Daimler lietā apsūdzētiem piedāvā atmaksāt pusotru miljonu eiro un vienoties par sodu

Pēc aptuveni deviņus gadus ilga pirmās instances tiesas procesa tā dēvētajā Daimler kukuļošanas krimināllietā, apsūdzētajiem iemaksājot valsts budžetā aptuveni pusotru miljonu eiro, varētu tikt noslēgta vienošanās par sodu – nosacītu brīvības atņemšanu un daļēju mantas konfiskāciju, informē prokurors Māris Leja.

Pirms kāda laika apsūdzēto advokāti ierosinājuši prokuroram slēgt vienošanos par sodu. Līdz šim apsūdzētie vainu inkriminētajās apsūdzībās nebija atzinuši. Likums paredz, ka vienošanās slēgšana iztiesāšanas procesā pieļaujama, ja apsūdzētais piekrīt inkriminētā noziedzīgā nodarījuma apjomam un juridiskajai kvalifikācijai un atzīst savu vainu pilnībā.

Izvērtējot piedāvājumu, prokurors secinājis, ka vienošanās slēgšana ir iespējama, ja apsūdzētie samaksās valsts budžetā aptuveni pusotru miljonu eiro. Tā būtu daļa no summas, ko veido lietā figurējušie kukuļi un legalizētie noziedzīgi iegūtie līdzekļi. Šāda summa noteikta, jo, pirmkārt, iztiesāšanas laikā konstatēts, ka par daļu apsūdzību iepriekš bija noslēdzies tiesas process Vācijā, tāpēc Latvijā par to otrreiz nevar tiesāt un piedzīt attiecīgās summas.

Otrkārt, tiesiskais regulējums neļauj pieprasīt daļu no kukuļu summām, kas saņemtas laikā līdz 2005.gada 1.oktobrim.

Tagad lietā nākamā sēde nozīmēta 31.janvārī. Ja līdz šim datumam apsūdzētie būs izpildījuši minēto nosacījumu, tad prokurors ierosinās slēgt vienošanos ar apsūdzētajiem un tās parakstīšanas gadījumā iesniegs tiesai to apstiprināšanai Rīgas pilsētas tiesai.

Jau ziņots, ka uz apsūdzēto sola šajā lietā sēdušies bijušā Rīgas mēra Gundara Bojāra tā laika padomnieks un kādreizējais SIA Rīgas satiksme (RS) padomes priekšsēdētāja vietnieks Leonards Tenis, cits Bojāra tā laika padomnieks, uzņēmējs Armands Zeihmanis un viņa sieva Vita Zeihmane, Zviedrijā reģistrēta uzņēmuma direktors Raimonds Krastiņš, kā arī Agris Koroševskis un uzņēmējs Sergejs Zambers. Lietā apsūdzības celtas par kukuļošanas noziegumiem un noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanas lielā apmērā atbalstīšanu.

Prokuratūra lietu tiesai nodeva 2013.gada vasaras sākumā, apstiprinot, ka saskaņā ar apsūdzību nodošanai amatpersonām kukuļos saņemti vairāk nekā pieci miljoni eiro. Viens no apsūdzētajiem varētu būt piesavinājis gandrīz miljonu eiro, kas kā kukulis bijis paredzēts nodošanai tālāk citai valsts amatpersonai.

Daimler kukuļošanas lieta ir viens no apjomīgākajiem Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sāktajiem kriminālprocesiem tā pastāvēšanas vēsturē. Saistībā ar KNAB atklātajiem noziegumiem tika sākti kriminālprocesi arī vairākās ārvalstīs.

Toreiz Latvijas gadījumā kriminālprocess tika sākts uz aizdomu pamata par to, ka autoražotāja Daimler meitasuzņēmuma Evo Bus amatpersonas laikā no 2002.gada jūlija līdz 2006.gada decembrim par 117 Mercedes Benz autobusu iegādes nodrošināšanu, izmantojot personu un firmu starpniecību, nepamatoti paaugstinājušas iepirkuma cenu un nelikumīgi ieguvušas līdzekļus kukuļu došanai valsts amatpersonām.

Lasiet arī: Prokuratūra vēlas Viņķeles krimināllietu skatīt slēgtās tiesas sēdēs

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas