Vairākiem Eiropas valstu līderiem, piemēram, Viktoram Orbānam (Viktor Orbán) un Marinai Lepēnai (Marine Le Pen), korupcijas skandāls Eiropas Parlamentā ir pierādījums Eiropas Savienības dubultstandartiem, raksta Politico.
Atsevišķi politiķi gadiem ilgi lauzuši šķēpus ar Eiropas Savienību par savu plūstošo tiesiskuma izpratni, minoritāšu diskrimināciju un nevēlamu saišu saglabāšanu ar tādu valstu līderiem kā, piemēram, Vladimirs Putins Krievijā. Tagad, kad Briselē uzvirmojis korupcijas skandāls, kas aptver augstu stāvošu centriski kreiso spēku pārstāvi, galēji labējie līderi pārtvēruši bumbiņu. Viņi gatavo pārmetumus Eiropas Savienībai, kas esot pieļāvusi liela apjoma korupciju, tajā pašā laikā pamācot, kā citiem vadīt savu valsti.
Rezultātā labējās politikas īstenotāji, no Lepēnas Francijā un Orbāna Ungārijā līdz Andžejam Dudam (Andrzej Duda) Polijā, var censties izmantot korupcijas skandālu kā politisko ieroci un sviru strīdos ar Briseli par tiesiskumu, un uzjundīt pret Eiropas Savienību vērstu noskaņojumu pirms 2024.gadā paredzētajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām.
Lepēna mikroblogošanas vietnē Twitter rakstīja: «Viņi mūs izvazāja pa dubļiem par pilnīgi caurskatāmu un likumīgu aizņēmumu no Čehijas – Krievijas bankas. Tajā pašā laikā Katara veda koferus, kas pilni ar skaidru naudu, visiem šiem korumpētajiem ļaudīm, kuri it kā ir «labo tēlu nometnē».» Savukārt Orbāns Twitter publicēja attēlu, kurā redzami smejoši pasaules valstu līderi, un novēlēja Eiropas Parlamentam labu rītu.
Good morning to the European Parliament! @Europarl_EN pic.twitter.com/VYXGeSOwul
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) December 12, 2022
Polijas valdošās partijas Likums un kārtība politiķi izteica līdzīgas piezīmes, norādot, ka Eva Kaili (Eva Kaili), kas ir viena no korupcijas skandālā ierautajām, esot bijusi skaļa Polijas kritiķe. Brisele regulāri aizrādījusi Polijai par tiesiskuma pārkāpumiem.
Paziņojumi par Eiropas Savienības liekulību sāka izskanēt pēc tam, kad Beļģijas policija arestēja vairākas Eiropas Parlamenta amatpersonas aizdomās par korupciju, un veica kratīšanas gan to dzīvesvietās, gan birojos.
Četras personas, tostarp Kaili un Itālijas pārstāvis Frančesko Džordži (Francesco Giorgi), joprojām atrodas apcietinājumā, un ir apsūdzētas par korupciju, naudas atmazgāšanu un piedalīšanos organizētajā noziedzībā. Kaili stāsties Beļģijas tiesas priekšā 14.decembrī.
Eiropas Savienības vadošās amatpersonas, arī Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena (Ursula von der Leyen) un Eiropas Parlamenta priekšsēdētāja Roberta Metsola (Roberta Metsola), skarbi nosodījušas notikušo, un apņēmušas izskaust korupciju visās Eiropas Savienības institūcijās. Kopumā visās bloka valstīs nodarbinātas vairāk nekā 60 000 personas.
Tomēr starp galēji labējiem politiķiem, kas daudzviet sevi parāda kā galveno «pamācošo Eiropas Savienības birokrātu» pretinieku, šādi solījumi neatrod dzirdīgas ausis. Viņi norāda, ka izvirzītās apsūdzības tikai izceļ Eiropas Savienības dubultmorāli, kas esot veikla nosodīt Poliju un Ungāriju, bet tajā pašā laikā nespējot sakopt pati savu durvju priekšu.
Pat kreiso flangā atsevišķi politiķi atzinuši, ka apsūdzības, kas pagaidām skar tikai sociālistu un demokrātu grupas Eiropas Parlamentā, nopietni iedragā uzticību. Tās velk vienādības zīmi starp labējiem, kas saņem Krievijas naudu, un sociālistiem, kuri pieņēmuši Kataras naudu.
Lasiet arī: Atstādināta EP priekšsēdētāja arestētā vietniece