Baltkrieviju nebūs.»

Kā vienu no galvenajiem jautājumiem, ar ko 14.Saeimai būs jāstrādā, Smiltēns uzsver aizsardzības jomu. Tāpat augstā prioritāšu sarakstā ir nākamā gada budžeta izveide. «Mums jāatrod kompensējoši mehānismi un citi enerģētikas avoti — jāvirza neatkarība no Krievijas, kas ir svarīgi jo īpaši drošības kontekstā. Cenu trieciens sabiedrībai ir ārkārtīgi liels, tāpēc jāatrod pēc iespējas veiksmīgāki kompensācijas mehānismi,» BNN stāsta Smiltēns. 

Politiķis arī norāda, ka labprāt redzētu virzību korupcijas apkarošanas un prevencijas jautājumu risināšanā, jo šie jautājumi ir vienmēr aktuāli.

Runājot par opozīcijas iesaisti, tās priekšlikumu ņemšanu vērā, Smiltēns atzīmē, ka viņš savā politiskajā karjerā ir daudz strādājis arī opozīcijā, tādēļ saprot, ko tas nozīmē — būt mazākumā.

«Es aicinātu kolēģus ņemt vērā, ka parlamentārā demokrātijā ir svarīgi uzklausīt arī mazākumu un priekšlikumus, idejas izdiskutēt pēc būtības.»

Smiltēns arī pieļauj, ka opozīcijas pēc kāda laika savā starpā sadalīsies, un viena daļa būs konstruktīvā opozīcija. Galu galā, deputāts uzsver, ka visi 100 Saeimā ievēlētie deputāti ir guvuši tautas uzticību un viņiem vajadzētu sadarboties kopēju mērķu sasniegšanai.

Saeimas priekšsēdētājs arī norāda, ka iepriekšējā Saeimā gluži nebija tā, ka atsevišķi opozīcijas deputāti būtu uzvedušies atbilstoši augstākajiem parlamentārās tradīcijas un ētikas standartiem. «Daži deputāti iepriekšējā Saeimā izmantoja Saeimas tribīni līdz prātam neaptveramam līmenim. Iepriekšējai priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei (NA) bija jātiek galā ar ļoti sarežģītu uzdevumu — uzturēt kārtību Saeimas sēdēs.»

Kā svarīgu un zīmīgu savas diplomātiskās darbības sākumu kā Saeimas priekšsēdētājam Smiltēns uzskata  tikšanos ar Ukrainas vēstnieku Latvijā Oleksandru Miščenko. «Tiekoties ar Ukrainas vēstnieku, atļāvos nedaudz simboliski pajokot, ka sākumā plānoju apmeklēt visas četras Baltijas valstis, ieskaitot Latviju, — Igauniju, Lietuvu un Ukrainu. Ar šo es vienkārši gribēju nodot to sajūtu, ka novērtējam to, ka ukraiņi šobrīd fiziski cīnās par mums visiem svarīgām vērtībām — brīvību, neatkarību, demokrātiju.»

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas