Kariņš ziņo par partiju vienošanos par atbildības jomu sadali, plānojot arī jaunu viceministra amatu

Pēdējās dienās panākts ievērojams progress attiecībā uz jaunās koalīcijas darba virzieniem un vienošanās par atbildības jomu sadali, pirmdien, 15.novembrī, pēc tikšanās ar Jaunās vienotības (JV) līderi, Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) pavēstīja Valsts prezidents Egils Levits un apliecināja arī Kariņš.

Papildus jau Kariņa piedāvātajam risinājumam pie Nacionālās apvienības (NA) pārraudzībā gaidāmās Aizsardzības ministrijas tiks izveidots ministra biedra postenis, ko ieņemtu Apvienotā saraksta (AS) pārstāvis. Ministra biedra konkrētie uzdevumi un to apjoms tiks laika gaitā precizēts – visticamāk, tie būšot saistīti ar to, kā militāra apdraudējuma gadījumā plaša sabiedrība tiek iesaistīta militāri civilajā aizsardzībā, skaidroja JV politiķis.

Otra vienošanās paredz, ka vides bloks pamatā paliks Reģionālās attīstības un digitālo lietu ministrijā, pastāstīja Kariņš. Savukārt Klimata departaments pāries uz jauno Klimata un enerģētikas ministriju. Starp partijām vēl būs diskusijas, kuri departamenti tai būtu jāpārņem, lai jaunā ministrija varētu pilnvērtīgi strādāt.

Brīvdienās un pirmdien, 14.novembrī, partijas bez preses klātbūtnes izrunājušas atbildību sadales jautājumus un to, kā partijas varēs sadarboties un panākt arī pārnozaru sadarbību, pauda politiķis.

Pašlaik par vienu nedēļu ir nobīdījies iepriekš plānotais sarunu grafiks. Līdz piektdienas, 18.novembra, pulksten 18.00 Kariņš gaidīs valdības deklarāciju darba grupu teksta redakcijas, bet no pirmdienas, 21.novembra, tiks strādāts pie valdības deklarācijas konsolidētās redakcijas.

Savukārt Levits stāstīja, ka nākamnedēļ varētu formāli nominēt līdzšinējo premjeru Kariņu veidot arī nākamo Ministru kabinetu.

Lai arī Kariņš pašlaik jau faktiski vada koalīcijas veidošanas sarunas, formāli Ministru prezidenta amatam viņš vēl nav nominēts.

Kā pirmdien pēc tikšanās ar Kariņu sacīja prezidents, abi politiķi ir vienojušies, ka Kariņš nākamās nedēļas sākumā iesniegs valdības darāmo darbu deklarācijas pirmo sagatavi, un, «ja tā atbildīs tiem uzdevumiem, kas ir nepieciešami, lai valsts varētu virzīties uz priekšu», tad prezidents formāli nominēs Kariņu premjerministra amatam.

 

Precīzu iespējamās nominācijas dienu un laiku Levits vēl nevarēja nosaukt, taču viņš pauda cerību, ka tas notiks nedēļas sākumā.

Pēc sarunas ar Kariņu varot secināt, ka pēdējo dienu laikā koalīcijas sarunās ir panākts ievērojams progress attiecībā uz tās darba virzieniem, pauda prezidents. Kā galveno progresa indikatoru viņš atzīmēja panākto vienošanos par atbildības jomu sadali.

No otrdienas, 15.novembra, partijas darba grupās sāks strādāt pie valdības deklarācijas, atzīmēja Levits.

Aicināts vērtēt AS un JV radušos domstarpību risināšanu, prezidents pauda, ka tas ir «normāls, parlamentārs process». Partijas ar atšķirīgām programmām savstarpēji konkurēja vēlēšanās, un pagāja vairākas nedēļas, līdz kļuva skaidrs, kuri politiskie spēki veidos koalīciju, savu viedokli pamatoja Levits.

Pēc viņa teiktā, nākamais posms bija atbildības jomu sadalījums, un pašlaik «ir panākts pamats». Tāpēc, kā uzskata prezidents, darbs pie valdības deklarācijas būšot daudz raitāks. «Protams, būs diskusijas, un zināms laiks būs nepieciešams, bet es esmu diezgan drošs un ļoti ceru, ka jaunnedēļ Kariņš varēs iesniegt deklarācijas pirmo sagatavi, kur būs redzams, ka šī koalīcija ir solīda un ka tās mērķis ir ekonomiskā transformācija un atpalicības pārvarēšana,» sacīja valsts pirmā amatpersona.

Kā ziņots, saskaņā ar Kariņa priekšlikumu topošajā valdībā JV ieņems septiņus amatus – Ministru prezidenta, finanšu ministra, ārlietu ministra, izglītības un zinātnes ministra, tieslietu ministra, klimata un enerģētikas ministra un labklājības ministra amatus.

AS pienāksies jau pašlaik ieņemtais Saeimas priekšsēdētāja amats un vēl četri amati valdībā – iekšlietu ministra, zemkopības ministra, veselības ministra un reģionālās attīstības un digitalizācijas lietu ministra amats.

Savukārt NA būs četri ministra posteņi – aizsardzības ministra, kultūras ministra, satiksmes ministra un ekonomikas ministra amatus.

Lasiet arī: BNN VAICĀ | Smiltēns: Kariņam ir autoritārs stils, kā vadīt koalīcijas veidošanas sarunas

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas