BNN padoms | Kā kopt petūnijas, lai tās krāšņi ziedētu visu vasaru

Latvijas vasaras pagalmos, lodžijās un balkonos bieži vien uzplaukst īsts ziedu teātris, kur galvenā loma uzticēta petūnijām. Šie ziedi ar savu krāšņumu, bagātīgo ziedēšanu un košo krāsu gammu piesaista acis un priecē garāmgājējus. Tomēr, lai šis skaistums nezustu jau jūlija vidū, petūnijām ir jāvelta īpaša uzmanība un regulāras rūpes.

BNN novērojis, ka sociālajos tīklos pēdējās nedēļās cilvēki arvien biežāk dalās ar fotogrāfijām, kur reiz kupli plaukstošās petūnijas izskatās sagurušas, nolaidušas ziedus vai pat pilnībā apkaltušas. Tādēļ šoreiz sniedzam padomus, kā par petūnijām parūpēties tā, lai tās vēl ilgi priecētu ar savu vasarīgo šarmu.

Kas īsti ir petūnijas?

Petūnijas (Petunia) ir viengadīgi ziedi, kas iecienīti ne tikai dēļ plašā krāsu klāsta, bet arī tādēļ, ka tās zied bagātīgi visu vasaru – līdz pat rudens salnām. Tās ir viegli pielāgojamas dažādām vidēm – no balkonu kastēm līdz lieliem dārza podiem – un pieejamas dažādās šķirnēs: klasiskās petūnijas, mini petūnijas (kalibrahoja), kā arī kaskādes jeb ložņu petūnijas, kas rada īstu ziedu ūdenskritumu.

Petūnijas mīl rūpes – padomi kopšanai

1. Regulāra laistīšana – pamatu pamats
Petūnijām nepatīk sausums. Tām nepieciešams vienmērīgs augsnes mitrums, īpaši karstās un vējainās dienās. Ideāli ir laistīt tās agrās rīta stundās vai vakarā, kad saule vairs nespiež tieši, – tas palīdzēs izvairīties no sakņu applaucēšanas. Ja podos ir maza zemes masa, laistīšana var būt vajadzīga pat katru dienu.

2. Novītušo ziedu noņemšana – spēks jauniem ziediem
Lai petūnijas turpinātu ziedēt bagātīgi, novītušie ziedi regulāri jāizkniebj. Tas augu ne tikai vizuāli atsvaidzina, bet arī novērš sēklu veidošanos – augs visu enerģiju novirza jaunu pumpuru veidošanai.

3. Mēslošana – ziedu pārpilnības noslēpums
Petūnijas ir “ēdelīgas” – tām patīk barības vielas. Reizi nedēļā augu vēlams palutināt ar šķidro mēslojumu, kas paredzēts ziedošiem augiem. Tas veicinās gan ziedēšanu, gan augu vitalitāti kopumā.

4. Piemērots pods un pietiekami daudz vietas
Ne visas petūnijas ir vienādas. Kaskādes petūnijām, piemēram, nepieciešami lielāki podi un vairāk vietas, lai tās varētu izplesties un veidot sulīgus ziedu vālus. Ja saknēm trūkst vietas, ziedēšana var kļūt mazāka un ziedi – sīkāki.

5. Aizsardzība no karstuma un vēja
Spēcīgā saulē vai karstā vējā petūnijas ātri izžūst. Ja dienas ir īpaši karstas, podus ar petūnijām vēlams pārvietot ēnainākā vietā vai izmantot noēnojumu. Ja tas nav iespējams – jāpalielina laistīšanas biežums un jāuzmanās, lai augi neapkalst.

Petūnijas nav tikai skaists dekors – tās ir dzīvīgas un pateicīgas, ja vien saņem to, kas tām vajadzīgs: sauli, mitrumu, barības vielas un uzmanību. Ja ikdienā veltīsiet mazliet laika šo ziedu kopšanai, tie atbildēs ar nepārtrauktu ziedēšanu un padarīs jebkuru balkonu vai pagalmu par vasarīgu pasaku.

Lasiet arī: BNN padoms | Kā žāvēt ziedus un lapas, lai radītu personiskas kartiņas un dāvanas

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas