ES un ASV nosoda Bosnijas serbu līdera rīcību

Eiropas Komisija brīdinājusi, ka visiem Bosnijas un Hercegovinas līderiem rūpīgi jāseko tiesiskuma principiem, ja tā vēlas pievienoties Eiropas Savienībai (ES), vēsta Politico.

ES un ASV amatpersonas pirmdien, 9.janvārī nosodījušas Bosnijas serbu līdera Milorada Dodika (Milorad Dodik) rīcību un brīdinājušas, ka šādas darbības atstās iespaidu uz pievienošanās procesu ES. Dodiks apbalvojis Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu ar autonomās Serbijas Republikas augstāko apbalvojumu.

Serbijas Republika ir viena no Bosnijas un Hercegovinas administratīvajām vienībām, un par apbalvojumu Putina tika paziņots svētdien, 8.janvārī, pirms Republikas dienas svinībām. Bosnijas un Hercegovinas Satversmes tiesa Republikas dienu, ar ko Dodika vadītā autonomā republika atzīmē savu dibināšanu, pasludinājusi par nelikumīgu, un tiek uzskatīts, ka šajā datumā lielā daļā Bosnijas sākās etniskā tīrīšana, kas norisinājās kara laikā no 1992. līdz 1995.gadam. Dodiks, kurš jau ilgstoši augstāk vērtē saikni ar Krieviju nekā virzību uz Rietumiem, ar medaļu pateicās Putinam par uzticamo atbalstu Serbu Republikai.

ES ārlietu dienesta preses pārstāvis Peters Stano (Peter Stano) uz šīm ziņām reaģēja, atgādinot Balkānu valstij, kas tikai decembrī ieguva ES kandidātvalsts statusu, ka visi Bosnijas un Hercegovinas politiskie līderi zina, cik svarīga ES ir turēšanās pie tiesiskuma principiem. Viņš piebilda: «Tas ir vēl jo svarīgāk situācijā, kad Bosnijai piešķirts ES kandidātvalsts statuss.»

ASV vēstniecība Sarajevā paziņoja:

«Milorada Dodika lēmums piešķirt apbalvojumu Vladimiram Putina, kurš veicis iebrukumu Ukrainā, izraisījis tūkstošiem civiliedzīvotāju nāvju un sagrāvis infrastruktūru, ir nosodāms. Tā ir eiroatlantiskās kopienas vērtību un uz likumiem balstītas starptautiskās kārtības noliegšana.»

ES Rietumbalkānos jau kopš asiņainajiem kariem 1990.gados ir svarīga loma līdzsvara saglabāšanā. Decembrī, pēc vairāku gadu diskusijām, bloks deva zaļo gaismu Bosnijai un piešķīra tai kandidātvalsts statusu. Tomēr Bosnija joprojām ir politiski nestabila, un to īpaši veicina tādi politiskie līderi kā Dodiks, kurš izvērš seperātisku retoriku.

Korupcijas apkarošanas organizācijas Transparency International vadītāja Bosnijā Ivana Korajliča (Ivana Korajlić) sacīja: «Uzsverot savu tuvumu Putinam, Dodiks vēlas sevi parādīt kā spēcīgu un uzticamu līderi, par spīti tam, ka Krieviju atstumj lielākā daļa pasaules. Viņš vienmēr ir lepojies ar savām attiecībām ar Putinu un Krieviju.» Viņa piebilda, ka ir izteikti jau vairāki brīdinājumi par Dodika rīcības ietekmi uz integrāciju ES, tomēr viņu tas neuztrauc. Dodiks arī līdz šim ir sacījis, ka Bosnijai nav jābūt ES.

Lasiet arī: Bosnijas serbu līderis apbalvo Vladimiru Putinu

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas