BNN pēta | Dumpīgās skolotājas atlaišana Lietuvā raisa diskusijas par reputācijas jautājumiem

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuviešu valodas un literatūras skolotāja no Viļņas Astra Astrauskaite pēdējos gados rīkojusies veidos, kas neatbilst labas skolotājas un pilsones tēlam, un ir nonākusi situācijā, kas uzjunda viņas darīto.

2017.gada nogalē skolotāja Astra Astrauskaite protestēja pret to, ko viņa dēvēja par neatbilstošu māksliniecisko attēlojumu, un apšļakstīja ar sarkanu krāsu mākslas instalāciju «Brīvības kalns» (Hill of Freedom). Instalācija Lūkišķu laukumā Viļņā bija veltīta brīvības cīņu dalībniekiem. Vēlāk, arī Viļņas centrā, Astrauskaite kopā ar domubiedriem pārkrāsoja melnu varavīksnes toņu gājēju pāreju. Varavīksnes toņi simbolizē LGBTQ kopienu. Savukārt Covid-19 pandēmijas laikā skolotāja bija aktīva cīnītāja pret obligāto vakcināciju un pati nevakcinējās. Tāpat viņa pazīstama ar nacionālistiski iekrāsotiem paziņojumiem.

2021.gada augustā Astrauskaite piedalījās protesta organizēšanā pie Seima, un tas vēlāk pārauga grautiņos. Tika veikta izmeklēšana, un vairāk nekā pusducis protesta akcijas dalībnieku, tostarp Astrauskaite, ir apsūdzēti nekārtību izraisīšanā.

Pēc šī visa Lietuvas izglītības ministre Jurgita Šugždiniene (Jurgita Šiugždinienė) paziņoja, ka šādi cilvēki nedrīkst strādāt ar bērniem. Iespējams, šis paziņojums bija pārāk skaļš, un ministrei nācās atvainoties. Tomēr pat pēc vairākām izmeklēšanas epizodēm un darba zaudēšanas, skolotāju pieņēma darbā ģimnāzija «Juventa».

Tagad Astrauskaite tiks atlaista, un viņai skola būs jāatstāj.

Viļņas vicemērs Valds Benkunsks (Valdas Benkunskas) šonedēļ sociālajā tīklā Facebook paziņojis, ka pašvaldības izveidotā komisija ir beigusi izmeklēšanu un konstatējusi, ka Astrauskaite, kas ir apsūdzēta par vairākiem likumpārkāpumiem, darbā pieņemta nelikumīgi. «Viļņas pašvaldības izveidotā komisija atklāja, ka nekārtību organizēšanā apsūdzētā skolotāja Astra Astrauskaite ir pieņemta darbā – kāds pārsteigums – bez konkursa. Tātad – nelegāli,» rakstīja vicemērs.

Saskaņā ar Benkunska teikto, ģimnāzijas direktorei būs jāatlaiž Astrauskaite. Viņš rakstīja: «Tagad notiks tā – direktore atlaidīs Astrauskaites kundzi, un tad mēs pieņemsim lēmumu par sodu direktorei. Es ceru, ka šis drīz tiks izlabots, un pretvalstiski noskaņotā sieviete vairs nestrādās ar jauno paaudzi.»

Otrs Viļņas vicemērs Toms Gulbins (Tomas Gulbinas) arī izteicās par šo jautājumu. Viņš esot pārsteigts, ka Astrauskaite ir pieņemta darbā. «Esmu pārliecināts, ka augstas prasības un parsība pēc nevainojamas reputācijas attiecas kā uz skolu, tā skolotājiem. Lietuvā spēkā ir arī skolotāju ētikas kodekss, kas prasa no skolotājiem rūpēties par profesijas prestižu un uzticēties Lietuvas izglītības sistēmai. Manuprāt, Astrauskaites kundzes pieņemšana darbā ir pretrunā ar šiem nosacījumiem, un tādēļ tika sākta izmeklēšana,» norādīja Gulbins.

Ģimnāzijas direktore Irina Ignatavičiene (Irina Ignatavičienė) pastāv uz to, ka viņai nebija izvēles. Nācās pieņemt Austrauskaiti, jo citādi skola paliktu bez lietuviešu valodas skolotājas. «Nebija neviena, kas strādātu. Turklāt darba līgumā ar Astrauskaiti ir ietverti punkti, kas nosaka, ka viņa darbā nepaudīs savus politiskos uzskatus, un nepiedalīsies politiskās aktivitātēs, kamēr strādā skolā,» direktore skaidroja savu lēmumu. Skolotāja, kas iepriekš strādāja ar 11. un 12.klases skolēniem, septembra beigās pameta skolu un devās strādāt uz citu izglītības iestādi.

«Mēs meklējām citu skolotāju, un mēs arī publicējām sludinājumu Viļņas pašvaldības portālā. Nebija neviena kandidāta, kas varētu un gribētu strādāt. Sludinājums bija spēkā līdz 4.novembrim. Tad bija jāatsākas mācību procesam, un mums neatlika nekas cits, kā pieņemt darbā Astrauskaiti,» direktore stāstīja.

Viņa piebilda: «Viņa strādāja labi. Mēs piedalījāmies stundās – ne tikai es, bet arī metodiskā grupa. Es pati esmu pedagogs, un man nav iebildumu pret viņas darbu, viņa pārzina metodoloģiju. Problēmas rada viņas politiskie uzskati.»

Tomēr ar lēmumu ļaut Astrauskaitei atgriezties darbā nebija apmierināta Izglītības ministrija. Šugždiniene sacīja: «Skolas direktorei ir jārūp viņas potenciālo darbinieku vērtībām un attieksmei… Es nesaprotu, kādēļ direktore pieņēma darbā Astrauskaiti.» Ministres paziņojumi nepalika nepamanīti, un gan izglītības speciālisti, gan sabiedrība apspriež skolotāju, kas nolēmusi iet pret sistēmu.

Kāds no komentētajiem pie ziņas par Astrauskaites atlaišanu rakstījis: «Ja skolotājai ir atbilstoša kvalifikācija, viņai nav disciplīnas pārkāpumu skolā un viņa līdz šim ir labi strādājusi, tad kur ir prolēma? Viņai nepatīk kovidpolitika un geji? Nu un? Kāpēc viņa nevarētu bērniem mācīt lietuviešu valodu? Skolās trūkst darbinieku, jauniešus aicina studēt pedagoģiju, viņiem nav citas izvēles un viņus ievilina studijās ar stipendijām… Lai arī kas pēc tam aiziet strādāt uz skolu, viņš ir ļoti tālu no nevainojamas reputācijas.»

Kauņas Tehnoloģiju augstskolas asociētais profesors un Sociālo un mākslas zinātņu fakultātes dekāns Aiņus Lašas (Ainius Lašas) arī aizstāv skolotāju. Viņš norādīja, ka ministrei var būt savs viedoklis, bet viņa nedrīkst likt atlaist skolotāju.

Šobrīd, palikusi bez darba, Astrauskaite ir atgriezusies pie idejas Viļņā nodibināt «alternatīvo skolu». Bet vai tas nebūs pretrunā ar likumu? Iespējams, ka priekšā kārtējais likumpārkāpums. Iegūt komentārus no pašas skolotājas diemžēl neizdevās.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas