Eksporta vērtībai pieauguma temps samazinās, brīdina FM

Finanšu ministrija ziņo, ka pēc pieauguma tempa piebremzēšanās 2022.gada oktobrī Latvijas preču eksporta izaugsme pērnā gada novembrī atkal bija paātrinājusies. Taču iestāde prognozē, ka tā atkal palēnināsies.

Atbilstoši jaunākajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem preču eksporta vērtība 2022.gada novembrī bija par 7,4% augstāka salīdzinājumā ar oktobri un par 20,0% augstāka nekā 2021.gada novembrī. Tādējādi kopējā preču eksporta vērtība sasniedza 1949,2 miljonus eiro.

2022.gada pirmajā pusgadā preču eksporta izaugsme pārsniedza 35%, bet vidējais pieaugums gada otrajā pusē, ņemot vērā novembra datus, veidoja 24%. Savukārt oktobrī un novembrī preču eksporta gada izaugsme samazinājās attiecīgi līdz 15,7% un 20,0%.

Gaidāms, ka turpmākajos mēnešos divciparu eksporta izaugsme gada griezumā saglabāsies, bet pieauguma temps pakāpeniski mazināsies, ko ietekmēs gan iepriekšējā gada augstā bāze, gan arī pasaules ekonomikas attīstības tempu samazināšanās.

Tāpat kā iepriekšējos mēnešos, arī novembrī viens no galvenajiem preču eksporta virzītājspēkiem bija cenu pieaugums.

Dati par eksporta vienības vērtības izmaiņām par novembri vēl nav pieejami, bet oktobra dati liecina, ka Latvijas ražotāju eksporta vienības vērtības indekss gada laikā ir palielinājies par 16,0%. Attiecinot oktobrī fiksēto eksporta cenu kāpumu uz novembra preču eksporta datiem, reālā izteiksmē (jeb izslēdzot cenu ietekmi) preču eksports novembrī pieaugtu par 4,0%.

Lasiet arī: Tirdzniecība ar agresorvalstīm mazinoties turpinās, rēķina CSP

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas