Krievijas rīcību var ietekmēt tikai cenu griestu noteikšana tās naftas eksportam, savukārt gāzei jānosaka minimālā cena, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR News.
«Cenu griesti iespaidos tikai naftas eksportu. Tie neietekmēs dabasgāzes eksportu, jo Eiropa vairs neiegādājas gāzi no Krievijas. Ir palikuši atsevišķi izņēmuma gadījumi, kas neietekmē kopainu,» medijam teica politikas eksperts Andress Māe (Andres Mäe). Cenu griestiem jābūt tādiem, lai atstātu Krieviju bez nodokļu ieņēmumiem, tajā pašā laikā ļaujot uzņēmumiem izdzīvot.
Māe Igaunijas radiostacijai Vikerraadio sacīja: «Cenu griestiem jābūt virs pašizmaksas, lai ļautu naftas pārstrādes uzņēmumiem darboties un saglabāt ražošanu, tomēr nevajadzētu palikt nekam, kas varētu nonākt Krievijas valsts kasē. Citādāk karš turpināsies.»
«Cenu griesti varētu būt apmēram 30 līdz 40 dolāri par barelu.»
Savukārt dabasgāzei jānosaka minimālā cena, lai neļautu to pārdot par īpaši zemu cenu. «Ja paliekam pie šī salīdzinājuma, tad gāzes cenai ir vajadzīgi nevis griesti, bet gan grīda. Mēs nedrīkstam atgriezties pie Eiropas paļaušanās uz lēto Krievijas gāzi. Ja un kad karš Ukrainā beigsies, Krievijai būs jāmaksā reparācijas, lai atjaunotu Ukrainu. Krievijas gāzei ir jānosaka minimālā cena, ja vēlamies pasargāt paši sev. Tas nepieciešams, lai varētu izvērtēt alternatīvas. Citādāk mēs redzam, ka Krievijas lētais piedāvājums izspiež citus variantus, gan runājot par sašķidrināto dabasgāzi, gan citiem degvielas veidiem. Pērkot lēto gāzi, Krievijas makā atkal ieplūdīs viegla nauda un tas var mudināt nākotnes līderus paļauties kārdinājumiem.»
Eksperts arī norādīja, ka Krievijas gāzes un naftas eksportam plānoto sankciju ietekmi ir grūti prognozēt.
Runājot par degvielas cenām, Māe teica, ka tās ietekmē arī svārstības pieprasījumā pasaules tirgū. Iespējams, ka cenas ietekmē arī baumas, ka naftas ieguvējvalstu organizācija OPEC plāno palielināt apjomus, lai kompensētu Krievijas naftas īpatsvaru tirgū. Eksperts gan norāda, ka cenu kritums varētu būt īslaicīgs.